Tag: центарот

Џунгла во центарот на Охрид

„Змијарник“ до Музичкото училиште „Методи Патче“. Граѓани апелираат до Општината и ЈП Охридски комуналец да го решат овој голем проблем. Секојдневно до нашата редакција пристигнуваат фотографии во склоп на проектот „Ти си твојот град“, од убави моменти, до лоши практики. Она што денес ни пристигна е една доста лоша слика за нашиот град кој важи за еден од најпознатите туристички центри на Балканот и пошироко. Наш сограѓанин кој ги испрати сликите, остави и коментар кој гласи: –До ОМУ Методи Патче на бул Туристичка “змијарник “. Општина може да издаде налог на комуналното претпријатие...

Continue reading

8 станари и еден пожарникар завршија во болница по пожарот во подземна гаража во станбена зграда во центарот на Охрид

Утрово, нешто после полноќ во пожарот целосно изгореле две возила, а десетина се оштетени, информираат од охридската ТППЕ. Станарите биле евакуирани, а деветмина меѓу кои и еден пожарникар биле пренесени во охридската болница поради вдижување јаглеорден моноксид. Сите се во стабилна состојба и пуштени на домашно лекување. Избувна пожар во гаражниот, подземен дел во комплексот згради во центарот на Охрид кај поранешната стара автобуска станица утрово по полноќ. Во пожарот целосно изгорени се 2 возила, а 10 тина се оштетени. Територијалната противпожарна единица од Охрид (ТППЕ) интервенирала на...

Continue reading

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 70 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 617 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 70 пациенти, во ковид центарот во Струга 15 болни, во Прилеп 55. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 617 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 70 пациенти, во ковид центарот во Струга 15 болни, во Прилеп 55. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за...

Continue reading

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 90 пациенти

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 90 пациенти, во Гостивар 45, во Струга 19 болни, во болницата во Струмица хоспитализирани се 104 пациенти, во Кочани 25, во Кичево 35. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 90 пациенти, во Гостивар 45, во Струга 19 болни, во болницата во Струмица хоспитализирани се 104 пациенти, во Кочани 25, во Кичево 35. Од болниците низ државата, најмногу хоспитализирани има во Битола-124, па во Прилеп-107. Во болницата во Кавадарци 58, а во Гевгелија 22 лица позитивни и суспектни на коронавирусот, во Штип се хоспитализирани 93 пациенти, на инфективното...

Continue reading

Се полнат болничките кревети и во ковид центарот во Кардиолошкиот завод “Свети Стефан”

Во оваа здравствена установа во моментов се лекуваат триесет и пет пациенти. Во останатиот дел на Кардиолошкиот центар и понатака се примаат само ургентните случаи со кардиоваскуларни здравствени проблеми.    Позитивни пациенти на ковид 19 ги полнат болничките капацитети и во ковид центарот кој функционира во делот на ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања “Свети Стефан”. Моменталната состојба е загрижувачка и апелираме граѓаните да се придржуваат кон сите препораки за заштита од ковид 19, вели директорката, д-р Елена Коваческа...

Continue reading

Во центарот на Вевчани ќе никне детско игралиште

Започна средувањето на просторот во центарот на Вевчани кој до сега преставуваше не само ругло и депонија, туку и опасност за најмладите кои се движеа на овој простор. Започна средувањето на просторот во центарот на Вевчани кој до сега преставуваше не само ругло и депонија, туку и опасност за најмладите кои се движеа на овој простор. За кратко време тука ќе никне детско игралиште со урбана опрема каде најмладите вевчанчиња ќе се забавуват и дружат меѓу себе.⚽️??Работите на терен ги изведува ЈП”Еремја” Вевчани. Сашо Јанксоки, градоначалникот на Општина вевчани упати благодарност до...

Continue reading

Доделени наградите на децата од Бреинобреин Центарот за развивање животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид

На пригодна свеченост, почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид-19, во просториите на Црвен крст Охрид беа доделени наградите на децата од Бреинобреин Центарот за развивање животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид кои учествуваа на шестиот Интернационален Бреинобреин натпревар кој се одржа на 9 јануари 2021 година. На пригодна свеченост, почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид-19, во просториите на Црвен крст Охрид беа доделени наградите на децата од Бреинобреин Центарот за развивање животни вештини БОБ-Црвен крст Охрид кои учествуваа на шестиот Интернационален Бреинобреин натпревар кој се...

Continue reading

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 28, во ковид центарот во Гостивар 16, а во Струга 18 болни. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 28, во ковид центарот во Гостивар 16, а во Струга 18 болни. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 19 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 31 пациент. На инфективното одделение во Тетово има 23 пациенти, во Велес се лекува 31 болен, а во Куманово 46 пациенти...

Continue reading

Градоначалникот на општина Ресен го посети инфо центарот на НП „Галичица“

Градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, придружуван од претставник од општината Ресен, ја посети Јавната установа Национален парк Галичица во просториите на инфо центарот во Охрид. Градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, придружуван од претставник од општината Ресен, ја посети Јавната установа Национален парк Галичица во просториите на инфо центарот во Охрид. Целта на посетата беше запознавање со вредностите на Националниот парк Галичица, административното работење, начинот на финансирање, како и можноста за соработка со Општина Ресен. Имено, во текот на претходната година...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top