Киев експлозии
Мар 15, 2022
Руско- украинска војна

Гранатирани две станбени згради во Киев

Денеска, на 20-тиот ден од војната во Украина, утринава продолжи руското гранатирање на Киев. Две згради во станбени области на Киев се погодени во одвоени напади, соопштија украинските служби за итни случаи.


Струга Дрим
Мар 10, 2022
Економија

Пораснаа цените на становите во струшко

Еден метар квадратен достигна рекордни 1.300 евра. Најскапи се луксузните апартмани на брегот на Охридското езеро и кејот на реката Црн Дрим.

Емшири 2022 Велгошти
Мар 7, 2022
Маскенбал Велгошти

Mаскенбал „Емшири 2022“ Велгошти

За Велики поклади – Прочка, градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков присуствуваше на традиционалниот маскенбал ,,Емшири 2022” во Велгошти.

Мар 18, 2022
конрад аденауер

Средба на Пецаков со германска фондација

Протоколарна средба на градоначалникот Кирил Пецаков со претставници на германската фондација „Конрад-Аденауер”.

Мар 16, 2022
препорака за намалување на трошоци

Владата го „стега“ каишот на јавниот сектор

Таргетирани мерки и препораки за намалување на трошоците во јавниот сектор усвои Владата. Да се намалат расходите за стоки и услуги за 10%.

Мар 14, 2022
Преговори за примирје

Четврта рунда руско-украински преговори

Претпладнево почна четвртата рунда преговори меѓу украинската и руската делегација, што денеска за првпат ќе се одржи преку видео врска, напиша на Твитер еден од украинските преговарачи и советник на претседателот Зеленски – Михаил Подољак.


полициска лента
Мар 10, 2022
СВР Охрид

Стружанец пронајден починат во својот дом

На 09.03.2022 година во 13.30 часот, во ОВР Струга пријавено е дека K.К.(81) од Струга е пронајден починат во својот дом.


Мар 7, 2022
Херој или шпион

Украински преговарач убиен во Киев

Членот на украинската делегација за преговори со Русија, Денис Киреев загина во специјална задача, соопшти синоќа главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.


Мар 18, 2022
театарска претстава

„Разведи ме“ сабота пред охриѓани

Оваа сабота со почеток во 20 часот во НУЦК „Григор Прличев“ ќе се одржи театарската претстава „Разведи ме/Две нијанси црвено“.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top