Categories
Охрид

Летово има помалку интервенции на гаснење пожари на отворен простор

Охридската Територијална против пожарна единица ова лето бележи значително помалку интервенции на гаснење пожари на отворен простор споредено со лани. Во јули охридските пожарникари кои делуваат и натериторија на општина дебрца имале 13 интервенции што според командирот на единицата Спасе Прентоски е многу мала бројка. Апелира граѓаните да не палат стрништа и слама во периодот на жетва.

Categories
Охрид

СВР Охрид и ДПИ: Угостителските објекти не можат да организираат музички настани на отворен и затворен простор

Началникот на пазарната инспекција, Цветко Ристески, и  претставниците  на СВР Охрид им укажале на охридските угостители не можат да организираат музички настани на отворен и затворен простор и дека е задолжително менаџирање со редарски служби на влегувањето на гостите. На денешната работна средба биле разгледани протоколите и толкувани одредени ситуации со кои угостителите се среќавале во досегашното спроведување.

Categories
Охрид

Нов модерен продажен простор на Бако во Охрид

Компанијата која постои 19 години од кои последниве шест успешно работи во Охрид , своите препознатливи производи ќе им ги понуди на купувачите во пријатен ентериер на поголема површина. Охриѓани , според искуството на вработените во Бако се вистински љубители на апетисани, суво овошје, локум, интегрална храна, зачини а во последно време се побарани се и производите кои се тренд во здравата исхрана како чија, гоџи, киноа, зелено кафе и друго. 

Categories
Охрид

Сопствениците на пловни објекти ќе може закупат паркинг простор на каналот Студенчишта

Започна нумерирањето на местата за 137 пловила и 40 едрилици. Досега со каналот не стопанисуваше никој , а од ова лето со одлука на градскиот Совет со него ќе работи ЈП Билјанини извори.

Categories
Охрид

Жителите на населбата „Радојца Новичиќ“ ќе добијат нов уреден простор за спортување

Жителите на населбата „Радојца Новичиќ“ ќе добијат нов уреден простор за спортување. Јавното претпријатие Градски гробишта деновиве интензивно работи на уредување две спортски игралишта во склоп на некогашната касарна на АРМ, но и на едно детско игралиште на кое ќе бидат поставени интересни реквизити.

Categories
Струга

Под присилба барал простор под закуп

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.Н.(38) од село Велешта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „присилба“.

Categories
Охрид

Се повеќе велосипедисти, а се помалку простор каде да се вози

Локалната сериозно размислува како да ја подобри велосипедската инфраструктура во градов. Се чека изработката на сообраќајната студија од која треба да произлезе и решението за велосипедските патеки. Младите се повеќе сакаат да возат велосипед. Денес во организација на Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот се одржа манифестацијата „Детски семафор“. 

Categories
Охрид

Летен режим на наплата на јавниот паркинг простор во Охрид

ЈП „Билјанини Извори“ ги известува граѓаните на Охрид дека од утре 01. 06 (четврток ) започнува летниот режим на наплата на јавниот паркинг простор.

Categories
Охрид

Во Охрид се одржа конференција за управување со Интернетот кај државите од поширокиот простор на Југоисточна Европа

Во Охрид се одржа конференција за управување со Интернетот кај државите од поширокиот простор на Југоисточна Европа.

Categories
Охрид

Трајкоски:Нема простор за никаков протест на жителите на Дебрца

Нема простор за никаков протест на жителите на Дебрца бидејќи за изградба на асфалтната база испочитувани биле сите законски прописи, вели Градоначалникот Игор Трајкоски. Дебрчани за в недела најавија мирен протест поради изградбата на асфалтна и бетонска база и сепарација во местото викано Царополе. Доколку и покрај протестот се продолжи со изградбата тие ќе преземат порадикални мерки, односно блокирање на патниот правец Охрид-Кичево.