Tag: направат

Пролетните мразеви може да направат штети врз овошните насади

 Со најавите за ниски температури најзагрозени се кајсиите и некои рани сорти на сливи. Овоштарите  за да го спасат родот да преземат мерки за заштита на овошните насади, препорачуваат агрономите. Во пролетните месеци со климатските промени стануваат вообичаени појавите на ниски температури кои се опасност за уништување на родот кај овошките и земјоделските култури. Во моментов нема штети врз овошните и земјоделските култури од снегот кој падна деновиве воо охридскиот регион, информира агрономот Мирослав Трајчески. Има само намалено опрашување на овошките бидејќи се прекина летот на пчелите....

Continue reading

Над 300 охриѓани го оствариле правото да направат увид во списокот

Во подрачното одделение на Државната изборна комисија заврши увидот во избирачкиот список.  Над 300 лица го оствариле правото да направат увид во списокот. Интерес за увид во избирачката евиденција покажале и  граѓани кои живеат во дијаспората.  Синоќа, на полноќ, заврши увидот во избирачкиот список за претстојниот референдум, во охридското одделение на државната изборна комисија. Марга Димкоска, раководител на подрачното одделение, информира дека ова право во текот на 15 дена од кога сипсоците беа отворени за јавен увид го оствариле 305 охриѓани. Од 9 август па се до полноќ само 5 мина граѓани...

Continue reading

promo videa Ohrid

10 работи кои мора да се направат во Охрид според експертот за туризам Дејвид Хофман

Хофман ја напиша првата репортажа посветена на Македонија. Возете се со кајче во Охридското Езеро, направете фотографија од црквата “Св.Јован Канео”, посетете ја Светиклиментовата Црква на Плаошник, видете го Античкиот театар, разгледајте ја музеј-куќата на фамилијата Робевци, видете ги фреските во црквата Света Софија, восхитувајте се на погледот од Самоиловата тврдина, купете Охридски бисери, посетете го манастирот “Св.Наум” и изворите на Црн Дрим, дојдете во допир со природата во националниот парк Галичица. Ова се десетте работи кои секој турист мора да ги направи...

Continue reading

trgovija so luge

Жртва на трговија со луѓе може да биде секој

Младите девојки и децата најчести жртви на трговија со луѓе. Оваа опасност демне насекаде затоа охридскиот Црвен крст преку едукација на граѓаните прави напори да се намали бројот на жртвите во регионов.   Младите барајќи подобро место под сонцето и трагајќи по егзистенција многу често се заплеткуваат во пајакова мрежа. Сомнителни лица, фиктивни компании со примамливи ветувања ги тераат да направат непромислен чекор впуштајќи се во опасни авантури така што многу лесно стануваат жртви на трговија со луѓе. Жртва на трговија со луѓе може да биде секој посебно  младите девојките кои се убави и посакувани...

Continue reading

Тужел затоа што заспал на натпревар

“Ова не е место за спиење” Американските спортски коментатори ќе внимаваат повеќе што ќе велат по тужбата која ја подигнал навивач на NewYork Yankees, Andrew Rector, против спортската телевизиска куќа ESPN. Тој 26 годишник во април оваа година е “фатен” со камерите како спие за време на натпревар, а коментаторите Dan Shulman и  John Kruk тоа го искористиле за малку шала на негова сметка. “Ова не е место каде ќе спиеш”, рекле тие пропратено со смеа и ги поттикнале останатите 45 илјади навивачи да станат и да направат овации и така да го пробудат. Очигледно е дека потоа Rector добил...

Continue reading

Гестикулацијата е повеќе од зборови

Пет вообичаени начини со говор на телото да искажеме чувства Тоа што луѓето го мислат, чувствуваат или сакаат да го направат, често можеме да го откриеме и без тоа да го кажат, туку само на основа на нивната гестикулација. Потребно е само малку да обрнеме внимание на движењата. Замрзнато лице и поглед Ова е еден говор на телото кој би можел да навести опасност. Кога зборувемае за оваа гримаса имаме на ум средба со моќен предатор и во тој момент реакцијата е вкочанување а се среќава во моменти на опасност во сообраќајот или кога ќе се чуе истрел од огнено оружје. Овој говор на телото односно...

Continue reading

Фотографии како од друга планета

По втор пат годинава мраз и студ Ова е втор пат зимава во североисточниот дел на САД да има голем студ при што замрзнаа и Нијагарините водопади, а 169.000 кубни метри вода кои во просек поминуваат низ нив секоја минута, се претворени во мраз. Протокот на вода на Нијагарините водопади во принцип е доволно силен да може да одолее на температурите како што се оваа зима, но во понеделникот рекордно ниската температура од -13 го застана водопадот – а фотографите ја искористија оваа прилика да направат фасцинантни фотографии каде водопадите се осветлени со рефлектори во разни бои. И во јануари се...

Continue reading

Два преседани истовремено

Прв пат во својата историја Прв пат во својата историја, поставиле жена како член на управен одбор на Хонда и еден странец за оперативен директор на компанијата. Како што се наведува во соопштението на Хонда, во управниот одбор на компанијата ќе се придружи технолошкиот експерт Хидеко Куни (66), а Бразилецот со јапонско потекло Исао Мицогучи, кој веќе 30 години раководи со работењето на Хонда во Јужна Америка, е именуван за нов оперативен директор на компанијата, пренесува AP. Јапонската компанија се најде под критики дека промовираат само јапонски државјани, и ова е за прв пат да се направат...

Continue reading

mozaik

Институтот за социо-културна антропологија ќе става научен печат на христијанскиот празник Водици

Основната заложба на организаторите на конференцијата е резултатите од овие истражувања да се стават во туристички цели. Научната и светата јавност од регионот, Европа, но и светот, за Водици доаѓа во Охрид. Причина е втората по ред меѓународна конференција за културно наследство, медиуми и туризам на која учество и свој придонес ќе дадат околу шеесетина научници од областа на културното наследство. „Ќе ги согледуваме најновите истражувања и резултати од областа на затштитата на културното наследство и валоризација на сето тоа во туристички цели и нормално тука може да помогнат медиумите заради...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top