Tag: заврши

Реконструкцијата на болницата Св. Еразмо ќе заврши до 2022 год

До почетокот на 2022 година ќе заврши комплетната реконструкција на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид. Во објектот ќе се всели и дел од Специјалната болница за кардиоваскуларни заболувања, а одделот за рехабилитација ќе остане во населбата Свети Стефан. Со кредит од Светска банка ќе започне ентериерното уредување на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо Охрид. По завршување на проектот во објектот ќе се пресели и Специјалната болница за кардиологија Свети Стефан. И кардиолозите и ортопедите ќе работат заеднички во комплексот Свети...

Continue reading

Заврши учебната година која мина во знак на Ковид пандемијата

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови поради пандемијата. Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови поради пандемијата. Учебната 2020/2021 претставуваше предизвик на кој заеднички успеавме да одговориме. Учениците добија квалитетна настава и непрекинат воспитно-образовен процес, а нивното здравје, безбедност и благосостојба...

Continue reading

ПРЕДВРЕМЕ ЗАВРШИ АКЦИЈАТА „ЦВЕТНИ БАЛКОНИ-ЦВЕТЕН ОХРИД“

Иако беше предвидено да трае два дена, поради големиот интерес, акцијата „Цветни Балкони-Цветен Охрид“ започна и заврши денес. Како што беше најавено, поделени се 400 жардиниери со цвеќе за жители од повеќе улици во Охрид. Поради огромниот интерес, акцијата „Цветни балкони-Цветен Охрид“ што традиционално ја организира Општина Охрид по повод 5- јуни , Светскиот ден на животната средина започна и заврши денес, а беше предвидено да трае два дена. Предвидените 400 жардиниери со саксиско цвеќе за кратко време беа поделени на жителите од улиците: „Момчило Јорданоски“, „Александар Гушо“, „Трајче Дојчиноски“,...

Continue reading

Авантуристичка Off Road тура заврши со несреќа кај Коњско

Денес во 11:15ч. оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба, бил алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при што едно возило со двајца патници излетало од патот и се превртело во провалија длабока десетина метри. Денес во 11:15ч. оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба, бил алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при што едно возило со двајца патници излетало од патот и се превртело во провалија длабока десетина метри. Екипа од ПСС веднаш се...

Continue reading

ЗАВРШИ ЧЕТИРИЕСЕТ И ДЕВЕТТАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД

Советот на општина Охрид, денес, ја одржа четириесет и деветтата седница со единствена точка на дневен ред Предлог одлука за намера за реализација на проекти по пат на долгорочно домашно задолжување на општина Охрид во рамки на вториот проект за подобрување на општинските услуги (MSIP2). Советниците едногласно ја прифатија одлука. Советот на општина Охрид, денес, ја одржа четириесет и деветтата седница со единствена точка на дневен ред Предлог одлука за намера за реализација на проекти по пат на долгорочно домашно задолжување на општина Охрид во рамки на вториот проект за подобрување на општинските...

Continue reading

ЗАВРШИ РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ДЕЛ ОД ТРОТОАРОТ НА БУЛЕВАР „ТУРИСТИЧКА“

Деновиве завршија работните активности за реконструкција на тротоарот и велосипедската патека на булеварот „Туристичка“ на потегот од ОУ „Григор Прличев“ до крстосницата со улица „Даме Груев“. Деновиве завршија работните активности за реконструкција на тротоарот и велосипедската патека на булеварот „Туристичка“ на потегот од ОУ „Григор Прличев“ до крстосницата со улица „Даме Груев“. Беше извршено поплочување на пешачката патека со бехатон и се изврши асфалтирање на велосипедската патека. Исто така во рамки на реконструкцијата, беше извршена замена на стариот дрворед со нови садници и извршено...

Continue reading

Заврши уште едно успешно издание на „Охридско лето“

И годинава се понуди квалитет што го препознаваат и надвор од нашите граници. За  јубилејното шеесето издание на  „Охридско лето“ се највуваат нови содржини кои ќе ги потврдат и продолжат  високите позиции што ги има оваа најголема музичко-сценска манифестација кај нас и во светот. Фестивалот Охридско лето запиша уште едно успешно издание во богатата фестивалска историја, изјави директорката на оваа национална установа, Наташа Поповиќ на завршната прес-конференција. На фестивалските сцени годинава продефилираа 500 уметници од 23 земји од светот, но и гости од земјава и странство кои допатуваа...

Continue reading

Заврши осмото „На зајдисонце“ во Трпејца

Со впечатливиот настап на групата „Сарај“ од Охрид во кој доминираше староградската песна и доделување на благодарници и признанија на помагателите на културно – забавното лето вчеравечер заврши осмото „На  зајдисонце“ во Трпејца. Со впечатливиот настап на групата „Сарај“ од Охрид во кој доминираше староградската песна и доделување на благодарници и признанија на помагателите на културно – забавното лето вчеравечер заврши осмото „На зајдисонце“ во Трпејца. Вчера се одржа и традиционалната прошетка низ Националниот парк Галичица по патеката Чоколско. Во неделата вечерта беше заокружена првата...

Continue reading

Успешно заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија “Дебрца 2019”

Полека се враќа сјајот на една од најстарите ликовни колонии во Македонија. Заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија „Дебрца 2019”, на која беа создадени преку триесет нови ликовни дела, повеќе од вкупно создадените во изминатите 5-6 години. Полека се враќа сјајот на една од најстарите ликовни колонии во Македонија. Заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија „Дебрца 2019”, на која беа создадени преку триесет нови ликовни дела, повеќе од вкупно создадените во изминатите 5-6 години. Од Општина Дебрца ушпатија голема благодарност до сите годинешни учесници на Ликовната...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top