Ознака: толеранција

„Низ една призма – сите сме исти“ -проект на Инклузија за меѓурелигиска и мултикултурна толеранција

Post Views: 0 Градење верска толеранција и соживот,  интеркултурен дијалог преку зголемување на коминикацијата и соработката помеѓу средните училишта, факултетите и останатите млади луѓе од Охрид се идеите на кои се темели проектот „Низ една призма – сите сме исти“кој започна да го спроведува Здружението Инклузија. „Главната цел е насочена кон градење интеркултурно и толерантно општество на сите заедници кои гравитираат во овој регион: Македонци, Албанци, Турци, Египќани, Власи, Бошњаци и Срби, за да се изгради засилена мултикултурна комуникација и дух на еднаквост и взаемно...

Continue reading

Дефиле за промоција на толеранција, мир и соживот

Post Views: 0 Во рамките на програмата Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности (ЦКА-ПХВ), Црвен крст Охрид организира ПХВ дефиле за промоција на толеранција, мир и соживот. Дефилето под мотото „ДЕФИЛИРАЈ, НЕ СЕ ФОЛИРАЈ“ ќе се одржи на 25.09 (среда) со почеток во 11:00 и тргнување од плоштадот „Крушевска република“ (Чинар), преку чаршијата и кејот се стигнува до Холандскиот парк каде ќе има кратка забавна програма со музички точки, како и доделување благодарници на годинешните младинци вклучени во ПХВ програмата. Ќе се дефилира со транспаренти со кои се...

Continue reading

direktori shkoli

Директорите на струшките училишта потпишаа меморандум за мир и толеранција

Post Views: 0 Младинскиот Центар од Струга ги собра сите директори на струшките јавни и приватни образовни установи. Целта на средбата беше потпишување меморандум, со кој директорите треба да се залагаат за мир и толеранција во училиштата во престојниот предизборен период. Меморандумот значи отпочнување на една значајна соработка помеѓу струшките училишта, вели Бранкица Затаракоска од МЦ Струга. „Иницијативата покрената од директорите на училиштата, поддржана од граѓанските организациии и општина Струга, дојде до идеа да оформи меморандум за зедничко делување кој што сите...

Continue reading

protesti

Мерко вчера протестираше а денес повика на соживот и меѓуетничка толеранција

Post Views: 0 По вчерашните протести пред општина Струга, организирани од страна на Исламската верска заедница, денеска во Струга мирно. Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко кој првично беше во првите редови од  неколкуте илјади граѓани од албанска националност кои протестираа во знак на револт за како што кажаа „антиисламистичките пораки и антиислмаските сцени“ прикажани на Вевчанскиот карневал 2012 год., каде се играло со верските чувства на припадниците од Исламската вероисповест., денеска повика на соживот и меѓуетничка толеранција. Тој побара извинување од вевчанци...

Continue reading

Ibraim Temo

Меѓуетничките односи во струшките училишта – стабилни

Post Views: 0 Директорите на двете средни Струшки училишта Нико Нестор и Ибраим Темо, уверуваат дека меѓуетничките односи во овие образовни институции се стабилни. Тие откриваат дека по неодамнешниот  инцидент, тепачката меѓу ученици од Охрид и Струга на автобуската постојка, во училиштата повеќе се зборувало за меѓуетничка толеранција. Првите луѓе на Нико Нестор и Ибраим Темо велат дека постојано работат на елиминирање на насилството меѓу учениците албанци, турци и македонци.  „Последната тепачката меѓу деветмината ученици од различна национална припадност  е изолиран случај,...

Continue reading

„Лев Тахор“ бара толеранција од жителите во охридско

Post Views: 0 Еврејската група „Лев Тахор“ бара толеранција, од жителите на охридско. Велат во Македонија дошле да се помолат на гробиштата од своите предци и да ги посетат туристичките атракции на земјава. Немаат намера овде да останат, имаат регулиран престој и потребни документи. Велат не претставуваат опасност и не сакаат никому да наштетат, се плашат од заканите и омразата на месното население.Сеуште имаме добри впечатоци, мислиме дека Македонија е убаво место со многу добри луѓе. И покрај тоа што има и такви кои ни се закануваат и се однесуваат кон нас агресивно....

