Tag: нафта

Земјоделците од Охрид и Дебрца ги добиваат картичките за „зелена нафта“

Деновиве во просториите на Општина Дебрца во присуство на Градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески и Раководителот на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство – Подрачна единица Охрид Сашо Суклоски, вработените во подрачната единица на министерството започнаа со доделување на картичките за мерката „зелена нафта“ за земјоделците од подрачјето на општините Охрид и Дебрца. Деновиве во просториите на Општина Дебрца во присуство на Градоначалникот на општина Дебрца Зоран Ногачески и Раководителот на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство – Подрачна единица...

Continue reading

Неподнослива миризба на нафта се шири низ делови во градов

Неподнослива миризба на нафта се шири низ делови во градов. Граѓаните се жалат дека не можат да дишат и бараат да се најде од каде доаѓа.  Екипи во ЈП „Нискоградба“ како и Општинскиот инспекторат излегле на терен и утврдиле дека мирис се шири од подрумот на Здружението на пензионери. Од таму признаваат дека имале проблем со котелот за нафта ама дека го санирале. Жителите од улицата „Партизанска“, „Димитар Влахов“, дел од „Туристичка“ кај трговскиот центар од „Гранит“ се жалат дека веќе речиси една недела од канализацијата се чувствува неподнослива миризба на нафта. Велат дека миризбата е толку...

Continue reading

Најголемите производители на нафта го замрзнуваат производството

Овој договор го поттикнаа изнимно ниските цени на нафтата “Замрзнување на производството на ниво на февруари ќе биде доволно, а ќе ги задоволи потребите на купувачите”, рекол министерот за нафта на Саудијска Арабија, Ali Al-Naimi по постигнувањето на договорот со рускиот колега Александар Новак. Во замрзнувањето на производството на нафта ќе учествуваат, спрема зборовите на Al-Naimi, уште Катар и Венецуела, јавува Bloomberg. “Замрзнувањето нема да направи пресврт, но создава подобра основа за опоравување на цената”, им најавил на клиентите Oliver Jakob, директор за консултации за нафта во компанијата...

Continue reading

Следните десет години евтина нафта?

Најголемиот светски независен трговец тврди дека следните десет години ќе има евтина нафта “Тешко е да се предвиди дека цената на нафтата значително ќе расте во следното десетлетие”, изјавил за Bloomberg, Ian Taylor, извршен директор на американската компанија Vitol. Тој рекол и дека во следните десет години цената на нафтата ќе се движи околу 50 долари по барел. Неодамнешното истражување на пазарот оценило дека земјите богати со нафта и индустрија на нафта ќе се соочат со најдолгиот период со ниски цени од оној од 1986 до 1999 година, кога цената на нафтата варирала од 10 до 20 долари по барел. Taylor,...

Continue reading

Вашингтон призна дека се шверцува нафта од Исламска држава во Турција

Русија веќе неколку дена ја обвинува Турција за криумчарење на црното злато “Количината на нафта која се шверцува е значително мала, а со време уште повеќе се намалува и е безначајна во поглед на нафтата и приходите”, рекол Amos Hochstein, координатор за енергетика на светско ниво во Стејт Департментот. Американските челници рекоа дека во бомбардирањето значително е оштетена нафтената инфраструктура на џихадистите кои контролираат големи делови на Сирија и Ирак. Тие додаваат и дека нафтата која ја црпи Исламска држава, пред сѐ се користи во Сирија. Русија веќе неколку дена ја обвинува Турција...

Continue reading

Москва: Во шверцот со нафта се вмешани Ердоган и неговата фамилија

Руското министерство за одбрана знае за три траси по кои се криумчари нафтата Турскиот претседател Таип Ердоган и неговата фамилија се вклучени во системот на незаконска испорака на нафта од сириските полиња кои ги држат терористите на Исламската држава, било кажано денес во Москва на прес конференцијата на министерството за одбрана. “Русија знае за три траси по кои се криумчари нафта од Сирија во Турција. Лидерите на бандите и турската елита крадат нафта во Сирија во големи количини”, било кажано на брифингот. Министерството за одбрана на Русија претставувајќи ги доказите за финансирање на...

Continue reading

obrazovanie sredstva

Средствата за нафта и превоз во училиштата континуирано ќе се зголемуваат поради наследените долгови кон економските оператори

Според секретарот на општината Димитар Спасески со процедурите кои тие ги вовеле било заштедено многу во однос на нафтата и превозот на учениците. Со најновиот ребаланс на буџетот на општината, во делот кој се однесува на програмата за образование, Секретарот вели дека локалната ќе се спаси од дополнителни камати и извршни решенија поради долговите кон економските оператори. Благодарение на поголемиот прилив на средства во општина Охрид, локалната ги зголеми предвидените средства за превоз и нафта во училиштата. Овие дополнителни средства кои се издвоија со последниот ребаланс на буџетот, според...

Continue reading

Цената на нафтата под притисок од промените во Саудијска Арабија

На светските берзи обилната понуда ја намалува цената Цената на барел нафта на меѓународните пазари се намали под притисокот на прекумерната понуда и неочекуваната промена во редот за наследство во Саудијска Арабија. На лондонската берза цената на барел нафта падна за 44 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 64,2 долари, додека на американските берзи барел нафта се тргуваше по 50 центи пониска цена, од 56,56 долари. Кралот на Саудијска Арабија вчера го смени престолонаследникот и помлад полубрат, принцот Mukrin и на негово место го постави министерот за внатрешни работи Muhamed...

Continue reading

Цената на барел нафта продолжи да оди нагоре

Цената на нафтата се доближи на највисокото ниво во 2015 година Цената на барел нафта на берзата во Лондон на крајот од неделата е на највисоко ниво во 2015 година, поттикната со загриженоста во врска со снабдувањето од Блискиот исток по најновите воздушни напади во Јемен. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 60 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 65,45 долари, додека на американските берзи барел нафта се тргуваше за 10 центи пониска цена во однос на Лондон, која изнесува 57,64 долари. Послабиот долар и силниот пораст на стопанството во Европа и Азија исто така...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top