Tag: овој

АС: Мбапе очекува да го напушти ПСЖ овој месец

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе очекува да го напушти тимот во август, пренесува „AС“. Според шпанскиот спортски весник, 22-годишниот Французин не планира да го продолжи договорот со тимот. Тој има лоши односи со спортскиот директор Леонардо. Се известува дека поради ова, преговорите за нов договор со играчот ги води претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, кој наскоро ќе се обиде да го убеди да остане во тимот. Се очекува самиот фудбалер да не се согласи со предлозите на Ал-Келаифи. Во тековната сезона 2021/22, Мбапе одигра еден натпревар и направи една асистенција. Порталот „Transfermarkt.com“...

Continue reading

Хотелиерите бараат вработените во овој сектор да бидат имунизирани меѓу првите во земјава

 За да се вратат странските гости на нашето крајбрежје апелираат  земјата  да започнe со имунизација. Планираат воведување  и на нови  протоколи  за гостите да имаат безбедна туристичка дестинација.  Хотелиерите побараа преку Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот да се издејстува вработените во оваа индустрија да бидат вакцинирани меѓу првите во земјава. Покрај усогласувањето на сите протоколи и добивање сертификати кои се применуваат во Европската унија, за нив е примарно земјава да отпочне со имунизација. Лани домашната економија од туризмот забележа пад дури од 41 процент. Тоа е...

Continue reading

Пендаровски: Пописот ќе не соочи со стравот колку малку не` има во нашата заедничка држава

Директорот на Државниот завод за статистика , Апостол Симовски, денеска во Собранието имаше  средба со шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, претседателот на парламентот Талат Џафери, министрите за правда и за локална самоуправа, Бојан Маричиќ и Горан Милевски, претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, во врска со организацијата на пописот. На средбата беа поканети и сите градоначалници за координација со локалните самоуправи за непречено да може да се организира оваа статистичка операција. Методологијата за пописот која  ги содржи сите информации до...

Continue reading

Филипче: Во овој период полициски час не е решение, доволно е да се почитуваат мерките

Се соочуваме со многу силен бран на вирусот, што значајно ги оптеретува сите сегменти во здравствениот систем, односно, лабораториските капацитети, тестирањата и болничкото сместување на пациентите, кажа на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Се соочуваме со многу силен бран на вирусот, што значајно ги оптеретува сите сегменти во здравствениот систем, односно, лабораториските капацитети, тестирањата и болничкото сместување на пациентите, кажа на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.Се прават напори да се скрати постапката за набавка...

Continue reading

Охрид остана полупразен овој продолжен викенд

Истенечените финансии на повеќето Македонци или новите рестриктивни мерки ги спречија да поминат празничен викенд во туристичкиот центар.  Полни беа викенд становите додека сместувачките капацитети останаа со празни легла. Охрид остана полупразен овој празничен, продолжен викенд. Иако овој викенд имаше добро време хотелите, приватното сместување, рестораните половично исполнети со гости. Оние кои што не пропуштија можност да го посетат градов велат дека малата посетеност не е поради влошената епидемилошка состојба и најавените поригорозни рестриктивни мерки. „Јас не мислам дека се мерките туку...

Continue reading

Овој првомајски викенд да не се оди во планина на непристапен терен

Од планинарската спасителна служба на брегот на Охридското езеро со апел до граѓаните и туристите: Овој првомајски викенд да не се оди во планина на непристапни и ризични локалитети. Прошетките нека бидат во подножјето на Гличица и Јабланица  се` до почнувањето на полицискиот час, без групирање со почитување на препораките. Домашните гости  и овој првомајски викенд  на брегот на Охридското езеро.  Од службата за спасување во планина со апел  граѓаните да не одат во  непристапни терени и ризични локалитети.  Во чистата природа на Галичица опколена со двете  езера, Охридското и Преспанското ,...

Continue reading

„Балканска 3а/2“ овој петок на репертоарот на охридскиот народен театар

Овој петок, 24-ти јануари, со почеток во 20 часот, во охридскиот Народен театар ќе биде изведена претставата „Балканска 3а/2“ од Дејан Дуковски, во режија на Ана Батева. Во претставата играат: Стрезо Стаматовски, Елизабета Стефановска, Филип Кипровски, Никола Тодоровски. Сценографија/костими: Борис Георгиев, музика: Стефан Здравески. Овој петок, 24-ти јануари, со почеток во 20 часот, во охридскиот Народен театар ќе биде изведена претставата „Балканска 3а/2“ од Дејан Дуковски, во режија на Ана Батева. Во претставата играат: Стрезо Стаматовски, Елизабета Стефановска, Филип Кипровски, Никола Тодоровски....

Continue reading

ОВОЈ ПЕТОК ТЕАТАРСКАТА ПРЕТСТАВА „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА”

На репертоарот на Народниот театар од Охрид, овој петок, 20.09.2019 година ќе биде одиграна ДЕТСКАТА ПРЕТСТАВА – „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА” од англискиот писател Луис Карол наменета за најмладите. На репертоарот на Народниот театар од Охрид, овој петок, 20.09.2019 година ќе биде одиграна ДЕТСКАТА ПРЕТСТАВА – „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА” од англискиот писател Луис Карол наменета за најмладите. Режијата е на Ѓорѓи Ризески, додека во претставата играат Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски, Павел Маслов, Ивица Цонев. Почетокот на претставата е во 19.00 часот, а ВЛЕЗОТ СЛО...

Continue reading

Никнува ли нова депонија, овој пат на дното на Охридското Езеро?

Неодамна нуркачите од нуркачкиот центар „Акватек“ од водите на Охридското Езеро извадија када, што впрочем беше само дел од пообемното количество градежен шут кој несовесни граѓани го фрлиле во водите на езерото. Неодамна нуркачите од нуркачкиот центар „Акватек“ од водите на Охридското Езеро извадија када, што впрочем беше само дел од пообемното количество градежен шут кој несовесни граѓани го фрлиле во водите на езерото. Откако ја извадија од езерото, кадата сеуште стои на плажата Сараиште во центарот на Охрид и чека да биде подигната. Викендов членот на нуркачкит центар „Акватек“ Никола Паскали...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top