Tag: високи

Пчеларите стравуваат од невообичаените високи температури оваа есен

Никогаш не се случило во овој период од годината пчелите да создаваат нови пчелни легла. Сега се зависи од тоа какви темепратури не очекуваат во престојните зимски и пролетни денови, велат искусните одгледувачи на пчели. Пчеларите се загрижени од невообичаените високи есенски температури за овој дел од годината. Ваква есен досега не сме имале, велат со доза на страв пчеларите загрижени за опстанокот на пчелните семејства. Растенијата се уште цветаат, а пчелите неместо да презимуваат излегуваат и трошат храна и стравуваме дека нема да имаат доволно за преживување ако има долга студена зима, вели...

Continue reading

СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СО УЧЕСНИЦИТЕ НА РАБОТИЛНИЦАТА ЗА ЛИЦА НА ВИСОКИ ПОЗИЦИИ, ПОСВЕТЕНА НА ХИБРИДНИТЕ ЗАКАНИ ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Градоначалникот Константин Георгиески, денес, оствари средба со учесниците  и организатори на работилницата за лица на високи позиции, меѓу кои беа Емил Шипочки и Иван Хостинк од канцеларијата за врски на НАТО со Република Северна Македониа, проф. д-р Неџад Корајлиќ, декан на Факултетот за криминалистика, криминологија и сигурносни студии во Сараево, Босна и Херцеговина и проф. д-р Михајло Дојчиноски од воената академија „Генерал Михајло Апостолски“. Работилницата е посветена на хибридните закани во Југоисточна Европа. Градоначалникот Константин Георгиески, денес, оствари средба со учесниците...

Continue reading

Високи награди на државни и меѓународни литературни конкурси на охридските средношколци

Сергеј Костовски ученик во четврта година во ДСУ Спортска Академија – второ место на 10 Меѓународен фестивал во проза и поезија „Станислав Препрек“ и трето место на 11 Меѓународен фестивал во проза и поезија „Михаил Бабинка“. Сергеј Костовски ученик во четврта година во ДСУ Спортска Академија – второ место на 10 Меѓународен фестивал во проза и поезија „Станислав Препрек“ и трето место на 11 Меѓународен фестивал во проза и поезија „Михаил Бабинка“. Сергеј Костовски освои и прво место на државниот натпревар МАССУМ за најдобра поетска творба добивајќи сипендија од ФОН Универзитетот...

Continue reading

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈАНОСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ВИСОКИ ПРЕТСТАВНИЦИ ОД ЕУ

Градоначалкникот на Охрид, Јован Стојаноски и амбасадорката на Австрија во Р. Македонија, Ренате Коблер  синоќа  во Охрид имаа протоколарна средба со  претставници од Министерствата за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, на ниво на Директори за ЕУ и Западен Балкан. Градоначалкникот на Охрид, Јован Стојаноски и амбасадорката на Австрија во Р. Македонија, Ренате Коблер  синоќа  во Охрид имаа протоколарна средба со  претставници од Министерствата за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, на ниво на Директори за ЕУ и Западен Балкан. На средбата се разменаа  мислења за тековните достигнувања...

Continue reading

УЧЕНИЦИТЕ ОД ОУТУ „ВАНЧО ПИТОШЕСКИ“ ОД ОХРИД СО ВИСОКИ НАГРАДИ НА ГАСТРОМАК

Учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ од Охрид учествуваа на третиот меѓународен гастрономски натпревар ГастроМак Македонија 2018, кој се одржа во Струмица од 8 до 12 октомври. Учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ од Охрид учествуваа на третиот меѓународен гастрономски натпревар ГастроМак Македонија 2018, кој се одржа во Струмица од 8 до 12 октомври. На овој натпревар учествуваа јуниори и сениори од повеќе земји меѓу кои Србија, Црна Гора, Турција, Бугарија, Албанија,Русија, Сирија … Учесниците се натпреваруваа во повеќе категории и тоа: приготвување пилешко месо, риба, паста, пица, национални...

Continue reading

Земјава со високи температури и портокалова фаза

Температуарата некаде ќе достигне и над 40 степени Македонија од утре до сабота ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Од УХМР најавуваат дека температурата некаде ќе достигне и над 40 степени. Поради ова, Министерството за здравство препорачува од работни обврски да се ослободат бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, а работодавачите да го реорганизираат работното време  со цел да се избегнуваат активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Се препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот,...

Continue reading

Стојаноски: Во Охрид не се мијат улиците а се издвојуваат високи средства од буџетот за таа намена

Каде ЈП Охридски Комуналец потроши 10 милиони денари, средства кои се прикажани во извештајот за реализација на програмата за животна средина и природата за 2016 година, побараа одговор советниците од социјалдемократскиот сојуз на последната седница на Совет. Конкретен одговор од Сектор за животна средина, не добија. Во општина Охрид не се мијат улиците а се издвојуваат високи средства од буџетот за таа намена. Оваа забелешка доаѓа од советничката група на охридските социјалдемократи, базирајќи се на последниот извештај за реализација на програмата за заштита на животната средина како и извештајот...

Continue reading

booking.com

Охридските сместувачки капацитети со високи оценки на реномираниот booking.com

Бројни туристи кои закажале аранжмани преку сервисот на booking.com освен оценка, даваат и свое мислење, пофалби и критики за сместувачките капацитети кои во истиот момент се достапни и видливи низ целиот свет. Сместувачките капацитети во градов со исклучително високи оценки на најголемиот интернет сервис за онлајн закажување booking.com. Бројни се капацитетите од секаков обем и со различен број на ѕвезди кои се закитиле со високи оценки кои претежно варираат од 8,5 до 9,7 што според стандардите на booking.com е навистина висока оценка. Овие оценки и критики кои ги добиле нашите сместувачки...

Continue reading

Годинава рекордно високи цени за ајвар и зимница

Годинава традицијата за подготовка на зимница ќе „почека“ подобри времиња. Подготовката на ајвар годинава ќе биде луксуз, сметаат граѓаните, производителите и пазарџиите. Крајот на август и септември, се месеци предвидени за подготовка на зимница. Почнувајќи од низалки со пиперки, туршија, ајвар, лутеница, малџано, пинџур и останато, македонците, традиционално во овој период од годината, се подготвуваат за зимскиот период. Некои не прават зимница, други пак ја прават во помали или поголеми количини, во зависност од длабичината на џебот. Како и да е, дел од граѓаните кои ги анкетиравме забележуваат...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad