Ознака: кои

Санкционирани возачи во Охрид кои ја надминале дозволената брзина

Post Views: 0 На 13.03.2022 година, при спроведени засилени сообраќајни контроли во патниот сообраќај, полициските службеници во Охрид затекнаа и санкционираа 18 возачи кои возеле моторно возило со брзина поголема од дозволената (07-надвор од населено место, 11-во населено место).Во Кичево, кај 02 возачи констатирано е дека управувале моторно возило под дејство на алкохол. Тие, веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози, информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Откриени 60 неисправни возила со кои се врши јавен превоз низ Македонија

Post Views: 0 Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска биле откриени 60 неисправни возила со кои се врши јавен превоз низ Македонија. Контролите се извршени во рамки на оперативната акција „Дозвола“, а неисправните возила се исклучени од сообраќај. Контролирани се 576 автобуси и други возила со кои се врши јавен превоз, а неисправност е утврдена кај 60 возила. Од нив 21 на територија на СВР Тетово, 11 на територија на СВР Штип, девет на територија на СВР Струмица, осум на територија на СВР Скопје. Од овие 60 возила, кај 42 е утврден неисправен уред за запирање,...

Continue reading

Камиони го оштетуваат новиот асфалт

Post Views: 0 Слика во коментар на социјалните мрежи ни испрати Марјан Ѓузелоски кој реагира на нова база за песок сместена на улицата 15-ти корпус во Охрид. Ова е неговиот коментар : Нова база за песок, шљунак и камен на ул. 15-ти корпус каде со камионите за транспорт и машините за утовар го оштетуваат и валкаат новиот асфалт на улицата која е пуштена во употреба пред 3 месеци – вели Ѓузелоски за „Ти си твојот град“.

Continue reading

Хумани охриѓани ќе исполнат посебни новогодишни детски желби меѓу кои и велосипед

Post Views: 0 Во Охрид се прават бројни хумани акции за да има насмевка на секое детско лице. Новогодишните и Божиќните празници се време за дарување и исполнување на новогодишни желби. Во тој дух разнобојни пакетчиња, украсени со црвени панделки чекаат да израдуваат 60-тина дечиња кои оставија лампиони со нивните желби на „Волшебната елка“ од Црвен крст. Лампионите со новогодишни желби беа реализирани за само неколку дена. Охриѓани несебично ги исполнија специфичните детски желби од семејствата во социјален ризик и од здружението „Тајните на моето срце“. На овој начин децата...

Continue reading

41 казна во Охрид за возачи кои ја пречекориле дозволената брзина

Post Views: 0 На 20.02.2022 година од 12 до 18 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли при што, полициските службеници во Охрид, регистрираа 41 пречекорување на дозволената брзина (16-надвор од населено место, 25-во населено место).Во Струга, затекнати се 42 возачи кои возеле моторно возило со брзина поголема од дозволената (06- надвор од населено место, 36- во  населено место), во Кичево евидентирани се 16 пречекорувања на дозволената брзина (02-надвор од населено место, 14 -во населено место). Во Дебар 22 возачи, управувале моторно...

Continue reading

Кои се воопшто “разбојниците” од Исланд чиј помошник селектор е стоматолог

Post Views: 0 Борбената екипа од островот Исланд е направена од анонимни фудбалери кои заедно вредат 40 милиони евра или една нога од ѕвездата на Франција Пол Погба и во Франција не знае за пораз во четири натпревари, а победата над Англија спаѓа во најголемите сензации на европските првенства. Размазените англиски милионери и светски селебрити, кои по сломот во Ница веќе се упатија кон СенТропе, Бахамите и Ибица, ги разбија типови кои по Европското првенство во Исланд ќе помагаат на семејните фарми (Бјарнасон), ќе одработуваат смена на бензиска пумпа (Хјартарсон) или ќе...

