Tag: бело

Тасески: Без бело знаме влегуваме во дуелот со Вардар

По репрезентативната пауза плејофот во ракометната лига продолжува овој викенд. Во Охрид во недела доаѓа македонскиот шампион и двократниот европски шампион ракометниот колектив Вардар. Иако имаат големо име за противник гладијаторите ветуваат дека не излегуваат со бело знаме. Гостувањето на ракометниот клуб Вардар секогаш бил спорски настан во Охрид. За жал в недела , поради пандемијата и рестриктивните мерки на трибините во спортската сала Билјанини извори ќе изостане традиционалниот пречек за шампионот на македонија. Скопскиот клуб е една од ретките екипи која е фаворит во Охрид иако се...

Continue reading

Четкар и Коштана го отвараат годинешното „Бело лето“

Со концерт на зајдисонце на охридската џез легенда Владимир Всилески Четкар на плажата Лабино, и со претставата „Коштана“ на најстариот српски приватен театар „Славија“, денес во Охрид започнува манифестацијата „Бело лето“. Градоначалникот Никола Бакрачески ветува едно од најспектакуларните изданија на оваа манифестација со која секоја година и официјално се означува стартот на летната туристичка сезона. Се е подготвено за петтото издание на манифестацијата „Бело лето“. Градоначалникот Никола Бакрачески ветува едно од најспектакуларните изданија на оваа манифестација, која во овој период е добредојдена...

Continue reading

Четкар го отвори Бело лето 2016

Означен официјалниот старт на летната туристичка сезона во Охрид. Честа да ја отвори оваа сезона му припадна на охриѓанецот Владимир Василевски Четкар кој прв настапи на третото издание на бело лето. Сите граѓани кои вчера беа во стариот дел од градот имаа проблем каде да го насочат своето внимание, на џез концертот, на карневалската музика, на егзебициите на уметниците од баскерфест или охридските диџеи.   Со прекрасниот концерт на нашиот сограѓанин познатиот автор, вокалист, композитор Владимир Василевски Четкар, во предворјето на црквата Св Софија беше означен почетокот на летната сезона...

Continue reading

Манифестацијата „Бело лето 2016“ ќе го означи официјалниот старт на летната туристичка сезона

Белата ноќ на 1ви јули започнува со централниот настан, концертот на „Владимир четкар секстет“, во предворјето на црквата Света Софија. Со концертот на светски познатиот џез музичар Владимир Василески – Четкар, во 19 часот во предворјето на црквата Св. Софија, во рамките на манифестацијата „Бело лето“, на 1-ви јули официјално започнува летната туристичка сезона. Со неговиот секстет кој како милува Четкар да го нарече, е Македонија во мало, охриѓани и гостите ќе имаат можност да уживаат во она што тој им го подготви за оваа вечер. „Ќе свирам авторска програма околу 75-80 минути од првиот и вотриот...

Continue reading

Бело лето 2016

По примерот на светските туристички центри на која градот практично ќе работи 24 часа на 01 Јули 2016 година, по четврти пат ќе се одржи Манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016”, a во рамки на истата предвидено е и одржување на Бела Ноќ. По примерот на светските туристички центри на која градот практично ќе работи 24 часа на 01 Јули 2016 година, по четврти пат ќе се одржи Манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016”, a во рамки на истата предвидено е и одржување на Бела Ноќ. Манифестацијата е во организација на Општина Охрид – Сектор за туризам и ЛЕР.Во рамките на манифестацијата “БЕЛО ЛЕТО 2016” предвидена е следнава...

Continue reading

sirenje

Дебарското овчо бело сирење, надалеку ќе биде познато

Брендот носи повеќе пари и подобар пласман. Во списокот на 9 брендирани македонски производи се најде и Дебарското овчо бело сирење. Брендот носи повеќе пари и подобар пласман. Во списокот на 9 брендирани македонски производи се најде и Дебарското овчо бело сирење. Директорката на Центарот за развој на ЈПР Мирјана Лозаноска истакна дека нивниот досегашен труд и мерките кои ги презеле, резултирале со одреден бенефит, а во моментов работат тоа да го наметнат и на странските пазари. „Пред извесно време брендиравме дебарско сирење и резултатите од тоа се видливи, производителите ни кажаа дека откако...

Continue reading

belo leto

„Бело лето“ убаво замислена манифестација во која треба да се вложува

B„Бело лето“ убаво замислена манифестација во која треба да се вложува Стартот на летната сезона 2015 официјално ќе се означува утревечер. Во манифестацијата Бело лето 2015 се вклучуваат кластерот за туризам и охридски занаетчии,  сето пропратено со музика. Во туристичката презентација на градот и околината покрај занаетчиите активно се вклучуваат и други даватели на услуги. Кластерот за туризам ЕДЕН на туристите во рамки на Бело лето ќе нуди дел од своите туристички содржини кои се сепоинтересни за странските туристи. Меѓу нив се планинарење и возење на велосипеди на Галичица,  јавање на магариња,...

Continue reading

belo leto

На 3 јули во Охрид ќе стартува „Бело лето 2015“

На 3 јули во Охрид ќе стартува „Бело лето 2015“. Објавена програмата за годинешното издание на манифестацијата Бело лето 2015. Во текот на 3 дена, од 3-ти до 5-ти јули, ќе се означи почетокот на летната туристичка сезона.  Со низа активности, охридската Локална самоуправа планира  да  ја збогати туристичката понуда во градот и да се привлечат што повеќе гости  на охридското крајбрежје. Од таму велат дека се изнадени од слабата поддршка на угостителскиот еснаф, па одлучиле со сопствени средства да ја реализираат годинешната манифестација.  Раководителот на ТЛЕР, Ѓоко Апостолов, кажа дека во изминатите...

Continue reading

Се појавија нови борци против Исламската држава

Трагаат по џихадисти и ги ликвидираат Се чини дека борците на Исламската држава сѐ повеќе се соочуваат со напади од разни герилски групи. Мали групи на Сиријци ловат џихадисти во нивните упоришта на северот од земјата за да стават крај на сѐ поголемата бруталност на оваа исламистичка група. Главна цел на герилците е да го разниша раководството на Исламската држава, вели лидерот на “Бело платно”, група која тврди дека досега убила повеќе стотини милитанти во провинцијата Деир ал Зор. Додека воздушните напади на сојузниците продолжуваат, овие герилски групи се покажаа како нов противник на Исламската...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top