Tag: здравје

Пандемијата и прележаната болест од ковид вирусот оставаат последици врз менталното здравје кај луѓето

Еминентниот професор, невропсихијатар Методи Чепреганов препорачува нормално живење по прележаната болест и јакнење на сопственото его. За излез од пандемијата , вели клучот е во нас, придржување кон препорачаните мерки и колективната имунизација. Пандемијата и прележувањето Ковид 19 оставаат последици врз менталното здравје на луѓето. Македонскиот еминентен професор, невропсихијатар Методи Чепреганов, препорачува како да си помогнат луѓето кои го прележале вирусот и да се опорават по преживеаниот стрес од болеста. „Може да земаат анксиолити и да го јакнат сопственото его, штом го прележале...

Continue reading

ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ ЗА СИТЕ, СВЕТСКИ ДЕН ЗА БОРБА ПРОТИВ ХИВ СИДА

Пандемијата на КОВИД-19 изнесе на виделина многу предизвици со кои се соочуваат здравствените системи ширум светот во справувањето со нови вирусни или други инфекции. Особено дојдоа до израз недоволните капацитети во областа на јавното здравје и потребата од поголеми инвестиции во здравството воопшто. Пандемијата на КОВИД-19 изнесе на виделина многу предизвици со кои се соочуваат здравствените системи ширум светот во справувањето со нови вирусни или други инфекции. Особено дојдоа до израз недоволните капацитети во областа на јавното здравје и потребата од поголеми инвестиции во здравството воопшто. Од...

Continue reading

Царовска ги повика сите родители, ученици, директори на училишта и сите градоначалници да се однесуваат одговорно кон јавното здравје

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека најавите за бојкот на наставата се неодговорни и дека сите носиме одговорност за заштита на јавното здравје. Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека најавите за бојкот на наставата се неодговорни и дека сите носиме одговорност за заштита на јавното здравје. Ова не е ситуација во која се наоѓаме затоа што сакаме, туку затоа што мораме и затоа треба да се носиме со ситуациите со достоинство, кажа денеска министерката, одговарајќи на новинарско прашање за најавите за бојкот и непочитување на одлуките на Комисијата...

Continue reading

Центар за јавно здравје Охрид доби донација UV-C ламба за дезинфекција на простории

UV-C ламба за дезинфекција на простории од вируси и бактерии доби Центарот за јавно здравје Охрид. Апаратот е донација од комапнијата ТЕСЛА ЛЕД ДООЕЛ Скопје. Директорот на Центарот, Сашо Точков изрази благодарност за шпаратот кој ќе им ја олесни работата и ќе ја зголеми безбедноста на здравствените работници и на граѓаните. Центарот за јавно здравје Охрид доби  мобилен  UV-C стерилизатор за дезинфекција на простории како донација од компанијата Тесла Лед дооел – Скопје.  UV-C ламбата од 150W може да дезинфицира од вируси бактерии и габи со ефикасност од 99,9%, простор до 30 м2 за 7 до 8 минути...

Continue reading

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. По градови: Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 44 оздравени пациенти. По градови: – Скопје 5– Куманово 12– Прилеп 9– Велес 12– Битола 2– Кавадарци 1– Крушево 1– Неготино 2 Во изминатите 24 часа направени се 292 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Куманово-1, Прилеп-3, Тетово-3, Велес-5 и Битола-1. Досега во земјата се направени вкупно 17836 тестирања на ковид -19. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Прилеп на возраст од 55 години, хоспитализиран...

Continue reading

Светски ден на безбедност и здравје при работа – Да ја запреме пандемијата

Оваа 2020 година, Светскиот ден на безбедноста и здравјето при работа – 28 април, го одбележуваме во услови на глобална здравствена криза предизвикана од пандемијата на новиот коронавирус COVID-19. Оваа 2020 година, Светскиот ден на безбедноста и здравјето при работа – 28 април, го одбележуваме во услови на глобална здравствена криза предизвикана од пандемијата на новиот коронавирус COVID-19. Во ова, за сите нас мошне тешко и комплицирано време кога се соочуваме со сериозна опасност по нашето здравје и живот, како кај нас така и буквално низ целиот свет, владите во сите држави, работниците и...

Continue reading

Во охридскиот центар за јавно здравје земени материјали за скрининг тестови на 5 лица

Резултатите ќе се знаат за еден ден, а официјално ќе бидат соопштени преку ресорното министрство. Термините за земање брисеви се закажуваат со мој термин со упат од матичните лекари. Тие преку телефонска анкета со пацентите одлучуваат дали треба да бидат упатени на тестирање. Центарот за јавно здравје утрово започна со скрининг тестови кај пет лица за Ковид 19. Брисевите се земаат од грло и нос од страна на стручни лица од центарот соодветно опремени за оваа постапка, вели Сашо Точков, директор на ЦЈЗ. „На пациентите кои претходно преку матичниот лекар добиле термин за да се изврши таа услуга...

Continue reading

Владата на Северна Македонија донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од корона вирусот

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница, врз основа на препораките на Кризниот штаб за справување со „корона“ вирусот на Министерството за здравство, и на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, донесе повеќе заклучоци од интерес за заштитата на јавното здравје и здравјето на граѓаните. Владата на Република Северна Македонија на денешната седница, врз основа на препораките на Кризниот штаб за справување со „корона“ вирусот на Министерството за здравство, и на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за...

Continue reading

Центарот за јавно здравје подготвува мобилна апликација за квалитетот на водата од артерските и јавните чешми

Во разни делови од градот постојат околу 20- тина јавни чешми и артерски подземни води кои постојано се контролираат. Досегашните испитувања покажале дека водата за пиење од нив е со одличен квалитет. Се подготвува карта на јавните чешми и артерските, подземни води од кои се пие вода на јавни места во Охрид. Податоците ќе бидат достапни на веб страната на Центарот за јавно здравје, но и на мобилна апликација. Јавноста ќе има постојано информации каков е квалитетот на водата за пиење од чешмите, но и на брегот на Охридското езеро. Регистерот со податоци го подготвуваат од Центарот за јавно здравје...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top