Tag: им

На охриѓани им претстои политичка изборна пролет

Двете најголеми политички партии почнаа со осмислување на стратегијата за тоа како да се направи вистинскиот избор за кандидат за иден градоначалник на Охрид. И додека се чека објавување на датумот за одржување на предвремените локални избори, влегуваме во период на партиски консултации, анализи и анкети. Од редовите на СДСМ најчесто споменувано име е она на актуелниот в.д градоначалник, Константин Георгиески. Георгиески кој по професија е лекар, вели дека станува збор за сериозна и одговорна одлука, за која треба добро да се размисли. Мислењето на членството на партијата ќе има големо влијание...

Continue reading

Регионалната занаетчиска комора, на своите членови бесплатно ќе им ја изврши регистрацијата на системот е-персонален данок

Регионалната занаетчиска комора Охрид ги известува своите занаетчии кои не се во можност сами да извршат регистрација на системот е-персонален данок кој го бара Управата за јавни приходи дека за нив и за членовите на нивните семејства, комората бесплатно ќе им ја изврши регистрацијата на системот е-персонален данок.  Сите заинтересирани занаетчии да се јават во просториите на комората најдоцна до 20 декември 2018 година.

Continue reading

Божиновски: Градоначалникот Стојаноски им должи извинување на граѓаните

Планот за живот на СДСМ и градоначалникот Јован Стојаноски остана само мртво слово на хартија, лажен памфлет со кој ја потценуваат интелигенцијата на охриѓани. Принуден да даде отчет за невработеното Стојаноски го потврди своето недомаќинско и неодговорно работење, кажа денеска на прес конференција портпаролот на ОК на ВМРО ДПМНЕ,  Перчо Божиновски. “Единствено нешто што „Ќе градоначалникот“ успеа да го направи е неефикасното менаџирање на Општината со тоа што на сметка на проектите и решавање на секојдневните проблеми на граѓаните, свесно дозволи средствата за таа намена да бидат извршени од...

Continue reading

На македонците не им недостига самодоверба

Викендов во Охрид пред 250 присутни гости, своите животни искуства преку кои стекнале висок степен на самодоверба ги споделија хирургот, д-р Мирко Лекоски, Сефер Цаноски од Универзитетот ФОН и домаќинот на семинарот за самодоверба и сопственик на Европскиот институт за менаџмент право и дипломатија, проф. д-р Зендел Абедин Шехи. Македонија е вистински расадник на интелегентни млади луѓе, луѓе со совршена визија за нивната иднина. Но потребна е работа. Младите македонци треба да се соочат со своите стравови и никогаш ама баш никогаш да не се сомневаат во сопствените сништа, но и никоаш да не...

Continue reading

ОК ВМРО ДПМНЕ: Градоначалникот лично да им го објасни на граѓаните режимот на сообраќај

Општина Охрид не оди кон светла иднина, нема јасна цел и стратегија. СДСМ не води транспарантен процес на донесување одлуки почитувајќи ги интересите на граѓаните, обвинија денеска на прес конференција од Ок на ВМРО ДПМНЕ. Ова ли е отворена и услужна Општина за сите, којашто ја ветувавте господине градоначалник Стојаноски?, праша портпаролот на огранокот Перчо Божиновски. „Свесно манипулирате со граѓаните дека претходно била проверена микро-студијата за сообраќај во централното градско подрачје. Лажно се затскривате зад статусот на Охрид под УНЕСКО за кој лично за жал не можете да го гарантирате...

Continue reading

Локалната им даде 3 дена рок на угостителски објекти на ул Коста Абраш да ги отстранат нелегално поставените маси и столици

Угостителски објекти на ул. Коста Абраш поставуват урбана опрема маси и столици на тротоарот и на самата улица спротивно на законските одредби и на одлуките на  градскиот совет. Ова го констатирале  инспекциските служби на општината во соработка со СВР Охрид.   „Комуналниот  инспектор  на ден 19 јуни 2018 година на посочениот потег, односно на улица “Коста Абраш” изврши инспекција, при што е изготвен записник и донесено е решение. Според овие акти, правните субјекти кои обавуваат угостителска дејност, спротивно на одлуките на Советот на Општина Охрид, поставиле урбана опрема (маси...

Continue reading

Доделени стипендиите кои општината им ги дава на основците и средношколците

Доделени се стипендиите кои општината им ги дава на основците и средношколците. За основците се доделени 40 стипендии и 40 за средношколците во висина од 1500ден. По 15 стипендии и за основците и за средношколците се за талентирани ученици и по 25 се за ученици од социјално ранливи категории. Овие стипендии се во износ од 1500ден. И денес заврши целата формалност околу доделувањето и тие ќе им бидат распределени на учениците, вели Томе Џамтоски, портпаролот на Локаланата самоуправа. Денес е објавен конкурсот и за доделување стипендии на редовни студенти од Општина Охрид запишани на државните...

Continue reading

Локалната ќе им излезе во пресрет на жители од улицата „Вардар“

Локалната вети дека ќе им излезе во пресрет на 50-тината жители од Кошишта кои бараат на дел од улицата „Вардар“ да се вратат скаличките кои ги имало претходно на улицата. Граѓаните од Кошишта, од улиците Кирил и Методиј, Стив Наумов и Гоце Делчев пред извесно време доставија барање до редакцијата на ТВМ во кое наведуваат дека дел од улицата Вардар е изменета по изградбата на индивидуалната станбена зграда сопственост на поранешниот секретар на општина Охрид, Димитар Спасески, а ветил дека по завршување на градбата ќе ја врати улицата во првобитна состојба. Она што е ДУП за овој потег е испочитуван...

Continue reading

Стружани и денес протестираа

Со блокирање на крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и граничниот премин Ќафасан тие сакаат да го свртат вниманието кон проблемот со дивата депонија која го загадува градот. Од претставници на Владата на РМ им било ветено дека ќе се бара решение за проблемот. Ако не се исполнат ветувањата, стружани од среда ќе ги радикализираат протестите. Блокирана крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и граничниот премин Ќафасан. Граѓаните на Струга и денес на ваков начин протестираа, со цел да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со дивата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top