Библиотека
Книжевност

Творештвото на Јовановска, портрет и промоција

Поезијата и прозата на Оливера Јовановска се продукт на личното животно искуство, „приказните“ собирани и слушани во секојдневното окружување и како кај секој творец надоградени со низа имагинарни ликови и ситуации.
Книжевност

Творештвото на Јовановска, портрет и промоција

Поезијата и прозата на Оливера Јовановска се продукт на личното животно искуство, „приказните“ собирани и слушани во секојдневното окружување и како кај секој творец надоградени со низа имагинарни ликови и ситуации.
Земјоделски штети
Временска непогода

Продолжен рокот за пријава на штети во Дебрца

Барањата за пријавување на штети на земјоделски насади предизвикани од атмосферската непогода–град во Дебрца може да се поднесуваат деновиве.
пласман на производи

Охридската цреша помеѓу исток и запад

Охридските овоштари загрижени за пласманот на годинешниот род цреши. Затворен е за извоз пазарот на Руската Федерација.
бизнис вештини и креативност

Обука за млади менаџери

Обука за млади менаџери ќе се одржи во Факултетот за туризам и угостителство во Охрид во соработка со Граѓанската организација „Инклузија“.
охридски јавни претпријатија

Пајак службата ја презема ЈП „Билјанини извори“

Охридската пајак служба ќе ја преземе Јавното претпријатие „Билјанини извори“, информира директорот Тео Андоноски.

foodball player
лига шампиони

Мбапе замина за Мадрид

Мбапе заедно со својот тим од ПСЖ отпатува за Мадрид. Иако имаше повреда, се очекува да игра на утрешниот натпревар.
Andreas Trajkovski
Македонски спортски рекорди

Нов национален рекорд во скок во далечина во сала

На отвореното првенство во Скиве, Данска, македонскиот атлетичар Андреас Трајковски постави нов национален рекорд во скок во далечина во сала, со резултат од 7 метри и 65 сантиметри

нба лига

Јокиќ го потпишува најголемиот договор

Никола Јокиќ ќе добие нов договор од кој застанува здивот. Од следната сезона, играчот на Денвер ќе заработува 48,2 милиони по сезона.
фудбал

Македонските фанови ќе може да патуваат на баражот против Италија

Македонските фанови ќе имаат можност да влезат во Италија и да навиваат за Македонија во баражот за СП против Италија.

Сцена & Муабети

Николче Мицевски

„Time“ ново ремек дело на Николче Мицевски

По фантастичниот прв сингл “Круг” нашиот композитор Николче Мицевски го промовираше и својот втор сингл насловен „Тиме“ кој е дел од неговиот албум “NEW ERA”. 

„Моќта на кучето“ на врвот со 12 номинации за Оскар

Готскиот вестерн на Џејн Кемпион „Моќта на кучето“ ги предводеше номинациите од 94-тото доделување на Оскарите, каде стриминг услугите повеќе од кога било досега ги зафатија врвните почести на Холивуд.
Горјан Тозија

Почина филмскиот продуцент Горјан Тозија

На 68-годишна возраст почина филмскиот продуцент Горјан Тозија, кој беше и државен секретар во Министерството за култура и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 година и директор на „Вардар филм“.

Junior Eurosong

Македонија на 9-то место, Ерменија победи на Јуниор Евросонг

Македонските претставници на јуниорскиот „Евросонг“, што вечерва се одржа во Париз, го освоија 9-то место. Кристина, Анастасија, Миха и Филип од „Дајте музика“ се претставија со песната „Green Forces“ со која испратија порака за поткревање на свеста за заштита на животната средина.

Оскар 2022

„Моќта на кучето“ на врвот со 12 номинации за Оскар

Готскиот вестерн на Џејн Кемпион „Моќта на кучето“ ги предводеше номинациите од 94-тото доделување на Оскарите, каде стриминг услугите повеќе од кога било досега ги зафатија врвните почести на Холивуд.
Горјан Тозија
In memoriam

Почина филмскиот продуцент Горјан Тозија

На 68-годишна возраст почина филмскиот продуцент Горјан Тозија, кој беше и државен секретар во Министерството за култура и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 година и директор на „Вардар филм“.
Junior Eurosong
Детска Евровизија

Македонија на 9-то место, Ерменија победи на Јуниор Евросонг

Македонските претставници на јуниорскиот „Евросонг“, што вечерва се одржа во Париз, го освоија 9-то место. Кристина, Анастасија, Миха и Филип од „Дајте музика“ се претставија со песната „Green Forces“ со која испратија порака за поткревање на свеста за заштита на животната средина.

НА ПРОГРАМАТА НА ТВМ

Најава за емисија Прашалник

Нова сезона со нова димензија, дебатната емисија приспособена и наменета за лицата со оштетен слух

Guide to Rocky Mountains

A complete travel guide to Rocky Mountain National Park

Cursus sit amet dictum sit amet justo donec enim diam vulputate ut pharetra sit amet aliquam id diam maecenas ultricies mi eget mauris pharetra.
Best places to dive

The most spectacular diving spots in the Pacific Ocean

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top