Tag: враќање

Во Лагадин продолжи акцијата за враќање на плажите во првобитна состојба

Денеска во Лагадин продолжи акцијата за отстранување на урбана опрема, конструкции, ѕидови, шанкови и објекти на плажите на Охридското крајбрежје. Охриѓани велат  треба да се зачува еколошката  средина на  брегот на Охридското езеро, но негодуваат зошто во ек на сезона се прават рушевини по плажите.   Концесионерите на плажите во населбата  Лагадин  вчера добија решенија за отстранување на објектите од плажите за денес.  Утрово повеќето од нив со камиони сами ја острануваа урбаната опрема, лежалки, маси, чадори, столови. Чекаа  да дојде механизацијата , која денеска привршуваше со уривањето...

Continue reading

Стапува на сила Законот за враќање на дел од ДДВ

Од денеска стапува на сила Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност со кој граѓаните ќе имаат право да вратат 15 отсто од данокот на додадена вредност искажан во фискалните сметки. Од денеска стапува на сила Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност со кој граѓаните ќе имаат право да вратат 15 отсто од данокот на додадена вредност искажан во фискалните сметки. Граѓаните ќе имаат право да вратат 15 отсто од данокот на додадена вредност искажан во фискалните сметки, при што износот на пресметан данок од кој ќе се враќа данокот изнесува најмногу 12.000 денари во...

Continue reading

Родителите бараат враќање на училишните кујни

Родителите бараат враќање на училишните кујни. Загрижени за здравјето на децата кое се должи на неправилната исхрана спасот го гледаат во активирање на кујните каде што децата ќе добиваат нутритивно избалансирана храна. И педијатрите aпелираат општеството да преземе сериозен пристап за да се изградат здрави генерации. Учениците од школска возраст се хранат катастрофално, а тоа лошо се одразува на нивното здравје.Здравствената стсистика воз мајва покажува дека децата се почесто заболуваат од анемија, дијабет и дебелина . Родителите исто така се загрижени за здравјето на основците. Загрижени за...

Continue reading

Од Коалицијата Вмро за Македонија ветуваат враќање на демократијата, политичко помирување меѓу граѓанити и економски напредок

Од Коалицијата Вмро за Македонија ветуваат враќање на демократијата, политичко помирување меѓу граѓанити и економски напредок Kоалицијата ВМРО за Македонија, на овие избори ќе биде вистинско изненадување и ќе претставува клучен фактор за формирање на идната Влада во Република Македонија, но и клучен фактор во идните процеси за демократизација, економски напредок и забрзана евро-атланска интеграција ,истакна на прес конференција шефот на општинскиот изборен штаб Јоне Станкоски.  Иако во својата политичка основа, коалицијата се води од десничарската определба, сепак на овие избори очекуваме голема...

Continue reading

„Живеј здраво – Живеј безбедно“ проект за враќање на духот на детските игри

Мобилизација на општеството за борба и ширење на фронтот против пороците и сите негативности, преку проектот „Живеј здраво – Живеј безбедно“. Ова е пораката на организаторите на овој прекрасен настан, кои успеаа на едно место да ги соберат децата од основните училишта, кои пак во еден натпреварувачки дух потсетија на некогашните детски игри. Денес детскиот џагор го исполни градскиот парк на „Кејот Македонија“.  Учениците од сите основни училишта од Охрид екипно групирани се натпреваруваа во повеќе тимски игри, сијамски близнаци, итрата лисица, жонглирање, петлица, вешт келнер и влечење јаже. ...

Continue reading

Спасески: Нема конкретен временски рок за враќање на земјиштето во првобитна состојба после инсталациски зафат

Конкретен временски рок за враќање на прекопите во првобитна состојба после одреден инсталациски зафат нема, велат од Локалната самоуправа на општина Охрид. Но интенцијата била веднаш да бидат санирани местата каде што се раскопува, вели секретарот  Димитар Спасески. Овие денови раскопани се тротоарските површини на неколку места во градов, за изведба на различни подземни инсталации.   Општина Охрид од почетокот на годинава се зафати со уредување на тротоарската површина во делови од градов. Јавните претпријатија како и дел од приватните фирми на кабелските оператори со полни раце работа. Најчесто...

Continue reading

Враќање на најкултниот брод на светот

Титаник II ќе биде 4 метри подолг од оригиналниот од технички причини Новиот Титаник проект е дело на австралискиот милијардер Clive Palmer и неговата компанија Blue Star Line. Бродот практично ќе изгледа идентично како оригиналниот – должината на бродот ќе биде 270 метри, висината 53 метри, а тежината 40 илјади тони. Репликата на бродот со најнесреќна карма во историјата ќе има девет нивоа со 840 кабини во кои ќе можат да се сместат 2.400 патници и 900 членови на екипажот. Клучната разлика помеѓу новиот и стариот брод ќе биде во бројот на чамците за спасување кој Титаник не ги имаше доволно...

Continue reading

domati

Формирање мали еко заедници за враќање на младите во селските средини

Големата невработеност и високите цени на производите, според нив упатуваат на тоа дека вистинскиот излез од тешката ситуација лежи токму во земјоделието и во селските средини. Дали новите генерации се на прагот да ја започнат револуцијата на враќање на младите во селските средини и да живеат од земјата? Многу македонски села изминативе децении останаа опустошени од внатрешните миграции и беа избришани од колективната меморија. Сепак, идејата сами да ја произведуваат храната што ја јадат, да бидат во допир со природата, а во исто време и да заработуваат за живот работејќи ја својата професија,...

Continue reading

Berlusconi добил неморална понуда за Милан

Како да се одбие една милијарда евра? Веста која се појавила во тајландските медиуми добила на внимание и во Европа. Имено, угледниот англиски Guardian ја пренесува веста на Bangkok Post кој тврди дека тамошниот ултра богат бизнисмен Bee Taechaubol понудил неверојатни една милијарда евра за купување на фудбалскиот клуб Милан и тоа не за комплетниот контролен пакет туку точно за 50% на акциите. Истиот извор наведува дека богаташот од Југоисточна Азија наводно е уверен дека целата работа ќе биде завршена за еден месец. Ако оваа вест се покаже за точна, тоа би можело да значи враќање на седмократниот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top