Tag: им

Утре во црквата „Света Софија“ – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. На светата...

Continue reading

Oхриѓанец со мопед удрил во 68-годишна жена, која им подлегнала на повредите

На 17-ти август 2020 година, во 20:00 часот било пријавено дека се случила сообраќајна незгода на улицата „Ристо Чадо“ во Охрид. На 17-ти август 2020 година, во 20:00 часот било пријавено дека се случила сообраќајна незгода на улицата „Ристо Чадо“ во Охрид. – Мопед марка „Лонгија“, со охридски регистарски ознаки, управуван од 17-годишник од Охрид, удрил во 68-годишниот пешак Б.Ѓ. од Охрид. Б.Ѓ. била пренесена во Општата болница Охрид, каде им подлегнала на повредите. Возачот на мопедот се здобил со телесни повреди, констатирани во болницата „Св. Еразмо“. Извршен бил увид на местото на незгодата...

Continue reading

Музичарите бараат од надлежните да им се овозможат музички настапи во живо во сите угостителски објекти

Музичарите од  Охридски музички еснаф одржаа мирен протест. Кон нивното барање се приклучуваат сите македонски музичари без оглед на музичкиот жанр на кој припаѓаат. Нагласија дека протестот  нема политичка позадина туку бараат можност да езгистираат од својата работа како и останатите дејности. Мирен простест на членовите на Здружението на музичари „Охридски музички еснаф“. Испратија барање до Министерот за здравство и Комисијата за заразни болести да пронајдат начин музичарите да ја работат својата работа како и останатите дејности. Игор Бежаноски, претседател на Здружението, кажа дека бараат...

Continue reading

И официјално им се лепат етикети на обвинителите

Коментаторски и етикетирачки е презентирана информацијата на порталот Лидер објавена под наслов „И официјално збогум СЈО, добредојде за обвинителите под капата на Заев’’ откако Законот за Јавно обвинителство донесен во февруари годинава, стапи на сила денеска. Во информацијата ниту има официјални изјави ниту пак има експертски ставови за законското решение туку само ,,голо’’ и ,,навивачко’’ коментаторство со прашања и одговори на непотпишан автор и етикетирање на обвинителите дека работат под инструкции на екс премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев. Пишува Ване Трајков Коментаторски и етикетирачки...

Continue reading

Партијата која „БЕСА“-та („Зборот“) на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува Заев за обединување со ВМРО против „премиер Албанец“

Пример кој не ги почитува новинарските стандарди е рецензираниот напис со наслов: Партијата која „БЕСА“ – та на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува ставот на Заев за обединувањето со ВМРО против „премиерот Албанец, објавен на информативниот портал Актуале.мк на 1 јули. Пишува: Шефкије Аласани Пример кој не ги почитува новинарските стандарди е рецензираниот напис со наслов: Партијата која „БЕСА“ – та на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува ставот на Заев за обединувањето со ВМРО против „премиерот Албанец, објавен на информативниот портал Актуале.мк на 1 јули. Насловот на...

Continue reading

На пет угостителски објекти на плажи им се пролонгираа опомените за престанок на работа

Сопствениците ги искористија сите правни механизми и добија дополнително рок до 15 јули, инфромираат од Државнито пазарен инспекторат. Дали се извршени контроли и изречени забрани за обавување дејност на угостителски објекти на плажите без концесија на струшкиот дел од крајбрежјето од Инспекторите од струшката подрачна единица  молк.  Од Државниот пазарен инспекторат од подрачната единица Охрид информираат дека е пролонгирана работата на 5 угостителски објекти на плажите кои требаа да се вратат во првобитна состојба. Нивните претходни опомени беа изречени да престанат со работа охридски угостителски...

Continue reading

Локалната самоуправа ќе им обезбеди простoр за тренинзи на пливачките школи оваа сезона

Отворените базени на СРЦ Билјанини Извори заради пандемијата ќе останат под клуч, но затоа ќе се постават пливачки патеки пред малото пристаниште. Со тоа ќe заживее иницијативата за враќање во функција просторот каде што во минатото бројни генерации спортувале на вода. Младите пливачи сепак летово ќе има каде да тренираат. Локалната самоуправа ќе им излезе во пресрет на пливачките школи ќе се постават пливачки патеки пред малото пристаниште. Заради Ковид 19 под клуч ќе останат отворените базени на СРЦ Билјанини извори. Спортскиот клуб Охридски бранови поднесе барање за спортските активности...

Continue reading

Атрактивната пешачка патека која води низ боровата шума на Плаошник им создава главоболки на туристичките работници

При обиколката на двата локалитети Плаошник и Самоиловата тврдина патеката која ги поврзува е се понебезбедна за туристите. Апелираат надлежните да преземат мерки и безбедноста  да биде на прво место.     Туристичките тури кои водат низ најатрактивниот дел за разглед на стариот дел на градот им создаваат главоболки на туристичките работници. Една од нив е патеката која води кон Плаошник, Канео и Самоиловата тврдина. Патеката е небезбедна за туристички разглед, вели Љупчо Стојкоски туристички работник од Охрид. Турата оди по еден пат низ прекрасна борова шума, но патеката е земјена, не е средена,...

Continue reading

Нема избор за најхумана медицинска сестра, епитетот им припаѓа на сите кои се борат со Ковид 19

Медицинските сестри заедно со лекарите се на првата борбена линија со пандемијата и на 12 мај кога се одбележува Светскиот ден на сестринството. Годинава ќе изостане изборот за најхумана медицинска сестра и епитетот им припаѓа на сите нив кои се борат со Ковид 19. Медицинските сестри велат респектот кон професијата се зголемува и пациентите ја препознаваат нивната голема пожртуваност во борбата за спасување на човечки животи. 12 мај Светскиот ден на медицинските сестри во охридските здравствени установи ќе помине без вообичаените прослави и избор за најхумана медицинска сестра. Во време на пандемија...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top