Сеп 5, 2008

Мајкл Фелпс ќе отвори фондација за развој на пливањето

Најдобриот светски пливач Мајкл Фелпс, наградата од милион долари од фирмата „Спидо“ ќе ја искористи да отвори фондација за развој на пливачкиот спорт, која ќе го носи неговото име. „Тоа е најдобар начин да помогнам во развојот на пливањето во Америка“, рече Фелпс, кој новата фондација ќе ја промовира на турнеја во осум градови низ САД.Портпаролот на компанијата „Спидо“ Одра Силвермен вети дека фирмата ќе уплати уште 200.000 долари на име на фондацијата.„Спидо“ уште на ОИ во Атина во 2004 година му понуди награда на Фелпс, но пливачот тогаш не успеа да го помине рекордот на Марк Шпиц постав…

Сеп 4, 2008

Надал, Мареј и Сафина, Серена одат понатаму

Рафаел Надал, Енди Мареј, Динара Сафина и Серена Вилиамс се победници на четвртфиналните натпревари на УС Опен.Надал и Мареј утре ќе се сретнат во полуфиналето, бидејќи шпанецот го победи Марди Фиш, дедека британецот го совлада Хуан Мартин дел Потра.Сафина без поголеми проблеми ја победи италијанката Флавија Пенета, додека Серена после два драматични тај-брејка ја совлада својата сестра Венус Вилијамс.Денес на програмата на УС Опен се останатите четвртфинални дуели, на кои ќе се сретнат, Милер -Федерер и Џокович-Родик, додека жените на теренот ќе се сретнат повторно утре.

Сеп 3, 2008

Рекорден трансфер за Роналдо

Др. Сулејман Ал-Фахим, сопственикот на „Манчестер Сити“, ќе ја даде најголемата понуда за Кристијано Роналдо во јануари. Ал-Фахим и Abu Dhabi United Group (ADUG), направија заговор со цел да одат по стапките на сензационланиот трансфер на Робињо во „Манчестер Јунајтед“.„Роналдо изјави дека сака да игра за најголемиот клуб во светот, така да ние во јануари ќе провериме дали навистина го мислеше тоа“, изјави Ал-Фахим за еден арапски бизнис магазин.„Од „Реал-Мадрид“ ја проценија неговата вредност на 160 милиони долари, но за таков играч, да биде во нашите редови, мислам дека ќе треба многу пов…

Сеп 2, 2008

Бербатов потпиша за „Манчестер Јунајтед“

Драмата околу Димитар Бербатов заврши. Бугарскиот репрезентативец ќе ја продолжи својата кариера во „Манчестер Јунајтед“. Управата на шампионот на Премиер лигата чекаше до последниот момент на преодниот рок за да го донесе Бербатов, досегашниот член на „Тотенхем“, кој потпиша четири годишен договор за трансверот вреден 38 милиони евра.„Доаѓањето во Манчестер ми е исполнување на сонот. Се радувам на настапот за овој клуб како и на освојувањето на голем број трофеи“, рече бугарскиот фудбалер.Среќата не ја криеше ни Сер Алекс Фергусон:„Ова е клучно засилување. Димитар е еден од најдобрите напа…

Сеп 1, 2008

Веслачите од В.К. „Југ“се вратија од Србија со медали

На меѓународната веслачка регата која се одржа во ТИТЕЛ, Република Србија, веслачите од В.К. „ЈУГ“ од Охрид постигнаа одлични резултати. Имено, тие во класата „скиф“ донесоа дома дури три медали.Никола Сионов во дисциплината „скиф“ во кадетска конкуренција го освои првото место односно златниот медал.Марко Пирузе во дисциплината „скиф“ го освои второто место односно сребрениот медал, додека Александра петреска во дисциплината „скиф“ за сениорки го освои третото место, односно бронзениот медал. 

Сеп 1, 2008

Србите одат понатаму на УС ОПЕН

Новак Џоковиќ го мина осмина финалето на УС ОПЕН , со победата над хрватот Марин Чилиќ со 3-1 во сетови и тоа 6-7, (7-9), 7-5, 6-4, 7-6, (7-0). Натпреварот траеше речиси 4 часа, а Џоковиќ после загубениот прв сет, успеа да се врати и да после голема борба додје до најтешко извојуваната победа на овогодинешниот грен слем. Негов следен ривал е петнаесеттиот носител, шпанецот Томи Робредо кој успеа да го совлада Жо Вилфред Цонга, со 3-0 во сетови.До сега, Џокович има 4 средби со Робредо од кои три полседователни победи.Српската тенисерка пак Јелена Јанковиќ исто така се пласира во четвртфинале…

Авг 30, 2008

Њу Јорк Никс повторно со Патрик Јуинг

Патрик Јуинг, еден од најдобрите кошаркари на сите времиња го одбележа играњето на Њу Јорк Никс. Сега, можност да го направи истото го има неговиот син Патрик Јуинг помладиот.Синот на легендарниот кошаркар е избран како 43 – ти на овогодишниот драфт, а го зедоа Сакраменто Кингс. Сепак веднаш во пакет со Рон Артестом се префрли во Хјустон Рокетс одкаде е пратен во Никс за павото на Фреерик Вајс.„Многу ми значи што се вратив во Никс. Играњето за нив е остварување на мојот сон, а моја желба е да им докажам на тренерите дека сум добар и дека можам на оваа екипа да и досенам многу победи.“ рече …

Авг 29, 2008

Испадна Ана Ивановиќ, помина Троицки

На терените на Флешинг Медоус, српската тенисерка загуби од 188 – та тенисерка на светот Жили Коан, со резултат 6-3, 4-6, 6-3, во второто коло на „УС – ОПЕН“. Најголемите причинители за сензационален пораз на првата тенисерка на светот, беа големиот број на грешки, во најлошите можни моменти, а и фантастичниот сервис на Коанова. Виктор Троицки, благодарение на добрата игра и повредата на Филип Колшрајбер си обезбеди место во второто коло на турнирот. Германецот го повреди рамото и беше приморан да го предаде натпреварот во моментот кога Виктор водеше со 2-1 во сетови и 3-0 во третиот свет.П…
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top