Бербатов потпиша за „Манчестер Јунајтед“

Драмата околу Димитар Бербатов заврши. Бугарскиот репрезентативец ќе ја продолжи својата кариера во „Манчестер Јунајтед“.

 |  Крсте Голабовски  | 

Драмата околу Димитар Бербатов заврши. Бугарскиот репрезентативец ќе ја продолжи својата кариера во „Манчестер Јунајтед“. Управата на шампионот на Премиер лигата чекаше до последниот момент на преодниот рок за да го донесе Бербатов, досегашниот член на „Тотенхем“, кој потпиша четири годишен договор за трансверот вреден 38 милиони евра.

„Доаѓањето во Манчестер ми е исполнување на сонот. Се радувам на настапот за овој клуб како и на освојувањето на голем број трофеи“, рече бугарскиот фудбалер.

Среќата не ја криеше ни Сер Алекс Фергусон:

„Ова е клучно засилување. Димитар е еден од најдобрите напаѓачи во светот. Неговиот стил, во екипата ќе донесе нова димензија, а сигурен сум дека ќе бид епопуларен и кај навивачите“ изјави фергусон.

Дебито на Бербатов би можело да биде на 13 септември на натпреварот против „Ливерпул“, после паузата во национланите шампионати поради обврските во репрезентацијата.

 

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top