Continue reading

Казнети 7 возачи во Охрид кои управувале возило под дејство на алкохол

Post Views: 0 На 05/06.02.2022 година, од 20 до 02 часот, на подрачјето на СВР Охрид, при извршени акциски сообраќајни контроли, полициските службеници контролирале 211 патнички моторни возила (Охрид-80, Струга-74, Кичево-25, Дебар-32) и затекнале 12 возачи кои, управувале моторно возило под дејство на алкохол (Охрид-07, Струга-02, Кичево-02, Дебар-01).Тие, веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози. Апелираме до сите учесници во сообраќајот на доследно почитување на поставената сообраќајна сигнализација,...

Continue reading

Бројки кои откриваат за какви “војници” се работи

Post Views: 0 Атлетико во првата средба од полуфиналето на Лигата на шампиони го победи Баерн Минхен со 1-0 на својот Винсенте Калдерон. Тоа беше 33 натпревар од вкупно 52 оваа сезона во која екипата на Диего Симеоне не прими гол. Воедно, дали ова некој го сака или не, не може да се демантира дека тие имаат идентитет кој ги краси во секој натпревар. Од моментот кога Симеоне седна на клупата на Атлетико, неговата екипа од 256 натпревари во 135 ја сочувале мрежата недопрена. Најинтересно е тоа што под негово водство Атлетико во Лигата на шампиони никогаш не примил погодок...

Continue reading

Топол оброк и чај за вработените од „Охридски Комуналец“ кои синоќа го расчистуваа снегот

Post Views: 0 ЈП „Охридски Комуналец“ уште еднаш покажа дека се грижи за своите вработени. Надлежните на Јавното претпријатие обезбедија топли оброци за сите 92 лица кои беа вклучени синоќа во расчистувањето на снегот од охридските улици и околината на Охрид. Беше поделен и топол чај кој беше обезбеден од кафе барот „Инстинкт“.

Continue reading

Решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација ќе се објавуваат на веб страницата на ДСЗИ

Post Views: 0 Владата донесе заклучок и за начинот на изработување и доставување на решенија за изолација за лица кои се позитивни на КОВИД-19 или се контакти на позитивни лица. Според новиот предлог, решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација ќе се објавуваат на веб страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и дополнително во Службен весник во најбрз можен рок, при што нема да бидат објавувани лични податоци на граѓаните, односно целосно ќе бидат запазени стандардите дефинирани со Законот за заштита на личните податоци.   Оваа измена се воведува...

Continue reading

Ковид-19 е реалност, луѓето не заболуваат од хемикалиите со кои наводно нè прскаат од небо

Post Views: 0 Постот што го анализираме ја шири светски познатата теорија на заговор за „кемтрејлс“. Но, уште пред пет години  група од 77 научници, откако ги прегледаа наводните докази дека некои авиони нè прскаат со хемиски супстанци, објавија извештај дека не нашле докази за „тајна атмосферска програма од големи размери“. Белата патека, пак, што ја оставаат авионите во воздухот се нарекува „контрејл“, односно патека од кондензација. Исто така, ковид-19 постои и е реален, а тоа го потврдуваат секојдневните бројки на заболени луѓе и починати од вирусот. Вирусот беше идентификуван...

Continue reading

Казни до десет илјади евра за трговците кои не ја почитуваат одлуката на Владата за замрзнување на цените на основните прехранбени производи

Post Views: 0 Државниот пазарен инспекторат на терен. Испекторите проверуваат дали во трговците на  маркетите ја почитуваат одлуката на Владата за замрзнување на цените на лебот, шеќерот, брашното тип 400, сончогледово масло за јадење, трајното млеко, свежото месо и сувомесни производи, сирењето и урдата. Имено, овие производи треба да ги имаат цените од 1 декември, кои не смеат да бидат променети до крајот на јануари следната година. Од Инспекторатот велат дека се проверуваат сите маркети низ државата, а казните за непочитување на одлуката се високи и достигнуваат и до...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top