Tag: целата

Целата документација на најстарата поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“ предадена во охридскиот архив

Рачни ракописи од голем број поети ширум светот, прес клипинзи од југословенскиот печат  од шеесетите години, фотографии се дел од богатат документација на „Струшки вечери на поезијата“предадена во охридскиот архив. Целиот фонд кој содржи и аудио и видео записи за најсатрата поетска манифестација ќе се обработи според стандардите на архивистиката и ќе се стави на располагање на научната фела и граѓаните. Целата документација на најстарата поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“, предадена во охридскиот архив.  Фотографии, документи, покани, прес клипинзи од југословенскиот печат...

Continue reading

Донесени решенија кои претходат на постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата

Владата на Република Северна Македонија вечерва ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците од кризата заради КОВИД-19. Владата на Република Северна Македонија вечерва ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците од кризата заради...

Continue reading

За едно деноноќие на ниво на целата држава 28 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР за периодот (28/29.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека  на ниво на целата држава  28 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се  21 лица, а за останатите се земени податоци  и ќе следуваат соодветни мерки.  Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (28/29.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 28 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 21 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат...

Continue reading

Полициски час од 16 часот до 5 часот наредниот ден и целосна забрана за движење за време на викенд

Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за време на работните денови и викендите, со важност од среда, 8.4.2020, од 16 часот. Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за време на работните денови и викендите, со важност од среда, 8.4.2020, од 16 часот. Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе дополнување на Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно...

Continue reading

ДЕНЕСКА И ВО НАРЕДНИТЕ ДВА ДЕНА, ЦЕЛАТА ДРЖАВА ЌЕ БИДЕ ЗАФАТЕНА СО ТЕМПЕРАТУРИ ОД ЖОЛТА (АЛЕРТНА) ФАЗА

Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и во наредните два дена, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и во наредните два дена, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Под влијание на топол бран утре (вторник, 02.07.2019 година) и во среда (03.07.2019 година) максималните температури насекаде ќе бидат над 30, а на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Зголемената влажност на воздухот ќе допринесе да се има чувство дека температурите...

Continue reading

Шекеринска: Планот за живот во Македонија гарантира дека младите од целата држава ќе останат тука

Радмила Шекеринска, носителот на листата во 5ИЕ од СДСМ и коалиционите партнери денес во Охрид презентираше дел од Планот за живот во Македонија. Во него се гарантира дека со мерките кои ќе се превземат, младите од целата држава ќе останат во Македонија и тука ќе создаваат семејства, тука ќе најдат работа и тука ќе ги најдат своите шанси за успех. Во Охрид сите граѓани велат дека ова е проблем број еден, дека градот се празни, младите заминуваат, затоа што тука не гледаат ниту шанса  за пристоен живот ниту шанса за било каква работа. Нашиот план за живот во македонија го има овој проблем како...

Continue reading

abas emin

„Абас Емин“-многу ударни дупки, без тротоари и со чести прекопи долж целата улица

Од Секторот за комунални дејности, сообраќај и улици велат дека се во фаза на прибирање на потребната проектна документација заедно со Министерството за транспорт и врски и ограноци на Светска банка за конечна реконструкција на оваа улица. Многу ударни дупки долж целата улица, без тротоари по кои би се движеле пешаците. Поради паркираните автомобили од двете страни на коловозот, тие се приморани да се движат по самата улица. Ова е сликата на најдолгата улица во градов, улицата „Абас Емин“, слика која за жал со години наназад е непроменета. Целосната реконструкција на оваа улица во многу наврати...

Continue reading

Не може да се надгледува целата површина на градските гробишта за да се спречат вандализми

Санирани оштетените надгробни споменици во муслиманските и христијанските гробишта кои беа мета на вандали. Од Градски грибишта  велат  дека не е направена голема материјална штета. Во врска со физичкото обезбедување на гробиштата од таму велат дека не можат да го  контролираат целосно бидејќи се работи за голема површина.   На охридските гробишта непознато лице деновиве оштетило 4 надгробни споменици во муслиманските гробишта и едно во православните. Од ЈП Градски гробишта случајот со скрнавење на спомениците го  пријавиле во  полицијата која направила увид  и работи на откривање на сторителот....

Continue reading

Паниката е влезена во целата нација

Грчката влада упорно праќа порака “Без паника”, но… Граѓаните на Грција овие денови се во очај бидејќи банките ограничија исплата на пари и ги затворија своите врати до 6 јули. Тие имаат средства само да преживеат една седмица, но владата упорно им ја испраќа пораката “Без паника”! Но, многу е лесно тоа да се каже отколку навистина да се отствари во пракса за милиони луѓе кои живеат на работ од кога сфатија дека банките преку ноќ практични им го ускратија правото на своите пари. На вратите од банките се спуштени решетките, нивните вработени се пуштени на неодредено време, а банкоматите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top