Tag: хуманитарна

„Рециклирај и донирај“- собирање отпадно масло со еколошка и хуманитарна цел

Над 250 тони отпадно масло од хотелите, рестораните и домаќинствата во охридско струшкиот регион наместо да завршат на депонија или во канализација, се третираат и извезуваат во странство каде се преработуваат во еко гориво. Најголем дел  од отпадното масло се собира од големите потрошувачи но компанијата СУНИЛЕНС, која од 2009та година е присутна во Охрид, она што го започна како пилот проект со локалната самоуправа го продолжува како сопствена иницијатива за создавање на еколошка навика кај домаќинствата. И на сето тоа додава и хумаитарен аспект. Над 4.000 тони отпадно масло за јадење од хотели,...

Continue reading

Црвен крст Охрид најавува уште една хуманитарна акција за помош на Јана

Овојпат наш партнер е тимот на Oriflame со кого на 11 и 12 октомври, на градскиот плоштад  „Св.Климент Охридски“, Охрид, во периодот од 11 до 16 ч. Ве покануваме на дружење и забава, зачинета со хуманост.  Овојпат наш партнер е тимот на Oriflame со кого на 11 и 12 октомври, на градскиот плоштад „Св.Климент Охридски“, Охрид, во периодот од 11 до 16 ч. Ве покануваме на дружење и забава, зачинета со хуманост. Додека волонтерите на Црвен крст Охрид ќе ве забавуваат промовирајќи дел од своите програми, тимот на Oriflame за сите заинтересирани, по симболична цена од само 100 денари, ќе врши тестирање...

Continue reading

Една деценија хуманитарна акција „За посреќно детство“ на OO Црвен крст

 Се е подготвено да започне големата хуманитарна спортско-рекреативна акција „За посреќно  детство “Една деценија општинската организација на Црвен крст реализира активност за помош на децата од социјално загрозените семејства во Охрид и Дебарца. Посочуваат дека за жал не се во ист чекор бројот на општествено одговорни кои сакаат да помогнат со растечкиот број на  лицата кои имаат потреба од помош.  Утре ќе стартува хуманитарната акција „ За посреќно детство“ во организација на ОО Црвен Крст. Средствата собрани од продажбата на учеснички броеви ќе бидат наменети за помош на децата од социјално...

Continue reading

Црвен крст Охрид ја најавува традиционалната хуманитарна и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“

Акцијата ќе се реализира на 29 септември 2018 г. Овој настан кој е со широко општествено значење, ќе започне во 11 ч. со „главна трка“ на младите чиј старт ќе биде од плоштадот „Крушевска република-Чинар“, а цел на градскиот плоштад „Климент Охридски“, каде ќе продолжат спортските, културно забавни и здравствено-едукативни содржини проследени со голем број награди. Учество на овој настан се обезбедува со купување на учеснички број кој чини 30 денари. Средствата собрани од продажбата на учеснички броеви за акцијата, ќе бидат наменети за помош на децата со здравствени потешкотии од социјално загрозените...

Continue reading

Хуманитарна акција на Општина Охрид и Црвен Крст Охрид, во пресрет на празникот Богојавление – Водици

Општина Охрид во соработка со општинската организација на црвениот крст од градов, поделија педесет хуманитарни пакети на лицата со загрозен социјален статус. Уште еден хуман потег на Опшина Охрид и Општинската организација на црвениот крст. Во пресрет на големиот христијански празник, Богојавление- Водици, беа поделени 50 хуманитарни пакети, составени според стандардите на Меѓународната федерација на Црениот Крст, со намирници потребни за едно четиричлено семејство. Инаку, ова е само една од низата вакви активност, за помош на ранливите категории граѓани, изјави Гордана Коњаноска – Претседател...

Continue reading

Охриѓани покренаа акција за хуманитарна помош на настраданото семејство Садик

Охриѓани покренаа акција за хуманитарна помош на  настраданото семејство Садик. Охриѓани солидарни за ублажување на несреќата што го снајде семејството Садик. На апелот за помош  се одзваа и охридските угостители. Охридскиот Mr.I покренува акција за собирање помош за семејството Садик, чиј дом изгоре неодамна во големиот пожар кој го пеплоса нивниот дом. Оваа сабота со почеток во 14:00 од Mr.I најавуваат целодневна забава со цел да се соберат средства за помош на нашите сограѓани. За забавата ќе се погрижат: The Backdoor Band, Ѓоко Танески, Betty`s Boobs, Богдан Василески, како и DJ Јуксел,...

Continue reading

Хуманитарна акција на охридските Ротаријанци

Цели пет години Ротаракт Клубот од Охрид преку различни активности го докажува своето постоење. Оваа година тие за Божиќните празници започнаа нова хумана мисија, организираа хуманитарна акција за помош на нашите сограѓани кои имаат потреба од средства за лекување.   Хуманитарна акција на охридските Ротаријанци. На градскиот плоштад претставници Ротаракт клубот делеа вино и сирење. Тие од оваа година започнуваат нова хуманитарна мисија, односно да се донира средства за оние на кои им е најпотребна помош, појаснува Весна Цветаноска. „Целта на денешната акција е во духот на големиот Христијански...

Continue reading

Млaдите охридски ротаријанци во празнична хуманитарна мисија

За Бадник на градскиот плоштад членови на охридскиот Ротаракт клуб ќе делат сирење и варено вино, а собраните средства од акцијата ќе одат во хуманитарни цели. За Бадник на градскиот плоштад членови на охридскиот Ротаракт клуб ќе делат сирење и варено вино, а собраните средства од акцијата ќе одат во хуманитарни цели. Охридските ротаријанци на Бадник во нова хумана мисија. Секогаш присутни кога помошта е најпотребна, малдите членови на Ротаракт клубот од Охрид се надеваат дека собраните средства од акцијата, ќе помогнат во решавање на проблемите на некој од нашите сограѓани. „Од 12 до 15 часот...

Continue reading

Новогодишна хуманитарна продажна изложба

Со продажба на рачни изработки до средства за новогодишни подароци и пакетчиња за децата од ранливите категории. Црвен крст-Охрид и Лаунџ бар НОА организираат новогодишна хуманитарна продажна изложба која ќе се одржи утре. Црвен крст Охрид и Лаунџ бар НОА ја најавуваат новогодишната хуманитарна продажна изложба на новогодишни украси, креации и домашни ракотворби кои ги изработија волонтерите од Програмата за грижа за стари лица при Црвен крст, децата со посебни способности и родителите и децата од Бреинобреин програмата. Средствата кои ќе бидат собрани од оваа хуманитарно-продажна акција ќе...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad