Tag: во

Претставата „Во фиока“ по втор пат пред охриѓани

Претставата „Во фиока“ по втор пат пред  охриѓани. Ќе се игра во предворјето на црквата св.Софија и ќе има хуманитарен карактер. Претставата ќе ја одиграат  8 мина  талентирани актери аматери. Јован Цветкоски и Ристе Лекоски, се дел од аматерската театарската екипа во преставата „Во Фиока“. Волонтерите на младинскиот театар на ОО Црвен крст, пред охриѓани, со оваа претстава ќе настапат по втор пат по скоро два месеци. „Во Фиока“ е претстава со која се бараат изгубените вредности во морето алчност, себичност, хипокризија, неукост. Надежта сепак постои скриена некаде во фиока само треба да се...

Continue reading

„Во рогот на волот“ под шифрата Чадор е добитник на наградниот конкурс „Живко Чинго“.

„Во рогот на волот“  под шифрата Чадор е добитник на наградниот  конкурс  „Живко Чинго“. Овој расказ е едногласен избор на членовите на жирито. Од останатите пристигнати раскази, наградениот се издвојува со извонредна наративна изведба, подвлекоа од Комисијата за доделување на наградата.  Насловот „Во рогот на волот“ е најдобриот расказ на годинешниот конкурс за наградата „Живко Чинго“. Комисијата за доделување на општинската награда Живко Чинго, во состав проф. д-р Димитар Пандев, проф. д-р Наташа Алексоска и поетот Славе Ѓорго Димоски едногласно ја донесле одлуката најдобар расказ да му припадне...

Continue reading

свр

Шест лица приведени за тепачка во кафе бар и во Општа болница Охрид

Шест лица приведени за тепачка во кафе бар и во Општа болница  Охрид. Охридската полиција приведе шест лица кои предизвикле тепачка во кафе бар и во општа болница Охрид. Настанот се случил во 1 часот по полноќ, кога под дејсво на алкохол четири лица во охридски кафе бар по меѓусебна расправија започнале физички да се пресметуваат со тупаници, чаши и шишиња. Тројца од нив на возраст од 18, 25 и 40 години  завршиле на хируршкото оддление. Тројца доктори  истовреме хируршки интервенирале на повредените пациенти во пределот на главите, немало пациенти  со прострелни рани, информираше хирургот Димитар...

Continue reading

voska

Ќе се уредува крајбрежјето од Воска до Даљан

Од Грашница до Воска ќе се градат хотели, хотелски комплекси и придружни објекти за туризам. Оваа најава доаѓа од градоначалникот Никола Бакрачески, после забелешките на граѓаните дека на северниот дел од Охридскотo крајбрежје Локалната самоуправа не посветува доволно внимание. Впечаток на граѓаните кои што живеат во населбите Воска и Даљан е дека вниманието на градската власт во Охрид е концентрирана на источното крајбрежје, каде што се реализираат крупни инфраструктурни проекти кои што се во насока на еден како што велат граѓаните елитен туризам. Градоначалникот Никола Бакрачески не се сложува...

Continue reading

кз

Во охридскиот кардиолошки завод постојано се инвестира

Во охридскиот Кардиолошки завод постојано се инвестира. Заводот за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања – “Свети Стефан”  ќе инвестира во подновување на установата.  Директорката на кардиолошкиот завод, д-р Изабела Афтовска  Наумоска информира дека во  2015  ќе инвестираат во немедицинска опрема за разлика од лани кога инвестирале во медицинска опрема и едукација на медицинскиот кадар.  Директорката објаснува дека со сопствени средства ќе инвестираат во купување  агрегат за струја и подновување на болничката перална. „ Оваа година приоритетот ...

Continue reading

logo

Реакција на општина Охрид на соопштението од СДСМ

Општина Охрид им благодари на СДСМ -Охрид ,  што толку “будно“ и “загрижено“ ја  следеле состојбата со снежното невреме во Охрид ,  па наместо веднаш  да помогнат со личен пример во  расчистување на снегот   пред своите дворови, се огласија во јавност  со цинично соопштение  осум  дена  по  неговото  паѓање. Општина Охрид им благодари на СДСМ -Охрид ,  што толку “будно“ и “загрижено“ ја  следеле состојбата со снежното невреме во Охрид ,  па наместо веднаш  да помогнат со личен пример во  расчистување на снегот   пред своите дворови, се огласија во јавност  со цинично соопштение  осум  дена ...

Continue reading

Доаѓа најголемата закана за сите мобилни оператори

Првични информации дека апликацијата е спремна WhatsApp е сервис со преку 500 милиони активни корисници кои меѓусебно разменуваат дури 64 милијарди пораки дневно! Од една страна корисниците добиваат евтина платформа за комуникација, а од друга тие  го зададоа првиот удар  врз мобилните оператори на кои заработката од смс секоја година сѐ повеќе им опаѓа. Но, за да биде работата уште подобра за корисниците, или уште полоша за операторите, WhatsApp припрема можност за вршење повици преку 3G, 4G и WiFi мрежите, што додатно ќе ги намали приходите на операторите. Познато е дека WhatsApp вети можност...

Continue reading

otpad

„Охридски Комуналец“ ќе подига зелен отпад во Кошишта и Воска

Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 29.11.2014 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.)  во У.З.3 ,,Кошишта,, и У.З.4 ,,Воска,,  (заедно со комплексот згради и куќи во населба ,,Даљан,,). Ј.П.”Охридски Комуналец”-Охрид ги известува граѓаните на Општина Охрид дека на ден 29.11.2014 год.(сабота) ќе организира акција за подигнување отпад од уредување на дворни површини и градини (гранки, трева, жива града и др.)  во У.З.3 ,,Кошишта,, и...

Continue reading

ucilishte

Дегустација на ашуре во ОУ „Братство единство“

Во  рамките на предвидените активности  како дел од Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието, О.У. “Братство Единство” – Модел училиште,  во соработка со Советот на родители, Ученичката заедница и наставниците организира заедничка активност – подготовка на традиционален десерт  по повод на месецот Ашуре. Во  рамките на предвидените активности  како дел од Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието, О.У. “Братство Единство” – Модел училиште,  во соработка со Советот на родители, Ученичката заедница и наставниците организира заедничка активност – подготовка на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top