Tag: кои

Објавени хотелите во кои ќе се користат ваучерите за туризам

Министерството за економија ја објави листата на хотели каде граѓаните ќе може да ги искористат своите ваучери за одмор. Оваа мерка е во рамки на Програмата за домашен туризам за работници со ниски приходи 2021 и предвидува издавање на потврди-ваучери за туризам во вредност од 12.000 денари за лица со ниски примања за да истите ги користат во категоризираните угостителските објекти за сместување (хотели) лоцирани во туристичките центри во Македонија. Ваучерот за користење на средства за организиран одмор ќе може да се искористи најдоцна до 30-ти ноември годинава. Целосната листа можете да ја...

Continue reading

Плажите кои немаат концесионери ќе ги одржува општина Охрид

 Преку  ЈП Охридски Комуналец редовно ќе се одржува комуналната хигиена.  На плажите се засадени дрвца, а ќе бидат поставени и соблекувални, контејнери, корпи и подвижни тоалети.  На охридските плажи кои немаат концесионери на крајбрежјето одржувањето на комуналната чистота го презема општина Охрид. Обврската за нивно чистење е на ЈП Охридски комуналец по отстранување на нелегалните шанкови и угостителски објекти на крајбрежјето. Постетителите ќе доаѓаат на плажите кои нема да бидат оставени без соодветно одржување на хигиена, информира Томе Џамтоски, портпарол на општина. „За тие плажи ќе се...

Continue reading

Граѓаните кои прележале Ковид ќе добијат сертификат кој ќе може да го користат за патување

Сертификати за лица кои прележале Ковид во последните девет месеци ќе се издаваат од министерството за здравство. Надлежните велат дека е потребна масовна имунизација за да се стекне колективен имунитет. Граѓаните ќе добиваат сертификат доколку прележале Ковид-19 во последните девет месеци и се регистрирни како позитивни случаи во Националниот систем. Сертификатот може да се преземе кај матичниот лекар или со најава на страницата вакцинација.мк. Сертификатот е заверен со дигитален печат на Министерството за здравство. Според најновите податоци на здравствените лица, за да се спречи ширењето...

Continue reading

Пријава за угостител од Струга кој преку „Месинџер“ пуштал видео записи од видео надзор, на кои било снимено лице од Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 35-годишниот М.Т. од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. СВР Охрид поднесе кривична пријава против 35-годишниот М.Т. од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. – Пријавениот, во периодот од април до мај 2021, преку апликацијата „Месинџер“ пуштал видео записи снимени од видео надзорот во неговиот угостителски објект, а на кои е снимено лице од Охрид вработено во објектот, нанесувајќи му штета на неговото достоинство, информираат...

Continue reading

Зголемен е бројот на социјални случаи во Охрид

Како последица на пандемијата бројот на социјални случаи e зголемен повеќе од двојно. Стагнира бројката на граѓани кои се на работ на егзистенција, инфромираат од центарот за социјална работа. Пандемијата го влоши економскиот статус на многу охридски семејства. Многумина останаа без работа и беа принудени да побараат социјална помош од државата. Ковид пандемијата ги принуди 441 домаќинство да бара гарантирана минимална помош од центарот за социјална работа. До пандемијата во охридскиот центар за социјална работа биле евидентирани 364 домаќинства кои користеле ваква помош, а денес таа бројка...

Continue reading

Кирил Пецаков : Зошто ослободувањето од патарини не важи и за српските туристи кои ќе го посетат Охрид?

Пратеникот од Охрид од опозиционата ВМРО ДПМНЕ,  Кирил Пецаков денеска на прес конференција побара одговор од власта како е дојдено до сума од  близу 3 милиони евра за ослободување од патарини на српските граѓани. Дополнително , прашува зошто за време на сезоната не важи ослободувањето за српските туристи кои ќе сакаат да го посетат нашиот туристички Охрид.  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека сумата се предвиден трошок кој би го имало Јавното претпријатје за државни патишта од ненаплата на патарини за српските граѓани. Тој не смета дека со тоа што  ослобудувањето важи...

Continue reading

Малта нуди 200 евра на туристи кои ќе ја посетат летово

Додека многу европски влади бараат начини да ја вратат довербата на граѓаните преку разни иницијативи, Малта се истакнува во доделувањето на парични ваучери. Владата на Малта соопшти дека за таа цел ќе одвои 50 милиони евра, за да ја зголеми потрошувачката во земјата. Предвидено е да се доделат по 100 евра на секој граѓанин постар од 16 години за да се врати економијата погодена од пандемијата. Додека многу европски влади бараат начини да ја вратат довербата на клиентот преку разни иницијативи, Малта се истакнува во дистрибуцијата на ваучери за готовина. По слична шема на островот минатото лето,...

Continue reading

Нови книги во охридската библиотека кои ќе го привлечат вашето внимание

Неделната понуда од нови наслови ние од НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја започнуваме со книгата за деца „Мојот свет“ во издание на Панили од познатиот македонски автор Киро Донев, омилен на генерации читатели. Неделната понуда од нови наслови ние од НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја започнуваме со книгата за деца „Мојот свет“ во издание на Панили од познатиот македонски автор Киро Донев, омилен на генерации читатели. Овој преглед содржи дела претежно од домашни автори. Премостени соништа од Ана Рингачева Витанова во издание на Силсонс, Клучот на Ивана од Ленка Попоска Гогоска,...

Continue reading

Излезе и деветтата генерација ученици кои ја завршија комплетната Бреинобреин едукативна програма

Деветата генерација на ученици кои ја завршија комплетната Бреинобреин едукативна програма во Центарот за развивање животни вештини Бреинобреин -Црвен крст Охрид ги добија меѓународните сертификатиза завршена БОБ програма. Деветата генерација на ученици кои ја завршија комплетната Бреинобреин едукативна програма во Центарот за развивање животни вештини Бреинобреин -Црвен крст Охрид ги добија меѓународните сертификатиза завршена БОБ програма. Настанот се реализира во прекрасен природен амбиент во Едукативниот тренинг центар на Црвен крст Охрид во с. Велестовои помина во дружење и спортски активности...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top