Tag: Михаилов

На терен ќе се бараат причините за зголемениот број на заболени охриѓани од тиреотоксикоза

На терен ќе се бараат причините за зголемениот број на заболени охриѓани од тиреотоксикоза.  На терен ќе се бараат причините за зголемениот број на заболени охриѓани од тиреотоксикоза. ТВМ Телевизија веќе информираше за ова заболување, на штитната жлезда,  од кое во  2014 година достигна број од 1537 заболени,  а само пред 10 години во 2005 година таа бројка била 67 пациенти со дијагностицирана тиреотоксикоза. Најмногу заболени се жени на возраст од 45 до 54 годиша возраст. Д-р Атанаско Михаилов дир на Центар за јавно здравје информира дека ќе ги алармираат надлежните  со податоците за ова заболување....

Continue reading

centar za javno zdravje

Охрид и Дебар имаат безбедна вода за пиење, но не и делови од Струга

Охрид има безбедна вода за пиење. Во руралните средини од струшкиот регион и Дебрца во водата било забележано недостаток на дезинфекциони средства, хлор, и не е за употереба. Додека пак примероците на вода од с. Мороишта и Калишта покажале микробиолошко загадување. Ова се резултатите од поселедните контроли на водата од 01, 02, 03 февруари, кои ги направи ЦЈЗ Охрид, посебно со почетокот на обилните врнежи од дожд и снег кои деновиве го зафатија охридско – струшкиот регион. Охриѓани пијат исправна вода. Но тоа не може да се каже и за стружани и за жителите на Дебрца. Центарот за Јавно здравје...

Continue reading

вмро

Атанаско Михаилов повторно претендент за првата општинска партиска фотеља

Заврши конкурсот за нов претседател Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Актуелниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Атанаско Михаилов повторно претендент за првата општинска партиска фотеља.Конкурсот за нов претседател на општинската ВМРО кој беше распишан пред еден месец заврши и сега во тек е втората фаза кога од страна на комисијата  на Извршниот комитет се врши селекција на пријавените кандидатаи . Откога ќе се изберат неколкумина кои најмногу ги задоволуваат поставените барања  одат на интервју кај претседателот на партијата, а за конечниот избор на претседател на ОК одлучува...

Continue reading

bilbordi

на билбордите во Охрид сеуште плакати од минатите локални избори

И после речиси година дена од Локалните избори на булеварот Туристичка, пред хотел Ревиера, влашка маала и на други места сеуште има билборди со ликот на тогашниот кандидат а сега градоначалник на Охрид. д-р Никола Бакрачески. Со неотстранување на  плакатите од билбордите  се крши изборниот законик обвинија охридските социјалдемократи. На прагот сме на претседателски и предвремени парламентарни избори но на некои билборди во градов сеуште стојат изборни плакати од локалните избори 2013та. Охридските социјалдемократи на вчерашната седница на совет обвинија дека со тоа што не се отстранети плакатите...

Continue reading

punkt

Денови на идеи

Од вчера охриѓани  можат своите идеи  за тоа што треба да се направи во средината во која живеат или пак во државата да ги искажат тајно и да ги остават на пунктот на плоштадот Св. Климент Охридски. Од вчера охриѓани можат своите идеи да ги напишат и да ги остават на пунктот на плоштадот Св. Климент Охридски. Ова е пракса на ВМРО ДПМНЕ во последниве неколку години а со цел граѓаните да можат своите лични идеи  за тоа што треба да се направи во средината во која живеат или пак во државата да ги искажат тајно. Потоа идеите се разгледуваат и оние кои се издржани се ставаат во програмата која се...

Continue reading

vmro - dpmne

Михаилов: Не може двајца, да избришат долг од 8 милиони евра

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Атанаско Михаилов, со експресна реакција на денешниот прес на ВМРО НП.  Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Атанаско Михаилов, со експресна реакција на денешниот прес на ВМРО НП.  Тој нагласи дека неколкумина луѓе во народна, мислат дека граѓаните не знаат кој 8 години управуваше со Проаква и какви штети му направи на ЈП. Проаква е едно од најзадолжените претпријатија а за тоа главни виновници се точно претходното раководство во кое што заменик директор беше потпретседателот на ВМРО – НП, додаде Михаилов. „Борбата за враќање на ЈП на нормални патеки враќањето на долговите...

Continue reading

stab vmro

Демолиран штабот на ОК на ВМРО – ДПМНЕ

Демолиран штабот на ОК на ВМРО – ДПМНЕ. Непознат сторител синоќа ги искршил прозорите на влезната врата и стаклата од останатите простории. Искршени стаклата на влезната врата и прозорците. Вака осамна утрово штабот на ОК на ВМРО- ДПМНЕ. Успесите на Владата и Локалната самоуправа на некој не му се допаѓаат. Ваков е коментарот на првиот човек на ОК на ВМРО – ДПМНЕ, Атанаско Михаилов, по синоќешниот настан на ул Димитар Влахов.  Михаилов најостро го осуди ваквиот вандалски чин, како и начинот на кој според него се поттикнува или манифестира политичка борба во државата. „Би сакале да изразиме длабоко...

Continue reading

deratizacija

После пет години започна систематска дератизација во Охрид

Конечно дератизација во Охрид. Согласно законските прописи Општина Охрид покрај дезинсекцијата која ја спроведе во три наврати во летниот период, од денеска започнува и со дератизација на канализационата мрежа. Локалната за акциите за запрашување, три за дезинсекција и една за дератизација има издвоено вкупно 1 милион и шестотитини илјади денари. „Согласно законските обврски што ни ги налага државниот санитарен  и здравствен инспекторат и според усвоената програма во неколку наврати од 15 до 17 јуни од 11 до 12 јули и од 22 до 23 август имаше запрашување за десинсекција, а согласно усвоената...

Continue reading

pazar

Од нова година конечно ќе се гради градскиот пазар

Современиот пазар за кој  граѓаните се изнаслушаа ветувања веќе десетина години наназад , конечно ќе се гради со преземањето на локалната власт од страна на ВМРО ДПМНЕ. За три месеци треба да бидат удрени темелите на новиот градски пазар Од нова година конечно ќе се гради градскиот пазар, најавува претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Атанаско Михаилов.  Современиот пазар за кој  граѓаните се изнаслушаа ветувања веќе десетина години наназад а беше дел од изборната програма на сите кандидати за градоначалници, конечно ќе се гради со преземањето на локалната влааст од страна на ВМРО...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top