Tag: 2016

Нина Балабан, најдобар спортист на Охрид за 2016 год

Олимпијката Нина Балабан ја понесе наградата за спортист на годината за 2016 год. Подемот во Охрид на спортски план се екипните спортови, ракометот и кошарката кои ги исполнуваат салите, велат од Сојузот на спортови во Охрид, коj денес одржа свечена церемонија на доделување признанија и пехари на најдобрите охридски спортисти.   Стрелачката Нина Балабан е спортист на Охрид за 2016 година. Оваа титула Балабан ја добива по втор пат, првиот пат беше во 2013 година. Таа изминатата година ја оценува како мошне успешна. Посебен печат било нејзиното учество на олимпијадата во Рио, добивањето на престижната...

Continue reading

Бакрачески: 2016 година рекордерр по воведување на авио линии

Зголемување на бројот на летови во 2017 година, најави градоначалникот Никола Бакрачески. Тој истакна дека резултатите од субвенционирањето на авио линиите веќе покажува позитивни резултати. Но исто така драстичните промени на стратегијата за промоција и развој на туризмот го промениле курсот на развојот на туризмот во градов.   Годинава која што изминува е рекордер по воведување на авио линии на охридскиот аеродром. Ваквиот тренд ќе продолжи и во престојната 2017 год открива првиот човек на градот Никола Бакрачески. Тој вели дека повеќе од очигледни се нивните резултати кон создавање на услови...

Continue reading

Земјоделците да поднесат барање за паушално оданочување за 2016 година

УЈП ги повикува земјоделците да поднесат барање за паушално оданочување за 2016 година. Доколку приходот од земјоделската дејност во 2016 година не надминува 1.300.000 денари, земјоделците до 31 јануари 2017 година можат да поднесат барање за паушално оданочување до Управата за јавни приходи. И оваа година има даночни олеснувања дури до 80%.   Почнува постапката за поднесување барање за паушално оданочување на земјоделците за 2016 год. Без разлика дали земјоделството претставува основна дејност или таа ја вршат како дополнително занимање, регистрацијата за паушално оданочување овозможува персоналниот...

Continue reading

Давид Крстески наjвисоко на пиедисталот на „Бугарија Опен 2016“

Овој викенд во Пловдив, Бугарија се одржа А КЛАСА турнир БУГАРИЈА  ОПЕН 2016 ,кој  е најјак и најпрестижен  турнир на овие простори, каде учество над  600 такмичари  од 11 земји. Овој викенд во Пловдив, Бугарија се одржа А КЛАСА турнир БУГАРИЈА ОПЕН 2016 ,кој е најјак и најпрестижен турнир на овие простори, каде учество над 600 такмичари од 11 земји. На овај турнир повеќето држави ги избираа своите репрезентации за наредната 2017 година со што по квалитетот на борбите многу го споредија со највисоки оцени. На овај турнир претставници на нашата држава беа членовите на Теквондо клубот ХВА РАНГ...

Continue reading

Од денес во Охрид Меѓународен симпозиум „Енергетика 2016“

Меѓународниот симпозиум „Енергетика 2016“ што се одржува во организација на Здружението на енергетичарите на Македонија-ЗЕМАК, од денес започнува во Охрид. Меѓународниот симпозиум „Енергетика 2016“ што се одржува во организација на Здружението на енергетичарите на Македонија-ЗЕМАК, од денес започнува во Охрид. На симпозиумот ќе бидат презентирани 79 авторски трудови, а на пленарните седници ќе се дискутира за енергетската стратегија на Балканот, термоелектраните, природниот гас, технологија на хидроелектрани и дигиталната опрема за управување на капацитети. На првиот ден од Симпозиумот се предвидени...

Continue reading

КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ПОЕМА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” ЗА 2016 ГОДИНА

Поаѓајќи од примарните цели и дејности на Установата – развој и поттикнување на литературното творештво, а по повод и во рамките на манифестацијата – проектот од национален интерес во областа на културата за 2017 година “Прличеви беседи”, утврден и финансиран од страна на Министерството за култура на Република Македонија, се распишува Конкурсот за избор на најдобра поема “Григор Прличев” за 2016 година. Конкурсот е анонимен, а за најдобрите три поеми предвидена е и парична награда. Поаѓајќи од примарните цели и дејности на Установата – развој и поттикнување на литературното творештво,...

Continue reading

Завршува спортско едукантивниот камп „Охрид 2016“

Седумдесет деца од Охрид, Скопје, Битола, како и од српскиот град Крагуевац, ќе понесат прекрасни спомени во своите градови за спортските, забавните и едукативно образовните активности во кои уживаа изминативе шест дена, но и за дружењето, забавата, како и првите детски љубови. Последен ден од спортско едукативниот камп „Охрид 2016“. Обуките за нуркање со кои денес се сретнаа учесниците на кампот, беа последните од програмата подготвена за нив, па сега се подготвени да понесат дома голем број прекрасни спомени кои ќе останат со нив засекогаш. „Многу ми се допаѓа кампот и тука имав можност од...

Continue reading

Четкар го отвори Бело лето 2016

Означен официјалниот старт на летната туристичка сезона во Охрид. Честа да ја отвори оваа сезона му припадна на охриѓанецот Владимир Василевски Четкар кој прв настапи на третото издание на бело лето. Сите граѓани кои вчера беа во стариот дел од градот имаа проблем каде да го насочат своето внимание, на џез концертот, на карневалската музика, на егзебициите на уметниците од баскерфест или охридските диџеи.   Со прекрасниот концерт на нашиот сограѓанин познатиот автор, вокалист, композитор Владимир Василевски Четкар, во предворјето на црквата Св Софија беше означен почетокот на летната сезона...

Continue reading

Манифестацијата „Бело лето 2016“ ќе го означи официјалниот старт на летната туристичка сезона

Белата ноќ на 1ви јули започнува со централниот настан, концертот на „Владимир четкар секстет“, во предворјето на црквата Света Софија. Со концертот на светски познатиот џез музичар Владимир Василески – Четкар, во 19 часот во предворјето на црквата Св. Софија, во рамките на манифестацијата „Бело лето“, на 1-ви јули официјално започнува летната туристичка сезона. Со неговиот секстет кој како милува Четкар да го нарече, е Македонија во мало, охриѓани и гостите ќе имаат можност да уживаат во она што тој им го подготви за оваа вечер. „Ќе свирам авторска програма околу 75-80 минути од првиот и вотриот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top