Tag: 2016

Бело лето 2016

По примерот на светските туристички центри на која градот практично ќе работи 24 часа на 01 Јули 2016 година, по четврти пат ќе се одржи Манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016”, a во рамки на истата предвидено е и одржување на Бела Ноќ. По примерот на светските туристички центри на која градот практично ќе работи 24 часа на 01 Јули 2016 година, по четврти пат ќе се одржи Манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016”, a во рамки на истата предвидено е и одржување на Бела Ноќ. Манифестацијата е во организација на Општина Охрид – Сектор за туризам и ЛЕР.Во рамките на манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016” предвидена е следнава...

Continue reading

Охридски готвач, еден од најдобрите на Меѓународниот гастро-туристички шампионат „Ниш 2016“

Извонреден пласман на македонските готвачи-шефови на кујни на 3-тиот Меѓународен гастро-туристички шампионат Ниш 2016, што Угостителско туристичкото здружение од Ниш го организираше од 08-10 јуни на Нишкиот саем. Извонреден пласман на македонските готвачи-шефови на кујни на 3-тиот Меѓународен гастро-туристички шампионат Ниш 2016, што Угостителско туристичкото здружение од Ниш го организираше од 08-10 јуни на Нишкиот саем. Македонскиот национален тим предводен од шефовите на Здружението на готвачи ГАСТРО МАК, се врати со Пехарот за најдобар готвач на Шампионатот, Пехар за најдобар ресторан, освоени...

Continue reading

Традиционални танци, носии и јадења на Денот на култури 2016

Камерун, Гана, САД, Македонија се само дел од она што можеше да се види на градскиот плоштад, а по повод Светскиот ден на културна разновидност. Народни носии, претставување на националните кујни и колоритните национални песни и танци. Денес студентите на Универзитетот „Св.Апостол Павле“ ги славеа различностите преку веќе традиционалниот „Ден на култури“. Годинава истиот беше организиран на градскиот  плоштад како би можело што е можно поголем број на посетители да вкусат дел од традиционалните кујни на земјите од каде доаѓаат студентите, но и да се фотографираат со нив во нивните традиционални...

Continue reading

hwa

Теквондистите од лескоец ќе се натпреваруваат на „14 Љубљана Опен 2016“

Теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид, овај викенд 21.05 2016,ќе учествува на меѓународниот теквондо итф турнир „14 Љубљана Опен 2016“, во Словенија, кој е еден од најјаките  турнири во нашиот регион , на кој многу земји ќе ги избираат нивните репрезентативци за наредното светско првенство за јуниори и ветерани во Италија септември месец. Теквондо клубот ХВА РАНГ ИТФ Лескоец-Охрид, овај викенд 21.05 2016,ќе учествува на меѓународниот теквондо итф турнир „14 Љубљана Опен 2016“, во Словенија, кој е еден од најјаките турнири во нашиот регион , на кој многу земји ќе ги избираат нивните репрезентативци...

Continue reading

mazda

„Светски автомобил на годината 2016“ Mazda MX-5

Изборот за „Светски автомобил на годината 2016“ заврши во Њујорк, каде што се објавени победниците во пет различни категории. Изборот за „Светски автомобил на годината 2016“ заврши во Њујорк, каде што се објавени победниците во пет различни категории. Победник во изборот за „Светски автомобил на годината 2016“ е новата генерација на Mazda MX-5, победувајќи ги другите два финалисти објавени уште на автосалонот во Женева, Mercedes-Benz GLC и Audi А4. За новата генерација на култниот родстер на Mazda оди уште една награда, а тоа е наградата за најдобар дизајн за 2016 година. Моделот Audi R8 Coupe...

Continue reading

logo

Победниците на „Oscar 2016“

Леонардо Ди Каприо конечно доби Оскар, најдобар филм Spotlight… Ова се сите победници на 88-то доделување на наградите Оскари. Леонардо Ди Каприо конечно доби Оскар, најдобар филм Spotlight… Ова се сите победници на 88-то доделување на наградите Оскари. Најдобро изворно сценарио: “Spotlight” Најдобро адаптирано сценарио: “The Big Short” Најдобра споредна глумица: Alicia Vikander “The Danish Girl” Најдобра костимографија: “Mad Max: Fury Road” – Jenny Beavan Најдобра сценографија: “Mad Max: Fury Road” – Colin Gibson и Lisa...

Continue reading

konferencija

Меѓународна конференција „ Охрид- Водици 2016“

Меѓународна конференција „ Охрид- Водици 2016“. Охрид по четврти пат е домаќин на меѓународна конференција за културно наследство, економски развој, туризам и медиуми „ Охрид- Водици 2016“. „ Тероризмот, миграција, бегалци – современи предизвици за културните идентитети, наследство, економијата, туризмот и медиумите” e главна тема на конференцијата . „ Охрид низ целата своја историја бил средиште каде се преплетувале, цивилизациите и културите, при што секоја од нив оставила неизбришлив печат на своето време. Воден како од некоја невидлива рака, со поединечни историски проблесоци,...

Continue reading

ck

Клуб 25“ од охридскиот Црвен крст ја промовира крводарителната акција „Водици 2016“

„Клуб 25“ од охридскиот Црвен крст  ја  промовира крводарителната акција „Водици 2016“. Младите активисти при  ОО ЦК од „Клуб 25„ со флеш моб ги анимираа сограѓаните за утрешната крводарителна акција. Преку промоција на клубот кој има задача да ги мотивира младите луѓе и нивните активности се стави акцент на утрешната крводарителна акција „Водици 2016“, информира лидерот на клубот Васко Ѓорѓиевски. Во моментов  клубот брои 27 млади членови од кои повеќето се крводарители. „ Најчесто членовите се крводарители. Некои се со околу 7-8 крводарувања, некои се 18 годишници со околу 1-2 дарувања. Некои...

Continue reading

sahti

До средината од 2016 Лескоец конечно ќе добие фекална канализација

Вака велат од Секторот за комунални дејности, сообраќај и улици. Овој проект од огромно значење за лесковчани се реализира со нешто од повеќе од милион евра, а во моментот се спроведуваат втората и третата од вкупно четири предвидени фази. Лесковчани до крајот на годинава би требало да ја добијат долгоочекуваната фекална канализација. Нешто повеќе од еден милион евра вредниот инфраструктурен зафат во Лескоец, во моментот се наоѓа во втора и трета фаза од неговото спроведување. После извесен период од поставувањето на првите шахти за оваа канализација, непосредно пред почетокот на оваа година,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top