Tag: хотели

Откажани свадбените свечености во охридските хотели

Венчавките и свадбите се презакажуваат за есенските  месеци па дури и за идната година. Огромни  финансиски загуби претрпуваат хотелите, организаторите на свечености и видеопродукциите. Пандемијата со Ковид 19 ги поремети сите вообичанеи нормални текови на општественото живеење и работа. Ги расипа голем број однапред планирани свадбени свечености на идните младенци, но и бизнис плановите на хотелите на охридско-струшкото крајбрежје. Хотелите се затворени, сите резереваци во месеците мај и јуни се откажани, а тоа важи и за свадбените свечености, информира Тоше Чочороски менаџер на хотел Силекс. „Тие...

Continue reading

Започна извршување на имотот на ГП Трудбеник каде Фибула ер Травел ќе гради брендирани хотели

Започна извршувањето на имотот на Трудбеник кај Студенчишкиот канал. Градежна механизација во присуство на полиција започна со отстранување на времените објекти на локацијата каде Фибула ер Травел во рок од две години треба да изгради два хотели од светски бренд. Извршниот директор на Трудбеник во судска постапка ќе бара поништување на купопродажниот договор за земјиштето. Утрово започна постапката за извршување на  правосилна пресуда за отстранување на објектите и стварите на ГП Трудбеник од локацијата кај каналот Студенчишта. Тука компанијата Фибула ер Травел според договорот од 2011 година...

Continue reading

На охридското крајбрежје има интерес за странски вложувања во изградба на хотели

На охридското крајбрежје има интерес за странски вложувања во  изградба на  хотели. До локалната самоуправа има неколку барање за изградба на големи и помали хотели. Напоменуваат дека се чека изработка на урбанистички план за крајбрежјето па потоа ќе се разгледуваат барањата. На охридско – струшкото крајбрежје се повеќе се чувствува недостиг од хотелски капацитети, посочуваат хотелиерите. Сегашните 7000 легла во хотелските сместувачки капацитети на крајбрежјето се недоволни. Со изградбата на 10 – тина хотели, со по 200 соби или околу 10.000 легла, би ги  задоволиле потребите, напоменува...

Continue reading

Јосимоска: Охридските хотели покажаа големо срце

Охридските хотели покажаа големо срце. Во рамки на групата бесплатно сместување во Македонија и превозници со големо срце, годинава зголемен е бројот на хотелиери кои понудија бесплатен одмор за ранливата категорија на граѓани од нашата земја. Хотелско угостителскиот еснаф од Охрид покажа големо срце приклучувајќи се на акцијата за давање бесплатното сместување на лица со посебни потреби и семејства од социјално ранливата категорија. Првите чекори за една ваква хумана мисија ги направија нашите сограѓанки Лидија Ќосесака и Јованка Климоска уште минатата година, а годинава поттикнати од нивниот...

Continue reading

Охридско-струшката ривиера има потреба од елитни хотели

Охридско-струшката ривиера  има потреба од  елитни хотели. Туристичките работници од Охридско- струшкиот регион сакаат развивање на елитниот туризам. Но, за таа категорија на туристи ривиерата нема соодветна хотелска понуда. Во моментов ривиерата располага со 7300 хотелски легла од 3 , 4 и 5 ѕвезди, а  се потребни поголем број на легла во хотели со  5 и 4 ѕвезди. Во таа насока во туристичката стратегија на регионот хотелиерите предлагаат што поскоро да се  подигне нивото на сместувачките  капацитети на луксузни хотели од 5 и 4 ѕведички.„ Во нашите  предлози не бараме масовен туризам  тоа не...

Continue reading

svr

Уапсена група која крадела по фабрики и хотели во Охрид и Дебрца

Поради постоење основи на сомнение за сторени три казнени дела ,,тешка кражба“  и две „кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против против следниве 6 лица од Битола меѓу кои и еден малолетник: С.М. (32),  Х.М.,С.Р., Ф.А. (33), Р.Ш. (31), и А.Џ.(31). Поради постоење основи на сомнение за сторени три казнени дела ,,тешка кражба“ и две „кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против против следниве 6 лица од Битола меѓу кои и еден малолетник: С.М. (32), Х.М.,С.Р., Ф.А. (33), Р.Ш. (31), и А.Џ.(31). Кривичните дела, пријавените ги извршиле во периодот од септември 2015 до февруари 2016...

Continue reading

rasprava

Дали изградбата на ски центар е паравн за приватни инвеститори да градат луксузни хотели во НП Галичица ?

Дали  изградбата на ски центар е параван за  приватни инвеститори да градат луксузни хотели во НП  „Галичица“? Охриѓанецот Антонио Додевски, активист за зачувување на националниот парк, алпинист и лиценциран водич на планина, еден од учесниците  во вчерашната емисија „99%“,  се сомнева во оправданста за реализирање на владините проекти во НП Галичица. Тој смета дека проектот за ски центрот е само параван за протуркување на изградба на 6 високо луксузни хотели и 33 вили на двете локации – Горно Велестово  и Авто кампот Градиште. Според проектот, само  24% од предвидените средства за изгрдаба ...

Continue reading

„Корендон“ пофали шест хотели на Охридското крајбрежје

Шест високи признанија додели туроператорот „Корендон“ на хотели лоцирани долж Охридското крајбрежје.  На листата признанија за 2014, се најдоа три охридски и исто толку струшки хотели, „Силекс“, „Десарет“, „Метропол“, „Дрим“, „Макпетрол“ и „Изгрев-Спа и Аквапарк“. Туроператорот „Корендон“ додели шест високи признанија на шест хотели на охридската ревиера, за нивната работа и постигнати резултати во 2014 година. Тие признанија се со цел  да се зголеми инвентивноста и професионалноста во хотелската дејност. Тоа е традиционална практика на „Корендон“, туроператорот, кој последните неколку години,...

Continue reading

Терористички напад во хотели во Тунис

Вооружени мажи нападнале две плажи преполни со туристи, загинати 27 лица Нападот бил изведен во комплексот хотели Империјал Мархаба, се слушало пукање и една посилна детонација, а во целиот комплекс и понатаму владее паника. Еден од напаѓачите е убиен во престрелка со полицијата, а другиот е уапсен. Спрема последните информации, нападот го извеле две помлади лица од две страни – еден отворил оган во преполната плажа од хотелот, додека другиот влегол во комплексот низ друга зграда и таму почнал да пука на туристите. Во нападот се убиени 27 туристи и повеќемина се ранети. Полицијата го усмртила...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top