Tag: критики

Критики за охридската полиција

Наш сограѓанин ни испрати слики со кои упатува критики до охридската полиција. Сликите ни ги прати наш сограѓанин кој вели: -Не помагаат ниту жардинерите, ниту столбчињата, ниту пак бележана сообраќајница за некултурен народ. Работи ли нешто охридската полиција на овој дел од градот?!

Continue reading

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ упатија критики до охридскиот градоначалник

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ упатија низа критики на адреса на охридскиот  градоначалник и општинската администрација. Го повикуваат градоначалникот јавно да го каже долгот на општината. Исто така, обвинуваат дека низ градот  никнуваат помали диви депонии кои  не се чистат.   На прес конференција од ОК на Вмро Дпмне упатија критики за работењето на градоначалникот Јован Стојаноски и администрацијата. Повикуваат, градоначалникот јавно да го каже износот на долгот на општината и да објасни зошто нема реализирано ниту една капитална инвестиција. Перчо Божиноски, портпарол на ОК Вмро ДПМНЕ, праша зошто го...

Continue reading

ОК на Вмро Дпмне упати остри критики на адреса на директорот на ЈП Градски гробишта

Општинскиот комитет на Вмро Дпмне упати остри критики на адреса на директорот на ЈП Градски гробишта. Обвинуваат дека се прекршени законски одредби од Законот за гробишта и погребални услуги. Бараат одговорност и разрешување од функцијата.  Остри критики за работењето на Татјана Дамјаноска, директор на ЈП Градски гробишта упати Перчо Божиноски портпарол на ОК Вмро Дпмне на денешната прес конференција. Божиноски , во своето обраќање го нападна СДСМ кажувајќи дека нивните кадри како партиски послушници предизвикуваат хаос. На адреса на Дамјаноска се бара одгворнот затоа што побарала ексхумација...

Continue reading

„Џган“, македонскиот игран филм добива позитивни критики

„Џган“ е новиот македонски дебитански игран филм на Вардан Тозија, кој охриѓани имаа можност да го погледнат вчера во ЦК „Григор Прличев“. Главните улоги ги толкуваат Мартин Ѓоргоски, Дениз Абдула и Никола Ристановски.   Новиот македонски филм Џган веќе започна да се емитува во кината во земјава. Синоќа можност да го гледаат имаа и охриѓани. Снимен за само 25 дена со едно брзо темпо во Скопје, а само една сцена во затворот во Битола, досега добва само позитивни критики. Дел од нив говорат дека ова издание е едно од најдобрите во земјава последниве 10 години. Мартин Ѓоргоски е главниот лик во...

Continue reading

Samsung на удар на критики поради грешка во Galaxy Note 5

Станува збор за фантастичен уред со силен хардвер но… Откако Apple минатата година ги претстави новите модели на своите iPhone, дел од корисниците се пожалија на проблеми со превиткување на екранот што конкурентските компании веднаш го искористија и почнаа со исмевање на тие уреди.Помалку од една година откако го исмејуваа Apple, во проблеми со новиот модел се најде и Samsung. Оваа компанија зад која е тежок период во кој бележат пад на продажбата и профитот, неодамна ги претстави давата нови модели Galaxy S6 Edge+ и Galaxy Note 5. Станува збор за фантастични уреди кои ги карактеризираат...

Continue reading

Еве што кријат производителите на автомобили

Интересни резултати од истражувањето Интерсни резултати покажало новото истражување кое го спровело меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека континуирано расте јазот помеѓу податоците за потрошувачката на гориво која ја даваат производителите и вистинската потрошувачка”, рекол лидерот на европската филијала на ICCT за германскиот весник Der Spiegel. ICCT анализирал податоци, користејќи ги водечките европски портали, на повеќе од 500.000 возила кои се движат по европските патишта. Анализата на податоците на популарната германска страница spritmonitor.de покажала...

Continue reading

Facebook припрема нова опција

Добро погледнете што сте објавувале во минатото Во минатото скоро секоја промена на поставките за приватност или воведувањето на нови опции на мрежата на Zuckerberg носело бројни проблеми и критики на корисниците. Такви големи критики предизвика, на пример, воведувањето на Timeline и новиот начин на пребарување бидејќи на Timeline повторно се појавија некои објави стари и по неколку години, на кои корисниците во потполност заборавиле дека ги поставиле, а кои денес сигурно не би ги напишале или објавиле. Новинарите на Huffington Post предупредуваат дека новата опција која се припрема од страна...

Continue reading

Откриен е идентитетот на богаташот кој дели пари

Анонимниот богаташ не е повеќе анонимен Американските медиуми го открија идентитетот на богаташот кој по улиците на Сан Франциско остава плика со пари. Станува збор за трговецот со недвижнинини Jason Buzi. До неодамна непознато лице ширум улиците на Сан Франциско оставаше плика во кои се наоѓаа 20 или 100 долари, а упатствата како да се дојде до пликото ги оставал на својот Твитер профил – @HiddenCash. Доброчинителот не е повеќе анонимен и се работи за Jason Buzi, човек кој заработил милиони тргувајќи со недвижнини. Тоа што е откриен неговиот идентитет нема да го спречи да ја продолжи...

Continue reading

Два преседани истовремено

Прв пат во својата историја Прв пат во својата историја, поставиле жена како член на управен одбор на Хонда и еден странец за оперативен директор на компанијата. Како што се наведува во соопштението на Хонда, во управниот одбор на компанијата ќе се придружи технолошкиот експерт Хидеко Куни (66), а Бразилецот со јапонско потекло Исао Мицогучи, кој веќе 30 години раководи со работењето на Хонда во Јужна Америка, е именуван за нов оперативен директор на компанијата, пренесува AP. Јапонската компанија се најде под критики дека промовираат само јапонски државјани, и ова е за прв пат да се направат...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top