Tag: македонски

Почина актерката Сабина Ајрула Тозија

На 75 годишна возраст синоќа во Скопје, по кратко боледување почина актерката Сабина Арјула Тозија. Ајрула Тозија својот работен стаж го почна во Драмскиот театар-Скопје каде што се вработи во 1967 година по завршувањето на средното образование во Економското училиште „Моша Пијаде“ во Скопје. Покрај во Драмскиот театар – Скопје, Ајрула – Тозија играше и во други театри низ Македонија, како и во независни театарски продукции. Остави силен печат на македонската театарска сцена преку улогите во претставите Болва во уво од Жорж Фејдо, Гертруда во Хамлет од Шекспир, Дамите од Аламо од Пол Зиндел,...

Continue reading

Тепачка на булеварот „Македонски Просветители“

На 30-ти јули 2021 година, во 01:15 часот, нарушен е јавниот ред и мир во Трговски центар лоциран на булеварот „Македонски Просветители“ во Охрид. Пријавена е физичка пресметка помеѓу 26-годишниот С.Д. и три години помладиот А.Д., двајцата од Охрид од една и 18-годишните А.А. и Л.П., двајцата од Куманово, од друга страна. По целосно документирање на настанот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава – информираат од СВР Охрид. 

Continue reading

„Виртуелна реконструкција и изработка на макета на гробницата од македонски тип во Охрид“

Започна реализацијата на Проектот „Виртуелна реконструкција и изработка на макета на гробницата од македонски тип во Охрид“. Започна реализацијата на Проектот „Виртуелна реконструкција и изработка на макета на гробницата од македонски тип во Охрид“. Станува збор за проектод Годишната програма на Министерството за култура за 2021 година. Н.У. Завод и Музеј – Охрид во соработка со Регионалниот зелен центар Охрид изработува виртуелен 3Д модел на оваа уникатна градба која ќе стане достапна за пошироката јавност преку интернет платформите, а 3Д макетата од гробницата ќе биде изложена во Музејот...

Continue reading

Русија протера македонски дипломат

Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Македонија во Москва за персона нон грата како одговор за протерувањето на руски дипломат од земјава, соопшти амбасадата на Руската Федерација во Македонијa. Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Македонија во Москва за персона нон грата како одговор за протерувањето на руски дипломат од земјава, соопшти амбасадата на Руската Федерацija Македонија, пренесувајќи го соопштението на руското министерство за надворешни работи. „Вршителот на должност амбасадор на Република Македонија во Руската Федерација, Чаушевска-Димовска, беше повикана...

Continue reading

Спорт Клуб и Арена Спорт ќе емитуваат на македонски и албански јазик

Владата ѝ препорача на Агенцијата за електронски комуникации, како надлежно тело, да формира работна група со релевантни институции и да се најде начин, спортските канали Спорт Клуб и Арена Спорт кои се регистрирани во нашата државада можат да се емитуваат на македонски/албански јазик. Владата ѝ препорача на Агенцијата за електронски комуникации, како надлежно тело, да формира работна група со релевантни институции и да се најде начин, спортските канали Спорт Клуб и Арена Спорт кои се регистрирани во нашата држава да можат да се емитуваат на македонски/албански јазик. Ова го соопштија од Владата...

Continue reading

ЕДЕН МИЛИОН ЕВРА ЗА НОВ ЛИК НА НАЈАТРАКТИВНАТА ОХРИДСКА УЛИЦА „МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ“

Реконструкција на улицата „Македонски Просветители“ е главниот инфраструктурен проект кој Општина Охрид ќе го реализира како дел од „Проектот за поврзување на локални патишта” имплементиран од Министерството за транспорт и врски со финансиска поддршка од Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка. Реконструкција на улицата „Македонски Просветители“ е главниот инфраструктурен проект кој Општина Охрид ќе го реализира како дел од „Проектот за поврзување на локални патишта” имплементиран од Министерството за транспорт и врски со финансиска поддршка од Меѓународната банка за обнова и...

Continue reading

Влезот на македонски граѓани во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина нема да биде дозволен без приложување негативен ПЦР тест не е постар од 48 часа

Владата на Република Северна Македонија ги известува граѓаните дека согласно влошувањето на состојбата со КОВИД-19 пандемијата во регионот и големиот број на нови позитивни случаи, влезот на македонски граѓани во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина нема да биде дозволен без приложување негативен ПЦР тест кој не е постар од 48 часа од моментот на влез во овие земји. Владата на Република Северна Македонија ги известува граѓаните дека согласно влошувањето на состојбата со КОВИД-19 пандемијата во регионот и големиот број на нови позитивни случаи, влезот на македонски граѓани во Србија, Црна...

Continue reading

Кандидатите за пратеници од „Македонски Независни Листи“ започнаа со собирање потписи за учество на претстојните предвремени парламентарни избори

Граѓаните со својот потпис може да ја поддржат листата во 5тата Изборна единица,  секој ден од 09 до 19 часот, најдоцна до петок 6ти март, во одделението на Државна изборна комисија во зградата на општина Охрид. Кандидатите за пратеници од „Македонски Независни Листи“ започнаа со собирање потписи за да добијат право за настап на престојните предвремени парламентарни избори.  Граѓаните со својот потпис може да ја поддржат листата во 5тата Изборна единица во која носител е Горан Тасковски, поранешен Aмбасадор на Република Македонија во Турција,  секој ден од 09 до 19 часот, најдоцна до петок 6ти...

Continue reading

Познатиот македонски уметник со светско реноме Дуке Бојаџиев вечерва ќе биде дел од фестивалот „Охридско лето“

Концертот ќе се одржи на сцената „Долни Сарај“ со почеток во 22 часот, а освен него, како вокал и клавирист, ќе настапат Исмаил Лумановски на кларинет, Мартин Ѓаконовски на контрабас, Костас Анастасиадис  на тапани, како и Наташа Петровиќ, вокал и нарација. Македонски композитор, пијанист и продуцент кој од 2001 година живее и работи во Њујорк, Дуке Бојаџиев вечер со свој концерт пред фестивалската публика на годинешното „Охридско лето. Низ неговата интернационална кариера, Дуке има работено со добитниците на Оскар, Џонатан Деми и Денис Тановиќ, како и со Рајко Грлиќ и Столе Попов. „Овој пат...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top