Continue reading

proekt

Кога се сака се` се може

Post Views: 0 Заврши реализацијата на шест месечниот проект „Разликите се наша предност“. Невладиниот сектор од Струга, го обели образот на општината и се издвои како добар пример на ова поле. Изминатиов период НВО „Езерка“ во соработка со Здруженијата „Толеранца“ и  „Пунте“, покажаа како може во мултиетничките средини како што е тоа општина Струга да се постигне добра соработка и толеранција, секако со работа, вели Елена Грозданова од Министерството за труд и социјална политика. Драгица Павлеска Попеска, од НВО „Езерка“, задоволна од сработеното смета дека овој проект...

Continue reading

Marsh za tolerancija

Во Скопје ќе маршираат за толеранција

Post Views: 0 Целта на маршот е испраќање апел за политичка толеранција и намалување на говорот на омраза на политичката сцена. Овој марш се одржува по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 Ноември, воспоставен од ОН во 1995 година.– Апелираме за политичка толеранција и конструктивен дијалог меѓу сите креатори на јавните политики, јавното мислење и вредности! Апелираме за меѓуетничка толеранција и почитување на етничките, културните и религиозните разлики! Апелираме за толеранција и за превземање на решителни мерки за да стави крај на дискриминацијата врз основа...

Continue reading

promeni sdsm

СДСМ: „Власта избра политика на контролирани конфликти во кои луѓето се поделија на наши и ваши“

Post Views: 0 „Власта не стимулира толеранција и доверба, туку раздор и поделено општество“-обвинија од СДСМ на денешната прес конференција. Тие сметаат дека власта спроведува модел од кој профитира мала група на луѓе, која работи спротивно на интересите на државата и граѓаните. Кандидатот за пратеник од редовите на СДСМ, Мишел Силјаноски, вели дека власта е невешта во водењето на надворешната политика поради која, според него, се создаваат проблеми со соседните држави. Во рамките на надворешната политика, Силјаноски се осврна и на Самитот на претседателите кој според СДСМ...

Continue reading

дом

Приоритет на Дом е толеранција и соработка помеѓу граѓаните, религиите и партиите

Post Views: 0 На оваа изборна кампања покажавме како Дом водеше  чесна и коректна презенатција на изборната програма, кажа Наум Костоски, еден од кандидатите за  советник од листа на Дом. Во недела сакаме изборите да се одржат во чесни и демократски услови, секој да гласа без притисоци за оној што смета дека ќе му донесе просперитет на градот, кажа и Летка Филипова носител на советничката листа од оваа политичка партија. Заеднички ние интересот за просперитет на земјата и организирање на Локална самоуправа по мерка на граѓаните. Филипова ги повика граѓаните да го изберат...

Continue reading

drvo na tolerancijata

И во Охрид засадено „Дрвото на толеранција“

Post Views: 0 Уште една акција за поттикнување на меѓукултурниот дијалог. Сега со интересен наслов, „Да засадиме дрво на толеранцијата“. Оваа акција се спроведува по повод 16ти Ноември, Меѓународниот ден на толеранција. Целта на проектот е поттикнување на соживотот меѓу младите луѓе во Македонија за меѓусебна толеранција, соживот, без насилство, и за меѓусебно верско и национално почитување! „Точно напладне, во 12 часот, денес младите ќе засадат дрво на толеранција на која иницијатива Младински совет исто така се приклучи, подржувајќи го проектот кој веќе две години го...

Continue reading

kancelarija

Балкански политички форум за обединување на балканските народи

Post Views: 0 Промовирање на позитивните вредности на меѓусебна соработка, толеранција и општ напредок за сите балкански народи. Политичкиот балкански форум отвори своја канцеларија и во Охрид. Веќе од утре тие најавуваат започнување на многу проекти од најразлични области кои вклучуваат економија, безбедност и едукација. Политичкиот балкански форум конечно доби седиште и во Македонија, поточно во Охрид. Канцеларијата во Охрид ќе биде регионална поддршка и ќе биде претставник за неколку балкански земји меѓу кои, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово. Реномираната меѓународна...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top