Tag: историја

Седиментите земени од дното на Охридското Езеро зборуваат за климатска историја од еден милион години

После проектот за вадење на примероци од дното на Охридското езеро, најстарото езеро во Европа, проект кој започна од 2013 година , научниците извадија примероци кои во себе содржат климатска историја стара еден милион години. Утвредена е прецизно неговата старост од 1,3 милиони години, но откриен е јасен увид во климатските и геолошките промени во регионов милиони години наназад. После проектот за вадење на примероци од дното на Охридското езеро, најстарото езеро во Европа, проект кој започна од 2013 година , научниците извадија примероци кои во себе содржат климатска историја стара еден милион...

Continue reading

Рот: Македонците ја пишуваат не само националната туку и европската историја

Македонците ја пишуваат не само националната туку и европската историја. Договорот потпишан со Грција за надминување на разликите околу името е  уникатна можност  за отворање на вратите на ЕУ и НАТО.  Би сакал да го охрабрам народот од оваа прекрасна земја да ја зграпчи оваа историска можност, порача денеска од Охрид, министерот за Европа на германското МНР. Неговиот домаќин, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров рече дека никој не знае дали оваа наша генерација ќе има следна ваква шанса. Македонците ја пишуваат историјата. Не само националната историја туку и европската историја....

Continue reading

Во спомен музејот „Христо Узунов“ се одржа меѓународна конференција на тема „Културно наследство, историја, традиција“

Во спомен музејот „Христо Узунов“ се одржа меѓународна конференција на тема „Културно наследство, историја, традиција“. Научници од неколку балкански држави презентираа најнови истражувања во однос на културното наследство. Во рамките на конференцијата турски уметници имаа уметничка изложба на ракотворби.  Mеѓународна конференција на тема „Културно наследство, историја, традиција“ ги седна на иста маса научниците од повеќе Балкански држави. Професор Рубин Земон од Институот Евро Балкан напоменува дека продолжуваат со конференциски излагања научници од Македонија, Турција, Албанија, Косово и...

Continue reading

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Охрид

Младински образовен форум Ве поканува на церемонијалното отворање на патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ во петок (24.11.2017) со почеток во 19:00 часот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Изложбата ќе биде отворена за посетители до 10-ти декември 2017 година, а влезот е бесплатен. Младински образовен форум Ве поканува на церемонијалното отворање на патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ во петок (24.11.2017) со почеток во 19:00 часот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Изложбата ќе биде отворена за посетители до 10-ти декември 2017...

Continue reading

Првиот приватен дневен весник оди во историја

„Дневник“ е првиот приватен дневен весник во Република Македонија „Дневник“, првиот приватен дневен весник во Република Македонија, чиј прв број излезе на 20 март 1996 година, денес излезе во продажба за последен пат. Денешното издание на дневниот весник „Дневник“ е последното што читателите можеа да го купат. Од утре весникот повеќе нема да се печати, на вработените ќе им биде исплатена плата за мај во следните 20 дена, период во кој ќе бидат испратени „на одмор“, а  фирмата ќе оди во ликвадација. Ова од менаџментот денеска им го соопштиле на 60-тина вработени во „Дневник“, со образложение...

Continue reading

Незапирливиот Усеин Болт на чекор до историја

Ако успее во последната мисија ќе се изедначи со легендите во атлетиката При слаб дожд, Усеин Болт во финалето на 200 метри го повтори резултатот од полуфиналето (19.78) што му беше доволно за уверлива победа. Никој од конкурентите не се спушти под 20 секунди, а на најдобриот светски спринтер на сите времиња најмногу му се доближи Канаѓанецот Андре Де Грас (20.02) и Французинот Кристоф Ламетр (20.12) кој го осветли образот на европскиот спринт освојувајќи бронза. Американците повторно останаа без медал, како и во Лондон, каде Јамајчаните го покорија светот освојувајќи ги сите три места на победничиот...

Continue reading

Американскиот пливач ја пишува олимписката историја

Нов подвиг на најголемиот олимпиец на сите времиња Најголемиот олимпиец на сите времиња, Американецот Michael Phelps во Рио отствари нов подвиг станувајќи прв пливач во историјата кој успеал да победи во иста дисциплина на четири последователни ОИ, тој го отствари тоа на 200 метри мешано. Со златото од Атина 2004, Пекинг 2008 и Лондон 2012 го придодаде ова од Рио 2016 со уверлив настап во финалето во кое постигна време од 1:54:66 минути, што е за половина секунда поспоро од неговото најдобро време во таа дисциплина кога ја пливаше во Шангај пред пет години. За Phelps ова е вкупно 26 медаља,...

Continue reading

Промоција на едицијата „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“

Во петок, 10 јуни, во просториите на Библиотеката ќе  бидат промовирани изданија од едицијата „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“. Во петок, 10 јуни, во просториите на Библиотеката ќе бидат промовирани изданија од едицијата „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“. Промотор ќе биде Проф.Д-р Виолета Ачкоска, а пред присутните ќе се обрати и директорот на Библиотеката Александра Белевска. Настанот ќе започне во 12 часот во Прличевата одаја при НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид. Со оваа промоција Библиотеката започнува...

Continue reading

Формула1 доби нов најмлад победник во својата историја

Првата трка на тлото на Европа оваа сезона имаше спектакуларен старт Победник за Големата награда на Шпанија е 18 годишниот Холанѓанец Макс Верстапен, голем талент кој со овој триумф стана најмладиот воач кој некогаш славел на трка во Формула 1. Петтата трка оваа сезона имаше спектакуларен старт – по неколку стотина метри се судрија Нико Розберг и Луис Хамилтон, двоецот од Мерцедес кој е и оваа година покажа дека е доминантен болид во Ф1. Тоа автоматски значеше дека победничката низа на Розберг е прекината. Кога од патеката се тргна безбедносното возило водечки беше Даниел Рикардо пред Верстапен,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top