Tag: СВ

Загина едно лице во сообраќајна несреќа кај Св. Еразмо

Едно лице загина, а три се повредени во тешката сообраќајна несреќа која се случи попладнево околу 14 часот и 30 минути кај Свети Еразмо. Едно лице загина, а три се повредени во тешката сообраќајна несреќа која се случи денес околу 14 часот и 30 минути кај манастирот Св. Еразмо, на магистралниот пат Охрид-Подмолје-Кичево. Несреќата се случила помеѓу три патнички возила и едно товарно возило-камион, а причинета е голема материјална штета.  Повредените лица се префрлени во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид.   фото: ТППЕ Охрид Пожарна

Continue reading

Реконструкцијата на болницата Св. Еразмо ќе заврши до 2022 год

До почетокот на 2022 година ќе заврши комплетната реконструкција на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид. Во објектот ќе се всели и дел од Специјалната болница за кардиоваскуларни заболувања, а одделот за рехабилитација ќе остане во населбата Свети Стефан. Со кредит од Светска банка ќе започне ентериерното уредување на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид. По завршување на проектот во објектот ќе се пресели и Специјалната болница за кардиологија Свети Стефан. И кардиолозите и ортопедите ќе работат заеднички во комплексот Свети...

Continue reading

ОТВОРЕН СОВРЕМЕН ЦЕНТАР ЗА ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЈА ВО БОЛНИЦАТА „СВ. ЕРАЗМО“

Ставен во функција реконструиран базенот за физикална терапија во болницата Свети Еразмо. Со проектот на Центарот за развој на Југозападниот регион поддржан од Швајцарската амбасада, чија вкупна вредност е осум милиони денари, извршено е комплетно осовременување на базенскиот дел, поставени се нови плочки и сончеви колектори. Конечно пациентите од регионот добија соодветни услови за рехабилитација. Затворениот базен за физикална терапија во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид започнува со работа. Заврши реконструкцијата и конечно се создадени соодветни услови...

Continue reading

Современ центар за физикална терапија во болницата „Св. Еразмо“

Проектот „Реконструкција и опрема на современ центар за физикална терапија во болницата Св. Еразмо“, денеска ќе биде промовиран во просториите на болницата „Св. Еразмо“, во Охрид. Како што соопшти Министерството за локална самоуправа, целта на настанот е да се презентираат резултатите од проектот кој што е поддржан преку грант-шемата за инвестициски проекти во областа на социјалното вклучување во Југозападниот плански регион. На настанот најавени се обраќања на министрите за локална самоуправа и за здравство, Горан Милевски и Венко Филипче, амбасадорката на Швајцарија Сибил Зутер Тејада, Рамиз...

Continue reading

Денеска се празнува Св. Наум Охридски

Православните христијани денес го слават денот посветен на големиот светец Свети Наум Охридски Чудотворец. Православните христијани денес го слават денот посветен на големиот светец Свети Наум Охридски Чудотворец. Потекнувал од богати и побожни родители, а поради љубовта кон христијанството, тој се откажал од наследството и се замонашил. Тој бил најмладиот ученик на светите Кирил и Методиј. Со нив, учествувал во Моравската мисија, а го ширел христијанството и во Панонија, Девол, Илирик и други краишта. По завршувањето на Моравската мисија, заминал во Велики Преслав, а оттука во Охрид, каде му...

Continue reading

Св. Спас во Горно Лакочереј е мало парче рај на земјата

Ако некогаш патот ве носи кон Горно Лакочереј, посетете го и манастирот „Свети Спас“, бидејќи тоа свето место навистина има што да понуди. Сместен во планинскиот дел на Горно Лакочереј, манастирот „Свети Спас“ е вистинска оаза, со целосно хортикултурно уреден двор, цвеќиња, тревници, дванаесеттина конаци, кујна за готвење. „Свети Спас“ на сите намерници им нуди место за одмор, со сите можни удобности. Наша читателка ни испрати слика од Св. Спас за рубриката „Ти си твојот град“.

Continue reading

Пладневна идила кај Св. Софија

Детето, мачето и црквата Св. Софија. Прекрасна пладневна идила во Охрид. Убава фотографија ни пристигна за „Ти си твојот град“. Детенце и маче кај црквата Св. Софија во Охрид. Прекрасна пладневна идила.

Continue reading

Во целост ќе се конзервира и реставрира ранохристијанската базилика кај Св. Еразмо

Во тек е реализацијата на проектот за целосна конзервација, реставрација и презентација на ранохристијанската базилика кај Св. Еразмо (IV-V век), информираат од Завод и Музеј Охрид. Во тек е реализацијата на проектот за целосна конзервација, реставрација и презентација на ранохристијанската базилика кај Св. Еразмо (IV-V век), информираат од Завод и Музеј Охрид. Во првата фаза е извршено расчистување на просторот со што се овозможија услови за спроведување на конзерваторски истражувања и изработка на Елаборат за поставување на кровна конструкција над целата базилика. Проектот го раководи д.и.а....

Continue reading

Охриѓани го слават својот чудотворец Св. Еразмо

Православните христијани од Охрид и околината денеска и утре го слават светиот свештеномаченик Еразмо Охридски Чудотворец. По тој повод во манастирот Св.Еразмо во Охрид ќе има богослужба. Од Дебарско-Кичевската епархија упатуваат апел до сите верници кои ќе присуствуваат на богослужбата и кои ќе го посетат манастирот деновиве, да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот. Меѓу охридските чудотворци, свети Климент и свети Наум, почесно место му припаѓа на свети Еразмо. Свети Еразмо бил роден во Антиохија (Сирија). Точно кога бил роден не се знае, но живеел во времето на најсуровите противници...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top