Јун 1, 2014

Супермаркет каде не постои амбалажа

Нашите супермаркети секојдневно стануваат складишта на најразлична амбалажа, а намирниците кои до скоро ги купувавме без амбалажа сега се продаваат спакувани, измерени и покриени со различни слоеви на фолија, картон или пластика. Тим на жени од Берлин одлучиле ова да го сменат и од неодамна ја започнале концептуалната трговија во која едноставно амбалажата не постои. Продавницата под име Original Unverpakt (Оригинално неспакувано) е отворена со идеја за зголемување на свеста на купувачите и избегнување на амбалажата при купување на намирници. Купците се поттикнуваат да донесат своја амбалаж…

Јун 1, 2014

Научници: Реинкарнација е возможна

Robert Lanza, професор на Медицинскиот факултет во Северна Каролина тврди дека спрема теоријата на биоцентризмот смртта е само илузија која ја создава нашата свест. Теоријата се базира на сфаќањето дека смртта не е конечна како што мислиме, а главна премиса и е дека животот е почетна точка која ја создава вселената, а не дека вселената го создава животот. Спрема тоа, нашата свест го одредува обликот и големината на се што е во вселената, а времето и просторот не се движат со оваа брзина туку онака како што сами сме си ги одредиле во главата. Кога личноста ќе прифати дека просторот и времето…

Јун 1, 2014

Научниците успеале да покажат дека Ајнштајн згрешил?

Научниците во Холандија успеале да направат голем напредок во квантното телепортирање кое би можело да го побие Алберт Ајнштајн во врска со претствата за квантната врска, пишува Independent. Објавувајќи го своето откритие во списанието Science, физичарите од универзитетот Delft, тврдат дека успеале сигурно да телепортираат квантна информација помеѓу два дела на дијамант кои биле раздалечени 3 метри. Иако е во прашање идентичен процес на телепортација претставен во научно-фантастичните филмови, еден од авторите, професорот Roland Hanson, изјавил дека телепортацијата видена во филмовите би мо…

Мај 31, 2014

Електронската цигара не е безопасна

Електронската цигара е помалку штетна по здравјето од класичната, но лекарите предупредуваат на последиците. DW по повод светскиот ден на борбата против пушењето разговараше со експертот за превенција на тумор Др. Martina Potschke-Langer DW: Дали е-цигарите се добра алтернатива за пушачите? Martina Potschke-Langer: За оние кои многу пушат, е-цигарата секако дека е добра алтернатива. Е-цигарата навистина ги намалува ризиците во однос на отровите кои се наоѓаат во тутунот. Само го намалуваат ризикот? Значи ниту е-цигарата не е безопасна? Луѓето кои пушат редовно е-цигара всушност учествуваат …

Мај 31, 2014

Siemens со нова стратегија

Извршниот директор на Siemens, Joe Kaeser, изјавил дека европскиот инжинерски гигант ќе укине 11.600 работни места во склоп со плановите за намалување на трошоците за околу милијарда евра, известила во петокот агенцијата Bloomberg. Околу 7.600 работни места ќе бидат укинати низ рационализација и правење нова структура на дивизиите, а уште 4.000 низ регионалните кластери, објавил Bloomberg повикувајќи се на зборовите на извршниот директор Joe Kaeser, кој тоа го кажал во средата на видео конференцијата во Њујорк. Kaeser рекол дека на некои вработени ќе им бидат доделени нови улоги. “Одреден б…

Мај 31, 2014

Секс, политика и филм

  Спорниот филм за екс директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан, за десет дена го гледале 100.000 луѓе што е далеку над очекувањата, соопштила на 29 мај продукциската куќа Wild Bunch. Филмот “Добродојдовте во Њујорк” премиерно беше прикажан под многу необични околности на 17 мај во Кан, но во француските кино сали го нема, па така може да се гледа само на интернет а тоа треба да се плати. Продуцентската куќа Wild Bunch пред премиерата навела дека очекува 120.000 гледачи за да се покријат трошоците на продукцијата. Филмот предизвикал бурни реакции во Кан каде не до…

Мај 31, 2014

Светот на работ на изумирање

“На работ сме на ново изумирање. Колку и да се трудиме тоа да го избегнеме, тоа не зависи од нас”, тврдат научниците. Денес растителниот и животинскиот свет изумира илјада пати повеќе отколку пред настанокот на луѓето. Од илјада видови годишно исчезнуваат сто. Во студијата која ја направиле биолозите од универзитетот Duke анализирани се стапките на изумирање во минатото и сегашноста, а воочено е дека во историјата биле многу пониски отколку што се мислело. Видовите на Земјата денес исчезнуваат 10 пати побрзо отколку што верувале научниците, рекол биологот Stuart Pimm, а пренесува Huffington…

Мај 30, 2014

Долги затворски казни за користење Фејсбук

Судот осудил осум лица на затворски казни од 7 до 20 години затвор за повеќе кривични дела меѓу кои е и антирежимската пропаганда во Иран на Фејсбук, објавил денес опозицискиот ирански Калеме. Калеме, кој не го навел изворот на објавениот извештај, напишал дека осум корисници на Фејсбук минатата недела се осудени на вкупно 123 години затвор. Тие се обвинети за “навреда на врховниот водач (ајатолахот Али Хамнеј) и иранските власти, активности против режимот и ширење лаги”, објавил Калеме. За сега нема официјална потврда на судската пресуда и не беше можно да се провери извештајот објавен на …
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top