Ознака: СВ

ООУ „Св. Климент Охридски“ дел од проектот „Македонија 2025“

Post Views: 1 ООУ „Св. Климент Охридски” врз основ на поднесена апликација стана едно од десетте училишта во Македонија кое е избрано и ќе биде дел од проектот „Македонија 2025“, чија цел е мотивирање и поддршка на млади девојки за избор на образование и кариера во некоја од областитет на STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).Во заедничката соработка е планирано да има мотивациски предавања од врвни македонски жени ( од земјава и дијаспората) стручни од областите на СТЕМ, спроведување на истражувања, стручни обуки за 1- 2 наставници – информира...

Continue reading

Манастирскиот комплекс Св. Наум во зимски амбиент

Post Views: 3 Во склоп на рубриката „Ти си твојот град“ ни пристигнаа прекрасни фотографии од манастирскиот комплекс Св. Наум. Фотографиите ги испрати Ивана Христовска која вели дека откако го видела билбордот на ТиСиТвојотГрад во Охрид, одлучила да направи убави слики од Св. Наум и нашиот прекрасен Охрид.Денес ќе имате можност да уживате во фотографии направени во околината на Св. Наум, а деновиве ќе ви ги претставиме и останатите фотографии од Ивана Христовска.Сите Вие, кои што сакате да учествувате во „Ти си твојот град“, Вашите слики испратете ги на нашата меил...

Continue reading

Православните христијани денес го слават еден од најголемите пролетни празници, Св. великомаченик Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден

Post Views: 1 Празникот на Св. великомаченик Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден, се празнува на 6 мај според новиот, односно на 23 април според стариот календар. Тој се смета за најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското, туку и целото население во Македонија, што од друга страна значи дека во негова основа е празнувањето на природата, на разубавувањето на вегетацијата и на животот воопшто. Житието вели дека Св. Георгиј е роден во Кападокија, Мала Азија, од богати, но чесни и побожни родители. Уште од детството останал без татко и мајка му заедно со него...

Continue reading

Св. Спас во Горно Лакочереј е мало парче рај на земјата

Post Views: 4 Сместен во планинскиот дел на Горно Лакочереј, манастирот „Свети Спас“ е вистинска оаза, со целосно хортикултурно уреден двор, цвеќиња, тревници, дванаесеттина конаци, кујна за готвење. „Свети Спас“ на сите намерници им нуди место за одмор, со сите можни удобности. Наша читателка ни испрати слика од Св. Спас за рубриката „Ти си твојот град“.

Continue reading

Сообраќајна несреќа на патот Охрид-Св. Наум

Post Views: 3 На 17.12.2021 година во 13:50 часот на регионалниот пат Охрид-Св. Наум, кај населбата Рача, патнички автомобил „Сузуки” со охридски регистарски ознаки, управуван од Е.Р.(18) од Охрид, удрил во метален столб.Притоа, со тешки телесни повреди се здобила сопатничката Т.Н. (18), а со телесни повреди се здобиле возачот и вториот сопатник О.С. (18), двајцата од Охрид, констатирани во болницата „Св.Еразмо” во Охрид. Увид извршија полициски екипи – информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Continue reading

Тепачка на улицата „Св. Климент Охридски“

Post Views: 3 На 18.12.2021 година во 01 часот во СВР Охрид приведен е Љ.С.(46) затоа што во угостителски објект лоциран на улицата „Св. Климент Охридски” во Охрид, го нарушил јавниот ред и мир со физички напад врз Н.К.(28) и С.П.(43), сите од Охрид.По целосно документирање на настанот ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Нов апарат за магнетна резонанца доби болницата „Св. Еразмо“ од Охрид

Post Views: 10 Нов апарат за магнетна резонанца доби специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо во Охрид. Со овој апарат, донација од ЕУ, ќе се подобри здравствената услуга на пациентите во целиот регион. Клучно е што болните за вакви здравствени услуги нема веќе да се препраќаат во други градови.Ова значи дека значајно се зголемува пристапот на пациентите до овие апарати. Пациентите од Охрид и од целиот овој регион повеќе нема да патуваат ниту во Скопје ниту во Битола за да ги прават овие снимки. Освен што ќе служи за дијагноза особено во вака една...

Continue reading

Тепачка пред казино на улицата „Св. Климент Охридски“ во Охрид

Post Views: 0 На 5-ти февруари 2022 година во 22:05  часот, пред казино лоцирано на улицата „Св. Климент Охридски” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од С.Д. (23) и А.Ј. (18) врз Д.М. (19), сите од Охрид.Против напаѓачите ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Литургии по повод „св. Петка“ и „св. Климент Охридски и св.вмч. Пантелејмон“

Post Views: 0 Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 08. август 2019 година (четврток), во 08:45 часот ќе се служи света архиерејска литургија во параклисот „св. Петка“, во манастирот „св. Наум Охридски“ – Охрид, по повод празникот „Преп.мч-чка Параскева (Петка)“. На литургијата ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско – кичевски и администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј. Истиот ден вечерта во 19:00 часот ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“...

Continue reading

Нов образовен профил од следната година во СОСУ „Св. Кирил и Методиј“

Post Views: 0 СОСУ “Св. Кирил и Методиј” Охрид од следната година воведува нов образовен профил, техничар за е-трговија и дигитален маркетинг.Дијалогот на МОН со бизнис заедницата, општините и училиштата „Учи паметно, работи стручно“ ја исполни целта. Бизнис заедницата и економските училишта покренаа иницијатива – институциите препознаа. На наше задоволство, чест ни е да упатиме огромна благодарност за разбирањето и целокупната поддршка од бизнис заедницата, локалната самоуправа, МОН, Секторската комисија за квалификациите од Секторот Економија, право...

Continue reading

Влатко Стефановски посакува да сними албум во црквата Св. Софија

Post Views: 2 Уште во далечната 1997 година по иницијатива на првиот човек на американско-јапонска дискографска фирма „МА Рекордингс“, Тод Гарфинкел, во Крушево, во просторот на меморијалниот музеј, заедно со американскиот гитарист од српско потекло Мирослав Тадиќ, македонскиот рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“ Влатко Стефановски го снима албумот „Крушево“, со традиционални македонски песни, во акустичен аранжман. Од тогаш трае соработката на овие двајца врвни музичари. Сега, желба на Стефановски е нивниот...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top