Tag: им

Нема избор за најхумана медицинска сестра, епитетот им припаѓа на сите кои се борат со Ковид 19

12 мај Светскиот ден на медицинските сестри во охридските здравствени установи ќе помине без вообичаените прослави и избор за најхумана медицинска сестра. Во време на пандемија овој епитет им припаѓа на сите медицински сестри кои се борат со Ковид 19, вели Анета Волканоска главна медицинска сестра од охридската Општа болница.Да се биде добра медицинска сестра не е потребно само знаење и едукација туку и љубов кон луѓето и споделување на љубезноста, вели Волканоска. Таа е горда што досега нема заболен медицински кадар во охридските здравствени установи и досега добро се справуваат со коронавирусот...

Continue reading

Интернационалната полициска асоцијација-регион Охрид, на новинарите и медиумските работници, им подарува заштитна опрема од вкупно 100 повеќенаменски заштитни маски и 100 заштитни ракавици

Интернационалната полициска асоцијација-регион Охрид, на новинарите и медиумските работници, кои се членови на Регионалното здружение на новинари на Македонија од Охрид, Струга, Кичево и Дебар, но и на оние кои не членуваат во ЗНМ, им подарува заштитна опрема од вкупно 100 повеќенаменски заштитни маски и 100 заштитни ракавици. Покрај здравствените работници, полицајците и војниците, на кои им сме благодарни за огромниот ангажман во борбата против невидливиот непријател- Корона вирусот, новинарите, се луѓето кои од почеток на пандемијата, постојано се на терен, до првата борбена линија во борбата...

Continue reading

Новиот директор на општа болница врши реорганизација за да им се излезе во пресрет на сите пациенти да се примаат во услови на епидемија

Новиот директор на охридската болница, д-р Горан Балевски, интензивно работи на реорганизација на работата на Инфективното одделение. Денес на стручен колегиум е формиран Кризен штаб на општа болница и направен е протокол какви случаи ќе се примаат на лекување. Сите лекари ќе бидат маскимално заштитени и ќе се вклучат во поддршка на работата на трите лекари инфектолози. Инфектолозите од одделението според препораките на одделот за лекување да ги примаат сите пациенти од регионот без разлика дали им е утврден вирусот или не. По утврдување на состојбите ќе ги упатуваат на другите оддели според...

Continue reading

Дедо Мраз им подели новогодишни пакетчиња на дечињата од најранливата категорија

Предновогодишна забава и подароци беа органзирани за најмладите Охриѓанчиња од ранливата категорија сограѓани. Децата и нивните придружници имаа заеднички ручек со градоначалникот Константин Георгиески, кој им упати желби за среќа во новата година. „Сите сте значаен сегмент на нашето општество, а ние сме тука да креираме можности за подобар живот и надминување на социјалните разлики помеѓу сите граѓани. Општината тековно организира од програмата за социјална заштита со цел за подобро утро на сите“, кажа во своето обраќање градоначалникот Георгиески. Најмалите Охриѓанчиња ги израдува присуството...

Continue reading

Литургии и настани по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2019 година (понеделник), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. На светата литургија ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј. На овој ден богослужба ќе има само во црквата „Св. Софија“ – Охрид (едноцрквие). Во понеделник, 30-ти септември, во истоимената црквичка во населбата...

Continue reading

Владата им препорачува на Охрид и Струга да прогласат мораториум на градежните активности и да изработат акциски план со роковник за спроведување на препораките на УНЕСКО

На последната седница седница владата ја усвои информацијата за учество на делегацијата на Република Северна Македонија на 43-тиот состанок на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Баку, Азербејџан и уште еднаш ја реафирмираше определбата да се зачува статусот на Охридскиот регион како светско наследство впишано во листата на УНЕСКО. Во таа насока, Владата донесе одлука да го повлече Законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион и им препорачува на општините од регионот да прогласат мораториум на градежните активности до донесување на Планот за управување...

Continue reading

Трендафилов Нанче: Граѓаните кои ми ја дадоа поддршката да гласаат онака како што им налага нивната душа, срце и разум

Првиот круг од локалните избори заврши, на запад ништо ново, се е веќе видено, рече на денешната прес конференција кандидатот за градоначалник од ГДУ, Михаил Трендафилов Нанче кој според освоените гласови не успеа да влезе во вториот круг од изборите.  За гласовите кои ги доби, рече дека тоа се 1700 кристално чисти охридски бисери, гласови богатство, бисери кои му давале за право да мислаи дека во Охрид конечно се раѓа нешто ново, дека изгрева зората на слободата.„ Вистината сите ја сакаат но повеќе и веруваат на лагата, сметам дека со тоа се е кажано. Се чувствувам како морален победник, наспроти...

Continue reading

Силјановска Давкова: Ќе им се обраќам на граѓаните а не на партии

Нема поприродно место за започнување на кампањата од мојот роден град Охрид, изјави денеска Гордана Силјановска Давкова во дворот на црквата Св Софија. Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ чиј слоган  гласи „Правда за Македонија! Татковината повикува!“ рече дека кампањата ја замислува како натпревар на идеи, на програми, витешки натпревар на ставови. без напади врз личноста на противкандидатите. „Ќе им се обраќам, се разбира, не само на оние кои ми отворија врата, веројатно сакајќи да докажат и покажат демократски капацитет за некој од надвор како мене кој ги критикувал, мислам...

Continue reading

Не профункционираа законските измени со кои им се дозволи на занаетчиите да подучуваат калфи

Занаетчиите не ангажираат калфи да учат занает. Иако од пред 4 години занаетчиите добија таква можност со новиот закон за занаетчиство. Законот во пракса за овој временски период се покажа многу лош и неприменлив, вели Сашо Богоески, претседател на регионалната комора од Охрид. Занаетчиите во тешка економска состојба имаат голем број давачки кон државата, а за да ангажираат калфи се соочуваат со нов дополнителен издаток. „ Има револт кај занаетчиите. Заради давачките ниеден занаетчија не е подготвен да одвои 6000 денари месечно за изучување на калфите во занаетската дејност. Тука се закочи работата....

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top