Tag: критики

TVM

Фестивалска магија и организациона замаеност

И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И на отварањето на златното, јубилејно издание на светски познатиот фестивал, „Охридско лето“, работите на организаторите не им тргнаа во посакуваната насока. Откако во пет до дванаесет беше разрешен првиот човек на фестивалот, Тони Симоновски, за негов наследник беше назначен Васил Зороски. Именувањето на Зороски за вд директор уште во првите денови се покажа како лош потег, кој навестуваше дека ова издание на фестивалот нема да помине...

Continue reading

Zijadin Sela

ДПА со критики кон Мерко

Од ДПА  Струга со сериозни обвинувања за работата на советниците и градоначалникот Рамиз Мерко . Првиот човек на Струшкиот огранок на ДПА, Зиадин Села вели дека на совет се носат многу одлуки по диктат на локални моќници. Од локaлната самоуправа ги дементираат овие обвинувања и велат дека сите одлуки се донесени соодветно законските прописи. „Помина една година од кога вие го реизбравте за градоначалник Рамиз Мерко. Многумина од вас можеби и очекуваа градоначалникот по повод едногодишнината од неговото реизбирање во градоначалничката фотеља, да излезе со извештај за неговата работа, но тоа за...

Continue reading

sdsm-struga

Струшките социјалдемократи ја критикуваа власта

Од преродбата на Вмро Дпмне, по преземањето на власта од 2006 година, во Струга не е остварено ниту едно предизборно ветување критикуваат струшките социјладемократи. Власта не е заинтересирана за решавање на проблемите кои ги мачат стружани, а кои се во надлежност на владеачката коалиција. Од преродбата на Вмро Дпмне, по преземањето на власта од 2006 година, во Струга не е остварено ниту едно предизборно ветување критикуваат струшките социјладемократи. Власта не е заинтересирана за решавање на проблемите кои ги мачат стружани, а кои се во надлежност на владеачката коалиција. Во Струга владее...

Continue reading

logo

Рак, мерак, простотилак

Охридската Вмро Дпмне со критики кон градоначалникот Петрески. Охридската Вмро Дпмне со критики кон градоначалникот Петрески. Тие велат дека претставниците на градоначалникот за овие четири години  лиферувале пропаганда за неговото наводно успешно менаџирање, бојадисано во розово во ликот и делото на градоначалникот, истоврмено фрлајќи дрва и камења по централната власт. Вмровците реагираат на негативните коментари од страна на градоначалникот во врска со неодамнешната ненајавена посета на  државната просветна инпекција „Замислете инспекцијата да најавува кога ќе доаѓа и што ќе контролира“,...

Continue reading

prostitutki

Остри критики за апсењето проститутки во Македонија

Неодамнешното апсење проститутки во Скопје, остро го критикуваа голем број меѓународни невладини организации, осудувајќи ја, притоа, полициската акција и нејзината заштита од страна на владата.   Неодамнешното апсење проститутки во Скопје, остро го критикуваа голем број меѓународни невладини организации, осудувајќи ја, притоа, полициската акција и нејзината заштита од страна на владата. Критиките се изнесени во писмо испратено до македонската Влада, од невладините „Хјуман рајтс воч“, „Канадската правна мрежа за Хив/Сида“ и други 30 меѓународни организации и индивидуи, јавува Макфакс. „Во врска...

Continue reading

kolonijal

Додека едните критикуваат, а другите се фалат граѓаните не можат да сврзат крај со крај во месецот

Социјал демократите обвинуваат дека Владата на Груевски го занемарува економскиот развој на државава.Владата од друга страна се фали дека за овие 100 дена од нејзиното конституирање направила многу. Социјал демократите обвинуваат дека Владата на Груевски го занемарува економскиот развој на државава. Потенцираат дека граѓаните на Македонија ги очекуваат уште потешки времиња. Зголемување на цените на прехранбените производи и на електричната енергија се само дел од нив. Изјавата на Министерот за економија Трајко Славески дека во државата има дефлација ја оценуваат како многу негативна. Објаснуваат...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top