Tag: ја

Лирска вечер ќе ја заокружи музичката програма на 61-то издание на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 61-во издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде заокружена со Лирската вечер на фестивалски камерен оркестар и вокални солисти од Македонија под диригентската палка на маестро Паскал Галоа од Франција. Концертот ќе се одржи во предворјето на црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот. Ќе настапат сопраните Милена Арсовска и Гонца Богоромова-Краповски, како и баритонот Иван Наумовски. Уметничката кариера на Галоа вклучува повеќе активности: покрај исклучително плодната активност како енигматичен и енергичен виртуоз-фаготист и познат педагог, во последно...

Continue reading

ТРАГЕДИЈА НА ФЛОРИДА: Дете ја застрелало својата мајка

Страшна несреќа се случи на Флорида кога дете ја застрелало својата мајка во главата. Дете пронашло наполнет пиштол во нивниот стан и пукало во жената додека била на повик на Зум поврзан со работата, соопшти полицијата. Колешката што разговарала со загинатата Шамаја Лин (21) слушнала силен звук, а веднаш потоа ја видела мајката како паѓа наназад. Во истиот момент, таа повикала брза помош и им рекла на диспечерите дека мисли дека Шамаја е погодена, пишува „Дејли Меил“. По истрагата, детективите изјавија дека детето на Лин пронашло наполнет пиштол што му припаѓал на неговиот татко, и дека тој...

Continue reading

Силно невреме ја опустоши Горна Дебрца

Вчера во попладневните часови селата од Општина Дебрца беа погодени од невреме проследено со електрични празнења и град. Врнежите од град наместа беа со големина од лешник, јавуваат жителите. Посебно се погодени селата на Горна дебрца каде се речиси во целост опустошени земјоделските култури, а на социјалните мрежи се споделуваат видеа и фотографии, потенцирајќи дека само за неколку часа, температурата паднала за цели 20 степени.

Continue reading

Ренџерите будно ја следат состојбата низ шумите

Внимателно се следи почитувањето на целосната забрана за движење низ шумите  во НУНП „Галичица“. Ренџерите се на терен со возила и прават се што е во нивна моќ за да се спречат евентуални шумски пожари во нивниот парк. Се трудиме да ја реализираме одлуката донесена од Управувачкиот Комитет за справување и координирање со кризи на ниво на земјава, која стапи на сила деновиве, за да се заштитат шумите, информира Наумче Новески раководител за заштита на шумите во НП Галичица.  Имаме 24 часа луѓе горе, работат  во смени и го покриваат целиот реон. Исто така, апелираме на места каде што ни се за...

Continue reading

„ПУРА ВО ОСАКА“ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЖИВКО ЧИНГО

Расказот „Пура во Осака“ под шифра „Архина“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за 2021 година што општина Охрид ја доделува по повод Традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“. По распишаниот Конкурс на општина Охрид за најдобар расказ биле пристигнати 47 раскази. Жири комисијата во состав, проф. д-р Димитар Пандев- претседател, проф. Славе Ѓорѓо – Димоски член и Тоде Илиески – член, издвои десет раскази во поширок и три раскази во потесен избор. На работниот состанок одржан на 06.08.2021 година, едногласно било одлучено наградата „Живко Чинго“ за 2021 година да му припадне...

Continue reading

Паушално се обвинува за „геноцид“ на децата што ќе се вакцинираат и тоа со состојка која во Фајзеровата вакцина ја нема!

Во постот што го рецензираме, изнесено е скандалозно тврдење дека вакцинацијата на децата против ковид-19 претставува „планирано убиство на децата во Македонија“.     Најавија над 1000 родители кои би ги пријавиле и своите деца?! Графен оксидот е главната причина за смртноста, како главна состојка на Фајзер и Астра Зенека, што сакаат да ја дадат на нашите деца по директива на Калето, а главни промотори Филипче и други лекари, заедно со медиумите кои лаат 24/7. Ова е директива за убиство на нашите деца! Геноцид!, се тврди во постот. Меѓутоа, во земјава е најавено дека исклучиво децата на возраст...

Continue reading

Охриѓанец ја претепал сопругата, ресенчанец фатен со марихуана-СВР Билтен

На 28.07.2021 во 21.25 часот на ул.„Димитар Влахов” во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишија од слобода А.К.(31) од Ресен. При контрола во патничкото возило „фолксваген голф”, со охридски регистарски ознаки, кое го управувал,  пронајдена и и одземена е марихуана и прашкаста материја. Тој е приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава. На 29.07.2021 година околу 01 часот, З.Р.(51) од Охрид, во семејниот дом, физички ја нападнал неговата сопруга која, се здобила со телесни повреди. Напаѓачот е приведен...

Continue reading

ОВР Струга ја активира велосипедската полициска патрола

ОВР Струга во своето редовно полициско работење ја активира велосипедската полициска патрола, како нова и современа форма на полициско превентивно работење градење партнерство и поблизок контакт со граѓаните што, треба да обезбеди поголема мобилност на полициската служба  во одржувањето на јавниот ред и мир, укажување помош и заштита на граѓани и субјект за поголема ефикасност во извршувањето на вкупните полициски работи. Патролата е ефикасна во спречување, откривање и пронаоѓање на сторители на кражби по плажи и паркинг простори и на други други разни казнени дела.  Велосипедската патрола ќе...

Continue reading

Пецаков : Охрид да биде град во кој младите ќе ја гледаат иднината

„Стојам пред вас со гордо исправена глава, искрено и чесно и ви ветувам за Охрид и охриѓани доаѓаат подобри времиња.“ Со овие зборови го започна своето обраќање на синоќешната трибина, кандидатот за градоначалник на град Охрид од ВМРО – ДПМНЕ Кирил Пецаков.  Во овие 4 години владеење на СДСМ и Заев, видовме само национален срам и понижување, особено во последната година по предвремените парламентарни избори, видовме дека не постојат буквално никакви граници и уште пострашно никакви национални чувства.  Токму ова последново е мојата ѕвезда водилка околу кандидатурата за Градоначалник на Охрид...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top