Србите одат понатаму на УС ОПЕН

Новак Џоковиќ го мина осмина финалето на УС ОПЕН заедно со Јелена Јанковиќ.

 |  Крсте Голабовски  | 

Новак Џоковиќ го мина осмина финалето на УС ОПЕН , со победата над хрватот Марин Чилиќ со 3-1 во сетови и тоа 6-7, (7-9), 7-5, 6-4, 7-6, (7-0). Натпреварот траеше речиси 4 часа, а Џоковиќ после загубениот прв сет, успеа да се врати и да после голема борба додје до најтешко извојуваната победа на овогодинешниот грен слем. Негов следен ривал е петнаесеттиот носител, шпанецот Томи Робредо кој успеа да го совлада Жо Вилфред Цонга, со 3-0 во сетови.

До сега, Џокович има 4 средби со Робредо од кои три полседователни победи.

Српската тенисерка пак Јелена Јанковиќ исто така се пласира во четвртфиналето совладувајќи ја данкињата Каролин Вознијацки со 3-6, 6-2, 6-1. Противничка на србинката во четвртфиналето ќе биде подобрата од средбата помеѓу Бамер-Мерион Бартоли.

 

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top