Tag: 2016

Граѓаните учествуваат во креирање на струшкиот буџет за 2016

Буџетските форуми, можност да се каже дека општините се транспарентни и отчетни. Денес во Струга се одржа првата сесија на буџетските форуми на која се слушна гласот на граѓаните и нивните предлог проекти за тоа како треба да се крои буџетот на општина Струга за 2016 година и за кои проекти е потребно да се издвојат финансиски средства како приоритет. Стружани учествуваа во планирањето на буџетот за 2016 год. Денес  во хотел Мираж Струга се одржа првата сесија на буџетскиот форум. Граѓаните пред претставниците на Локалната самоуправа  ги кажаа своите предлог проекти, кои сметаат дека треба да...

Continue reading

logo

Што ќе се гради во Општина Дебрца во 2016?

На наредната седница на Советот на Општина Дебрца на дневен ред ќе се најде на разгледување Буџетот на Општина Дебрца за 2016 година. На наредната седница на Советот на Општина Дебрца на дневен ред ќе се најде на разгледување Буџетот на Општина Дебрца за 2016 година. Буџетот на Општина Дебрца е изготвен во согласност со Насоките за изготвување на буџетите на единиците на локалната самоуправа (буџетски циркулар) доставени од страна на Министерството за финансии на Република Македонија, во кои се содржани главните насоки за изготвување на општинскиот буџет за 2016 година. Во Буџетот за 2016 година...

Continue reading

аеродром

РЕДОВНА ЛИНИЈА СКОПЈЕ – ПРАГА ОД МАЈ 2016

Од 20 мај 2016 година, Чех ерлајнс (CSA) ќе ја обнови својата редовна авионска линија Скопје – Прага, со три лета неделно. Од 20 мај 2016 година, Чех ерлајнс (CSA) ќе ја обнови својата редовна авионска линија Скопје – Прага, со три лета неделно. Продажбата на билетите за летовите Скопје – Прага е отворена преку сите канали за продажба. Билет во еден правец чини 5.039 денари, додека пак цената за повратен билет изнесува 9.725 денари вклучувајќи ги сите такси Чех ерлајнс (CSA) ќе почне со операции на линијата Скопје – Прага од 20 мај 2016 и ќе лета два пати неделно кон аеродромот ,,Александар...

Continue reading

Цената на нафтата ќе паѓа и во 2016?

Некои предвидуваат дека барел на црното злато наскоро би се нудел по 20 долари Поради преголемата глобална понуда, од средината на 2014 година, цената на нафтата е повеќе од преполовена. Покрај тоа, побарувачката опаѓа како последица на економската слабост на најголемите потрошувачи како Кина и другите земји со забрзан економски раст. Но, по најновиот пад на цената на нафтата, на пазарот донекаде е мирно. Во понеделникот цената изнесуваше 40,6 долари по барел, најниска во последните седум години, а во меѓувреме сепак се врати на 40,94 долари по барел. До ова дојде поради одлуката на Организацијата...

Continue reading

bolnica

Охридските болници најавија бројни нови здравствени услуги во 2016

Охридските болници најавија бројни нови здравствени  услуги во 2016. Директорот на Фондот за здравство Сашо Стефаноски ги слушна развојните планови на петте охридски јавни здравствени установи. Првиот човек на фондот со менаџерските тимови на Општа болница, специјалната болница за трауматологија и ортопедија Св. Еразмо и Кардиолошкиот завод,  договораа  конкретни здрвствени услуги за следната година. Стефаноски напомена дека во болниците ќе се инсистира да се унапредат или воведат нови методи пропратени со соодветна дијагностичка опрема. „Дел од зафатот на буџетот на Фондот за 2016 во дел на ...

Continue reading

adventure

Охрид домаќин на „Adventure Next Balkan 2016“

Работните групи на Секторот за туризам од  швајцарската „IME“ програма и Секторот за туризам од општина Охрид, денеска одржаа состанок на кој учествуваа:  Пјетро Бертиели, професор по менаџмент со специјални фокус групи во туризмот на Универзитетот „St. Gallen“ од Швајцарија, Ангел Јанев, заменик градоначалник на општина Охрид и Габриела Крешини, фокус лице за туризам на „СВИС Контакт“ од Швајцарија. Работните групи на Секторот за туризам од  швајцарската „IME“ програма и Секторот за туризам од општина Охрид, денеска одржаа состанок на кој учествуваа:  Пјетро Бертиели, професор по менаџмент...

Continue reading

Телефонирање во авион ќе е возможно од 2016 година

Оазата без телефони исчезнува Полека но сигурно се ближиме до денот кога засекогаш ќе се остане без уште едно место на кое не сме изложени на теророт од телефоните. Бежичната интернет врска први почнаа да ја експериментираат некои американски компании, но трендот зема замав и на европско тло. Некои нискобуџетни компании чија услуга е пооскудна отколку кај класичните авио-компании веќе нудат бесплатни wi-fi , а со таа услуга се рекламира и компанијата на нашиот сосед Air Serbia и од сурфање до телефонирање останува само еден чекор. Германската Lufthansa онлајн услугите планира да ги воведе од...

Continue reading

Холандија најголем губитник во квалификациите за ЕУРО 2016

Портокаловата боја ќе ја нема на стадионите во Франција Ако Турција имаше најмногу среќа, а Исланд, Северна Ирска и Албанија беа најголеми изненадувања, тогаш најголем губитник е сигурно Холандија. Фудбалската велесила која пред една година тесно беше поразена од Аргентина во полуфиналето на Светското првенство каде ја освои бронзената медаља, не успеа да дојде ниту до додатните квалификации, а се мислеше дека овие квалификации ќе бидат најлесни досега. Дури 24 репрезентации ќе бидат на ЕУРО 2016, а таму нема да ги гледаме Холанѓаните прв пат по 1984 година, а куриозитет е дека и тогаш домаќин...

Continue reading

Едно коло пред крајот на квалификациите за ЕУРО 2016 можни се уште изненадувања

Првите натпревари од последното коло се играат денес Пред последните 90 минути од квалификациите за ЕУРО 2016 познати се 12 од 24 репрезентации кои ќе настапат на Европското првенство следната година. Покрај Франција како домаќин, директен пласман досега обезбедија Англија, Чешка, Исланд, Австрија, Северна Ирска, Португалија, Шпанија, Швајцарија, Италија, Белгија и Велс. Во групата А ќе се случи најверојатно сензација бидејќи ќе испадне Холандија. Исланѓаните и Чесите се квалификуваа уште пред еден месец, а во додатните квалификации ќе оди Турција, доколку во последното коло на домашен терен...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top