Tag: охридската

„Крик за љубов“ вечерва повторно пред охридската публика

Поради зголемениот интерес вечерва повторно ќе биде изведена претставата „Крик за љубов“. Поради зголемениот интерес вечерва пред охридската публика повторно ќе биде изведена претставата „Крик за љубов“. Претставата е работена по текст на Жозиен Баласко, во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Ќе се одигра во големата сала при Центарот за култура „Григор Прличев“ од 20:00 часот, а влезницата чини 200 денари.

Continue reading

Охридската Специјална болница за кардиологија одбележува јубилеј 15 години интервентна кардиологија

21 јуни е значаен датум за оваа установа, но и за македонската кардиологија. Во текот на изминатите години направени се близу 19 000 зафати  од кои близу половината се интервентни процедури. Охридската Специјална болница за кардиологија Св. Стефан одбележува значаен јубилеј 15 години интервентна кардиологија. Пред 15 години, на 21 јуни беше направена првата интервенција во оваа установа, во тогаш новоотворената Катетеризациона сала, единствена таква во државата, надвор од Клиниката за кардиологија во Скопје. Воведувањето на интервентната кардиологија како дејност, во тогаш популарно виканиот...

Continue reading

Охридската болница работи како пред пандемијата

Со намалување на притисокот на ковид позитивни пациенти охридската болница се враќа во нормално функционирање. Прегледите поврзани со оваа болест достигнуваат максимум меѓу 20 до 25 пациенти дневно. Сега редовно  се обавуваат прегледите на пациентите во болничките одделенија за  паталогија за која се наменети. Се намалува бројот на позитивни ковид пациенти во охридската болница. После подолг период ова лето ќе се ослободиме од пандемијата, оптимистички најавува д-р Горан Балески,директор на охридската Јавна здравствена установа Општа болница. „Огромна е бројката на намалување на притисокот врз...

Continue reading

Критики за охридската полиција

Наш сограѓанин ни испрати слики со кои упатува критики до охридската полиција. Сликите ни ги прати наш сограѓанин кој вели: -Не помагаат ниту жардинерите, ниту столбчињата, ниту пак бележана сообраќајница за некултурен народ. Работи ли нешто охридската полиција на овој дел од градот?!

Continue reading

Осум нови наслови во Охридската Библиотека

И оваа недела ви предлагаме осум интересни наслови кои веќе се обработени и достапни за позајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид. Побарајте ги:  „Сребрениот дух на езерото сонува“ од Мерсиха Исмајлоска во издание на Бата Прес, „Мајчината порака“ од Атанас Бојаровски, самостојно издание помогнато од Министерството за култура. Не помалку провокативни со својата содржина се и следните наслови: „Човек без адреса“ од Јусуф Сулејман во издание на Академски печат , „Училиште за скандал“ од Ричард Шериден во издание на Перун Артис и „Нож“ од Владимир Попов, Култура. Свои пораки и животни...

Continue reading

Нови книги во охридската библиотека кои ќе го привлечат вашето внимание

Неделната понуда од нови наслови ние од НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја започнуваме со книгата за деца „Мојот свет“ во издание на Панили од познатиот македонски автор Киро Донев, омилен на генерации читатели. Неделната понуда од нови наслови ние од НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја започнуваме со книгата за деца „Мојот свет“ во издание на Панили од познатиот македонски автор Киро Донев, омилен на генерации читатели. Овој преглед содржи дела претежно од домашни автори. Премостени соништа од Ана Рингачева Витанова во издание на Силсонс, Клучот на Ивана од Ленка Попоска Гогоска,...

Continue reading

Ситуацијата со пациентите заболени од Ковид 19 во охридската болница полека се стабилизира

Веќе се бележи и пад на бројот на хоспитализации, како и на амбулантни прегледи, вели првиот човек Општа Болница Охрид, Др. Горан Балески, но додава дека кризата ни оддалеку не е надмината. Веќе се бележи и пад на бројот на хоспитализации, како и на амбулантни прегледи, вели првиот човек Општа Болница Охрид, Др. Горан Балески, но додава дека кризата ни оддалеку не е надмината. „Меѓутоа уште имаме пациенти, хоспитализирани се околу 70 пациенти моментално, од кои 40 се на кислородна подршка, од кои најмладиот има 50 години а најстариот 85 години. Меѓутоа имаме доволно кревети, па ако вака продолжи...

Continue reading

Охридската полиција со засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници

Помеѓу 1 и 2 мај нема да има полициски час.  Но затоа полицијата и инспекциските служби ќе имаат засилени контроли на терен. Од СВР Охрид апелираат секој поединец да води грижа пред се за своето и здравјето на најблиските со почитување на заштитните мерки. Засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници.  Најголем акцент ќе биде ставен на почитување на мерките и протоколите за заштита од заразни болести.  Самостојно,  но и заедно со инспекциските служби  ќе се врши контрола и во угостителските објекти. Од полицијата апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките да се носи...

Continue reading

Охридската флота усидрена, бродарите без приходи

Нема туристи нема организирани групи, нема егзистенција велат за твм. Претстојната сезона им влева надеж дека ќе има подобрување на состојбата. Очекуваат поддршка и од општината и од државата. Бродарите од Охрид се во тешка финансиска состојба.  Во недостиг на организирани групи туристи   во пандемијата   сите останаа без основните приходи. Досега добиле само мала поддршка од државата , а состојбата со корона вирусот не им влева надеж дека наскоро ќе се променат работите.  Велат тие се промотори на земјава и градот и треба да добијат достоинствена поддршка и од општната и од државата. „Државата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top