Tag: 2016

Во првата недела од 2016 најбогатите луѓе во светот изгубија 194 милијарди долари

Во првата недела од оваа година најмногу загуби основачот на Amazon, дури 5,9 милијарди долари 400 најбогати луѓе во светот во првата недела од 2016 година изгубија околу 194 милијарди долари откако вредноста на акциите на берзата паднаа поради најавата за падот на економијата на Кина и падот на цената на нафтата, пишува Bloomberg. Во првата недела од оваа година најмногу изгуби основачот на Amazon, Jeff Bezos, дури 5,9 милијарди долари, бидејќи вредноста на акцијата на Amazon падна за повеќе од 10%. Bill Gates, најбогатиот човек на светот изгуби 4,5 милијарди долари, додека Шпанецот и сопственик...

Continue reading

Тешка несреќа на релито Дакар 2016

Кинескињата Guo Meiling излета од патеката и заврши во публиката Веќе на почетокот на релито Дакар се случи тешка несреќа која ја направи кинеската возачка на ова рели Guo Meiling. Таа на прологот по 6,5 км излета од патеката во своето Mini X-Raid и притоа настрадаа десет гледачи. Тројца се во критична состојба, додека останатите се полесно повредени. Учесниците на овогодинешното рели Дакар, кое се одржува во Аргентина, Боливија и Перу ќе поминат 9.000 км, а трката завршува на 16 јануари. Воведниот пролог, долг 11 км, во конкуренција на автомобили му припадна на Холанѓанецот Bernhard Ten Brinke...

Continue reading

Р А С П О Р Е Д НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА БОЖИЌНИТЕ И БОГОЈАВЛЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ ВО ОХРИД ОД 05.01.2016 ДО 20.01.2016 ГОДИНА

Од дебарско кичевската епархија ги информираат православните верници за распоредот на богослужбите во охридските свети храмови за Божиќните и Богојавленските празници, односно од 5ти до 20ти јануари 2016г. 05.01.2016  СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ – (ВТОРНИК) – СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЗЛАТОУСТОВА ЛИТУРГИЈА ВО МАНАСТИРОТ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ СО ПОЧЕТОК ВО 8.45ч. 06.01.2016 – БАДНИК – КОЛЕДЕ – (СРЕДА) –  СВЕТА ВАСИЛИЕВА ЛИТУРГИЈА ВО СИТЕ ОХРИДСКИ ЦРКВИ СО ПОЧЕТОК ВО 8.30ч. 07.01.2016 – РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – БОЖИК – (ЧЕТВРТОК) – СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЗЛАТОУСТОВА...

Continue reading

centar

Охрид со нов театар во 2016-та?

На почетокот на 2016-та година, во месец јануари поточно, се очекува да се објави јавниот повик за идејно решение за изградба на театар во Охрид. На почетокот на 2016-та година, во месец јануари поточно, се очекува да се објави јавниот повик за идејно решение за изградба на театар во Охрид. Ова го истакна премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по промоцијата на нови дела од капиталните едиции „Антологија на светската поезија“, „Превод на антологија на македонската книжевност на шест странски јазици“ и „Македонски искушенија“. -Во текот на 2016 година ќе тече конкурсот...

Continue reading

Охридскиот Совет го усвои буџетот за 2016, тежок над една милијарда денари

Усвоен буџетот на општината тежок над 1 милијарда денари. Денешната седница на охридскиот Совет помина во знакот на усвојување на развојните програми и носењето буџет за следната година. Од локалната очекуваат функционален буџет за 2016, додека пак од опозицијата сметаат дека истиот е неразвоен. Буџетот на општина Охрид за 2016 година тежок 18 000 000 евра. По неколку точки од дневниот ред, советниците отворија широка расправа посебно по однос на третата точка која се однесуваше за Предлог Одлуката за усвојување на Програмата за изработка на урбанистички планови  на територијата на општина Oхрид...

Continue reading

Во 2016 година цената на нафтата на 20 долари по барел?

Нафтата со цената е на рекордно ниско ниво во последните 11 години Иако само пред една година најголемите енергетски експерти и берзански играчи тврдеа дека времето за евтини енергенси е минато свршено време и дека е многу извесно дека наредните месеци и години цената на нафтата ќе се движи околу 200 долари по барел, сепак актуелната ситуација со цена од 36 долари подеднакво ја збунува јавноста и експертите. Никој не знае каде е дното, а некои аналитичари како Jan Stuart од Credit Suiss, сметаат дека во наредниот период цената ќе остане на сегашното ниво, а не е невозможно барел нафта да падне...

Continue reading

kasica

Повисоки плати за здравствените работници од 2016

Анекс на Колективен договор со кој ќе се овозможи сите здравствени работници со завршено високо образование (медицински сестри, рентген техничари, физиотерапевти, лаборанти, итн.) да добијат додаток на плата, потпишаа денеска министерот за здравство Никола Тодоров и претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, Љубиша Каранфиловски. Анекс на Колективен договор со кој ќе се овозможи сите здравствени работници со завршено високо образование (медицински сестри, рентген техничари, физиотерапевти, лаборанти, итн.) да добијат додаток на плата, потпишаа денеска...

Continue reading

Се крои буџетот на општината за 2016

На јавна дебата за нацрт програмите и нацрт буџетот за 2016та граѓаните и невладините организации имаа можност да ги кажат своите идеи и очекувања од Локалната за наредната година.  Секретарот на општината Димитар Спасески вели дека ваквите средби со граѓаните многу им помагаат кога ја прават проекцијата на годишниот буџет. Се крои буџетот на општината за 2016та. Граѓани, невладини организации и здруженија активно партиципираат во креирањето на програмите за работа на Локалната самоуправа. Денес се одржа јавна дебата за нацрт програмите и нацрт буџетот за 2016та. Секретарот на општината Димитар...

Continue reading

ohrid

Oхриѓани посакуваат од локалната власт подобро место за живеење во Новата 2016

Oхриѓани посакуваат од локалната власт  подобро место за живеење во Новата 2016. Различни барања имаат охриѓани  за подобар урбан живот.  Порачуваат градските избраници да водат повеќе сметка за изградба на   содржини кои ќе им го направат животот полесен. Граѓаните кои случајно ги анкетиравме побараа од градските избраници во општинскиот совет да го направат Охрид подобро место за живеење  во престојната 2016 година. Посакауваат што поскоро да се изгради дом за стари лица, повеќе игралишта и забавни содржини за  децата, изградба на катна гаража подалеку од езерото, изградба на канализација...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top