Сеп 25, 2008

Реал одличен, Барса едвај до победа

Фудбалерите на Реал го совладаа Спортинг од Хихон со резултат 7:1, во натпревар од четвртото коло од шпанската Примера.Тимот на Бареселона го победи Бетис со резултат од 3:2. Осасуна и депортиво играа ерешено без голови, додека Виљареал со головите во првото полувреме го победи Рејсинг со 2:0. Атлетико славеше во градското дерби на гости кај Хетафе со 2:1, додека Севиља беше подобра од Еспањол совладувајќи го со 2 :0.Актуелниот шампион со новата победа докажа дека поразот од Депортиво, во првото коло не ги погоди многу. реал во натпреварот против новајлиите во Примерата домонираше од самиот…

Сеп 24, 2008

Одбиена жалбата на „Мекларен“

Одбиена е жалбата на „Мекларен“, на одлуката на ФИА, нивниот возач Луис Хамилтон да биде казнет поради непрописно претекнување на трката за Големата награда на Белгија.Поради казната од 25 секунди Хамилтон и покрај победата, падна на третото место, а триумфираше Фелипе Маса.„Во статутот стои дека казните поради непорписно претекнување не се подложни на корекции. Бидејќи слушнавме објаснувања од сите страни, одлучивме жалбата да не биде основана“, -пишува во соппштението на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА).Луис Хамилтон не беше многу разочаран од одлуката на комисијата. „Луѓето на…

Сеп 23, 2008

Навивачите на „Баерн“ го сакаат назад Оливер Кан

Тешкиот пораз на актуелниот шампион „Баерн“, против Вердер од 2:5, во петтотo коло на Бундеслигата, ги разлути навивачите на баварците.Фановите на „Баерн“, целата кривица за најтешкиот дебакл во последните три децении му ја припишуваат на голманот Михаел Рензинг. Рензинг, на голот на „Баерн“ го замни славниот Оливер Кан, кој речиси две децении бранеше на голот на „Баерн“ и беше првиот голман на „панцирите“, кој се повлече од активниот фудбал ова лето.„Го сакаме Оли, голманскиот колос. Оли врати се!“ во саботата скнадираа околу 70.000 навивачи.Интересен е и фактот дека ниту управата на клубо…

Сеп 22, 2008

Челзи сеуште без пораз на домашен терен

Челзи и Мачестер Јунајтед одиграа 1:1 во дербито на петтото коло од Премиерлигата. За гостите голот го постигна Ји Сунг Парк, додека за домаќините, стрелец беше Саломон Калу во 80-та минута.Отворањето на натпреварот помеѓу финалистите на Лигата на шампионите од минатата сезона, понуди изобилство на шанси на двете страни. Гостите беа поопасни, а во 18-та минута заслужено и поведоа. Чех го одбрани ударот на Бербатов, но одбиената топка кореанецот Ји Сунг Парк ја сместив во празната мрежа.Во 27-та минута, судијата Мајк Рајли можеше да досуди пенал за Челзи. Малуда и Ван Дер Сарт трчаа на топка…

Сеп 22, 2008

Македонија оди на ЕП во кошарка, 2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија после десет години пауза се враќа на Европското првенство во кошарка.Поминаа десет години откако Македонија настапи на ЕП во Франција, во тоа време предводени од Петар Наумовски. Сега на чело на Македонската кошаркарска репрезентација е Врбица Стефанов, а очекувањата се повторно високи.Македонските репрезентативци лесно и убедливо ја совладаа Естонија со 87-75, а во прилог им беше и поразот на Литванија од Португалија со 93-92 и со тоа нашите репрезентативци се најдоа на првото место во групата, кое носи привилегии при ждербката за ЕП.Европското пр…

Сеп 20, 2008

Нови инциденти на НБА играчите

Почетокот на новата НБА сезона е далку, но бројот на скандалите се повеќе се зголемува. Првиот и најголемиот се случи, кога на интернет се појави снимка на која играчот на Далас, Џош Хауард ја вреѓа националната химна на САД.„Ова не е мојата химна, јас сум црн.“ изјави Хауард пред камерата на својот пријател.До него имаше голем број од играчите од американскиот фудбал,и неколку лица од јавниот живот, сите афро-американци, кои внимателно ја проследија неговата изјава. Овој настан покран лавина на реакции на јавноста кон управата на Далас. Целата работа ја смири сопственикот на Маверикс, Марк…

Сеп 19, 2008

Викендов во Охрид ќе се одржи дванаесеттиот симпозиум за спорт и физичко образование на младите

Најавено е учеството на претставници од седум држави кои ќе презентираат свои трудови и ќе дискутираат за финансиските проблеми во спортот.На овој симпозиум приоритет ќе биде изнајдувањето на нови буџетски можности без кои не би можел да функционира ниту еден спорт. Исто така ќе се дискутира за менаџирањето во спортот бидејќи како што велат претставниците во Македонија нема доволно кадровски можности за создавање на спортски менаџери кои подоцна би работеле со младите таленти и би го подигнале спортот на повисоко ниво.Исто така акцент ќе биде ставен на приоритетните и традиционалните спорто…

Сеп 19, 2008

Одлична вечер на скандинавците

Фудбалерите на Брен и Калмар ги приредија најголемите изненадувања во првите натпревари од првото коло на купот на УЕФА.Бран во Берген го победи Депортиво со 2:0, додека Калмар во Ротердам го совлада фејнорд со 1:0, па сега и двата скандинавски клубови се многу поблиски на групите на Лигата на УЕФА. Пласман во групата е речиси загарантиран и за екипите на Сампдорија кои изиграа 5:0 против кануас, па за Астон Вила кои победија со 3:1 vo Love; и за Ајакс кој со 4:1 го совлада Борец во Белград. Реванш натпреварите се играат на втори октомври. Најдраматично беше во Белинцона, каде Галатасарај п…
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top