Tag: Софија

Пладневна идила кај Св. Софија

Детето, мачето и црквата Св. Софија. Прекрасна пладневна идила во Охрид. Убава фотографија ни пристигна за „Ти си твојот град“. Детенце и маче кај црквата Св. Софија во Охрид. Прекрасна пладневна идила.

Continue reading

Овации за Симон Трпчески во Софија

Светски познатиот пијанист, македонецот Симон Трпчески, заедно со Софиската Филхармонија одржаа концерт во Софија, а со нивната одлична изведба ја воодушевија публиката. Софиската Филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, јави дописникот на МИА од Софија. Концертот вклучуваше тристепено дело на Лудвиг ван Бетомен за виолина, виолончело и пијано. Заедно со Трпчески, свиреа и неговиот сонародник Александар Крапоски, виолинист од операта во Барселона и бугарскиот виолончелист Александар Сомов, кој работи...

Continue reading

Утре во црквата „Света Софија“ – Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2020 година (среда), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. На светата...

Continue reading

Потемнаа мозаиците во црквата Св Софија

Причина се неадекватните услови и треба да се интервенира за да се добие подобра циркулација на воздух, сметаат стручните лица за конзервација. Потребен е континуиран мониторинг и одржување на сите заштитени културно историски споменици низ Охрид, велат експертите. Мувлосаа и позеленеа мозаиците во катедралната Света Софија. Заради несоодветно чување и презентација мозаиците од оригиналниот под, кој ја краселе црквата уште од 11 век, денес се потемнети и валкани. Мозаиците се чуваат во две сонди под стакла во наосот на црквата По пријава на граѓани увид на лице место извршија конзераваторите...

Continue reading

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА СОФИЈА

Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, денеска оствари работна средба со Јорданка Фандакова, градоначалник на Софија, Република Бугарија. Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, денеска оствари работна средба со Јорданка Фандакова, градоначалник на Софија, Република Бугарија. На средбата се разговараше за воспоставување поблиски пријателски односи меѓу двата града и за можна идна соработка на заеднички проекти. Исто така на средбата се потенцираше и можноста за искористување на бугарските искуства во подготовка на проекти за аплицирање на различни програми...

Continue reading

Ученичката Софија Алачкоска-прва на општинскиот натпревар „Млади библиотекари“

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид денеска на пригодна свеченост жирито ги соопшти резултатите од неодамна одржаниот Општински натпревар „Млади библиотекари”. Првото место во силна конкуренција од уште 18 ученици од основните училишта, го освои деветтоодделенката Софија Алачкоска под менторство на наставничката Фила Веровска – Стојковска Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид денеска на пригодна свеченост жирито ги соопшти резултатите од неодамна одржаниот Општински натпревар „Млади библиотекари”. Првото место во силна конкуренција од уште 18 ученици од основните училишта, го освои...

Continue reading

Меѓународна конференција посветена на црквата „Света Софија“ во Охрид

Еминентни теолози од Македонија, Бугарија, Србија, Хрватска, Италија, Словенија и од Босна и Херцеговина три дена ќе бидат дел од големата меѓународна конференција посветена на црквата „Света Софија“ во Охрид. Еминентни теолози од Македонија, Бугарија, Србија, Хрватска, Италија, Словенија и од Босна и Херцеговина три дена ќе бидат дел од големата меѓународна конференција посветена на црквата „Света Софија“ во Охрид. Настанот започнува денеска 11-ти и ќе трае до 13-ти октомври 2019 година во Охрид и Струга. Меѓународната конференција е насловена „Света Софија – Премудроста која си изгради дом“...

Continue reading

Литургии и настани по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2019 година (понеделник), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“.  Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 30. Септември 2019 година (понеделник), во катедралната црква „Света Софија“ – Охрид, со почеток во 09:00 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Св.мч-ки Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија“. На...

Continue reading

Влатко Стефановски посакува да сними албум во црквата Св. Софија

Голема желба на македонскиот рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“ Влатко Стефановски, е неговиот следен албум да го сними во Охрид, во просторот на црквата Св. Софија. Уште во далечната 1997 година по иницијатива на првиот човек на американско-јапонска дискографска фирма „МА Рекордингс“, Тод Гарфинкел, во Крушево, во просторот на меморијалниот музеј, заедно со американскиот гитарист од српско потекло Мирослав Тадиќ, македонскиот рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top