Tag: овие

На овие избори влегуваме со најсилното оружје, а тоа е вистината, порача Михаил Трендафилов – Нанче

На овие избори влегуваме со најсилното оружје, а тоа е вистината, порача Михаил Трендафилов – Нанче, кандидатот за градоначалник на Охрид на Граѓанско демократската унија,. Тој предизборната кампања пред спомениците на Христо Узунов и Методија Патче. Михаил Трендафилов – Нанче, кандидатот за градоначалник на Охрид на Граѓанско демократската унија, предизборната кампања ја почна со обраќање до граѓаните пред спомениците на Христо Узунов и Методија Патче во центарот на Охрид од каде порача дека на овие избори влегуваат со најсилното оружје, а тоа е вистината. Со стравот што владее меѓу луѓето...

Continue reading

Протест на струшките издавачи на педалиники против забраната на овие реквизити

Одлуката за забраната на употреба на педалинките на струшките плажи во прашање ја доведува егзистенцијата на 20 семејства, реагираа сопствениците на педалинките на денешниот протесен совбир. Тие бараат преиспитување на одлуката на советниците, собираат потписи против оваа одлука и велат дека истата ќе ја обжалат до Уставен суд. Одлуката за забраната на употреба на педалинките на струшките плажи во прашање ја доведува егзистенцијата на 20 семејства, реагираа сопствениците на педалинките на денешниот протесен совбир. Тие бараат преиспитување на одлуката на советниците, собираат потписи против...

Continue reading

Охрид во овие студени зимски денови нема прифатен центар за бездомници

Охрид во овие студени зимски денови нема прифатен центар за бездомници. Со објект за згрижување на лица без кров на глава или лица во социјален ризик не располагаат ни општинскиот Центар за социјални работи ни организацијата на Црвениот крст. Центарот за социјални работи е  без шелтер центар веќе 4 години. Во Охрид ноќните температури  на воздухот се спуштаат под нулата.Од министерството за труд и социјална политика има препорака до сите центри за социјална работа да ги згрижуваат бездомните лица во прифатилишта. Дали во нашиот град постојат услови за згрижување на лица без кров на главата или...

Continue reading

sonata

Синхронизиран флешмоб во Охрид и Струга

По повод меѓународниот ден на танцот – 29 април студиото за танц СОНАТА од Охрид со почеток во 12:12 ќе организира флешмоб на градските плоштади во Охрид и Струга, како и во училиштето Јахја Кемал во Струга. По повод меѓународниот ден на танцот – 29 април студиото за танц СОНАТА од Охрид со почеток во 12:12 ќе организира флешмоб на градските плоштади во Охрид и Струга, како и во училиштето Јахја Кемал во Струга. Учество ќе земат околу 850 ученици од основните училишта од овие општини. Точно во 12:12 преку најслушаната локална радио станица во Македонија Super Radio ќе биде означен...

Continue reading

Zuckerberg воведува повторно нови промени на Facebook

Можеби на многумина нема да им се допаднат, но корисниците се навикнаа на промени Корисниците на најголемата социјална мрежа на светот веќе навикнаа на константни промени и подобрувања, а сега од Facebook припремаат нови промени околу начинот на прикажување на известувањата. Овие промени, за кои на Mirror велат дека можеби нема да им се допаднат на корисниците, се однесуваат на нов начин на прикажување на  известувањата, односно ќе има картичка со известување на која ќе се прикажува содржината од Facebook која на корисниците би можела да им е интересна. Картичката со известувања во иднина ќе...

Continue reading

palijativna nega

Отворен првиот центар за палијативна нега во Охрид

Министерот за здравство, Никола Тодоров кој денес го посети геријатриското одделение при Општа болница Охрид, рече дека со отворањето на овој центар се излегува во пресрет на семејствата кои имаат блиски што се терминално болни. Охриѓани го добија првиот центар за палијативна нега. Овој оддел кој се наоѓа во склопот на геријатриското одделение при Општа болница Охрид ќе биде наменет за сместување и третирање на терминално болните лица, односно оние пациенти кои се борат со тешки и неизлечливи болисти. Министерот за здравство, Никола Тодоров рече дека овој проект го започнуваат поради евидентниот...

Continue reading

ohrid

Конечно ќе започне реализацијата на проектот Вотерленд

Општина Охрид и ФТУ од месец мај започнуваат со реализација на проектот Вотерленд. Поради административни работи веќе една година доцнат проектните активности, но оваа пролет ќе се гради дел од пешачката патека од мостот до хотел Парк, ќе се постави туристичко информативмно биоро и ќе започнат градежните работи околу ботаничката градина. Сите овие подпроекти се дел од меѓународниот проект Виотерленд.   Конечно ќе започне реализацијата на проектот Вотерленд. Уште пред една година Општина Охрид заедно со Општина Воден, ФТУ од Охрид и ФТУ од Солун го изработија овој проект со кој аплициараа до...

Continue reading

Нарачките за Apple Watch ги надминаа сите очекувања

Роден е новиот “хит-гаџет” Многумина можат да мислат што сакаат за тоа дали Apple Watch е само помодарска играчка или нешто што навистина  е потребно, но конкретните одговори за успешноста на еден производ ги дава само пазарот… А спрема пазарните проценки и предвидувања, иако ниедна бројка сеуште не е официјално потврдена, Apple со својот паметен часовник осигура уште една позиција на лидер на пазарот. Имено, спрема бројките кои ги изнесува Ming-Chi Kuo, лице кое во професионалните кругови фигурира како оној што знае што пишува, говори и објавува, преднарачките за Apple Watch надминале...

Continue reading

Американските компании исплаќаат на акционерите 1.000 милијарди долари

Акционерите на големите компании очекуваат рекордни дивиденди Акционерите на најголемите американски компании оваа година очекуваат рекордни 1.000 милијарди долари, бидејќи нивните управи поради состојбата на глобалната економија одлучиле да ги пренасочат парите на исплата на дивиденди и откуп на акции. Овие акционери и минатата година отствариле 903 милијарди долари, од што на дивиденди е исплатено 350 милијарди долари додека на откуп на акции се потрошени 553 милијарди долари, покажале официјалните податоци на S&P кои ги пренесува The Financial Times. Се очекува дека овој износ оваа година...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top