Херој или шпион

Украински преговарач убиен во Киев

Членот на украинската делегација за преговори со Русија, Денис Киреев загина во специјална задача, соопшти синоќа главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.

 |  инфодеск  | 

Членот на украинската делегација за преговори со Русија, Денис Киреев загина во специјална задача, соопшти синоќа главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.

Во соопштението се наведува дека Киреев е еден од тројцата разузнавачи кои загинале при извршување на специјални задачи, пренесе Тасс.

Тие загинаа бранејќи ја Украина – се наведува во соопштението.

Претходно медиумите јавија дека безбедносната служба на Украина го убила членот на својата делегација во преговорите со Русија.

Киреев е осомничен дека е руски шпион, а медиумите наведуваат дека украинската Служба за безбедност дошла до докази за неговото предавство и снимки од неговите телефонски разговори.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top