Автор: Јасна Стојаноска

Албанија го укина полицискиот час

Post Views: 1 Албанскиот технички комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи да се укине полицискиот час, воведен во средината на ноември 2020 година, кој траеше од 23 до 6 часот. По направената процена на епидемиолошката состојба во земјата сè уште останува во сила мерката за носење заштитна маска во затворени простории и на места каде што не може да се одржи растојание. Во земјава има постојано подобрување. Се укинува полицискиот час, останува мерката заразените да останат изолирани пет дена, носењето заштитна маска во затворени простории и каде што не може...

Continue reading

Расчистени уште две мапирани депонии

Post Views: 7 Екипите на ЈП „Охридски Комуналец” расчистија уште две мапирани депонии на територијата на општина Охрид. Расчистена е дива депонија во близина на ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо” и уште една дива депонија на ул.„Марко Цепенков” во Охрид. Согласно Програмата за работа за 2022 година се спроведоа активности за тековно одржување на јавната чистота на јавните површини во селата Велгошти и Лескоец.

Continue reading

Македонските фанови ќе може да патуваат на баражот против Италија

Post Views: 17 Македонските фанови ќе имаат можност да влезат во Италија и да навиваат за Македонија во баражот за СП против Италија. Италијанската амбасада информираше дека од денес 1-ви март па се до 31-ви март се очекува да заврши вонредната состојба и нема да има ограничувања за влез во земјата. Во Италија ќе може да се влезе со приложување на Европскиот ковид сертификат кој се добива по извршена вакцинација со една од одобрените вакцини од ЕМА. Алтернативно ќе може да се влезе и со прикажување на негативен молекуларен или антигенски тест од кој се ослободени децата под шест ...

Continue reading

ТЦ „Амам“ Охрид, СРАМОТА!

Post Views: 35 Во склоп на рубриката „Ти си твојот град“ ни пристигнаа слики на кои се гледа расфрлан отпад од несовесни лица во Трговскиот центар „Амам“ во Охрид. Мустафа, кој ни ги испрати сликите кратко и јасно напиша : ТЦ Амам Охрид, СРАМОТА !!! Погледнете ги сликите…

Continue reading

Привршува рокот за поднесување предлог проекти во рамки на Reload2

Post Views: 8 Општина Охрид ги потсетува сите заинтересирани Граѓански организации дека во петок (04.03.2022) истекува рокот за доставување апликации за Јавниот повик за поднесување предлог проекти во рамки на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 (ReLOaD2) која е финансирана од Европската Унија (ЕУ), а ја спроведува програмата за развој на Обединети нации (УНДП). Проектот ќе трае до декември 2024 година и има за цел јакнење на партиципативната демократија и процесите за интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија преку јакнење на граѓанското...

Continue reading

Песков: Русија е подготвена да ги продолжи преговорите вечерва

Post Views: 0 Руската делегација ќе пристигне во попладневните часови на местото каде што треба да се одржи нова рунда преговори со претставниците на Украина и ќе биде подготвена да ги продолжи разговорите вечерва, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков одби да прецизира на која локација ќе се одржи состанокот, пренесува ТАСС. Нашата делегација ќе биде таму доцна попладне. Ќе ги чекаат украинските преговарачи. Нашата делегација ќе биде подготвена да го продолжи разговорот вечерва – рече Песков.

Continue reading

Украдено „Порше“ пронајдено во Дебрца

Post Views: 6 На 01.03.2022 година во 10:35 часот, полициски службеници од полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, во близина на селото Песочани, општина Дебрца, пронајдоа патнички автомобил „Порше” без регистарски ознаки. Истото во текот на 2021 година било украдено од жител на Битола по што била распишана централна потерница. Возилото е обезбедено за понатамошна постапка – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Continue reading

Ангел Велкоски избран за претседател

Post Views: 0 Извршниот Комитет на УМС ВМРО-ДПМНЕ за претседател на УМС ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид го избра Ангел Велкоски. Голема е честа, а уште поголема одговорноста да продолжиме да го градиме и да го развиваме најбројниот и најсилниот политички подмладок во Република Македонија. Од младите започнуваат промените, тие се изворот на добри и успешни политики, нашата сила е спој на знаењето, одлучноста и енергијата. Како УМС ОК Охрид остануваме најцврста гаранција за младите и младинските политики во Охрид. Уште во нашата кампања за локалните избори се обврзавме дека Охрид има да е...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top