Tag: Франција

Франција отвори истраги за шпионирањето со „Пегаз“

Истрагата во Франција опфаќа 10 обвиненија, меѓу нив и дали имало нарушување на личната приватност, дали имало измама за да се пристапи до лични електронски уреди и обвинение за злосторничко здружување, соопшти денеска Обвинителството во Париз. Ден претходно веб-страницата „Медиапарт“ поднесе правна жалба, обвинувајќи дека двајца нивни репортери се шпионирани од тајните служби на Мароко кои користеле шпионски софтвер „Пегаз“ на израелската групација. Мароканските власти ги отфрлаат таквите тврдења како неосновани и лажни. Извештаите дека производите на израелската фирма, кои се користат ширум...

Continue reading

Франција го казни Гугл поради непочитување на авторски права за вести

Американскиот технолошки гигант во текот на следните два месеци мора да достави предлози за тоа како ќе ги обесштети новинските агенции и другите медиуми за користење на нивните вести. Доколку не го стори тоа, се соочува со казни до 900.000 евра на ден. Медиумите АПИГ, СЕПМ и АФП го обвинуваат технолошкиот гигант дека не разговарал со нив со добра волја за да се најде заеднички јазик за надоместок за новинарските содржини на интернет, според неодамнешната директива на ЕУ. Случајот сам по себе се фокусира на тоа дали Гугл ги прекршил привремените наредби издадени од антимонополскиот орган, кој...

Continue reading

Истражувачи од Македонија, Србија и Франција ја следат популацијата на шумски желки, рибарки и поскоци на островот Голем Град

Годинава по петнаесетти пат истражувачите од Македонија, Србија и Франција се сретнаа на преспанскиот остров Голем Град за да продолжат со следење на популацијата на шумски желки, рибарки и поскоци. Годинава по петнаесетти пат истражувачите од Македонија, Србија и Франција се сретнаа на преспанскиот остров Голем Град за да продолжат со следење на популацијата на шумски желки, рибарки и поскоци. Првата сесија се случи во мај а истражувањата продолжуваат и во јули и август. Ваквиот тип на долгогодишни истражувања и бази на податоци ни помагаат да сведочиме и опишеме бројни еколошки и еволутивни...

Continue reading

Макрон, нов претседател на Франција

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон синоќа им се обрати на своите приврзаници пред музејот Лувр во Париз со звуците на химната на Европа. Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон синоќа им се обрати на своите приврзаници пред музејот Лувр во Париз со звуците на химната на Европа. Тој пред неколку илади луѓе вети дека ќе стори се французите да немаат причина да гласаат за екстремните опции. „Европа и целиот свет не гледаат. Тие од нас очекуваат насекаде да го браниме духот на светлината“, изјави Макрон кој беше придружуван од неговата сопруга Брижит. Тој веднаш по објавувањето...

Continue reading

Спречен нов терористички напад во Франција

„Франција никогаш досега не се соочувала со ваква терористичка закана“ Францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев денеска соопшти дека француската полиција спречила планиран терористички напад во Стразбур. Уапсени се седум лица во Стразбур и Марсеј, по потекло од Франција, Мароко и Авганистан, на возраст меѓу 29 и 37 години. Апсењата се извршени во текот на изминатата ноќ. Според министерот за внатрешни работи, терористичката акција била „планирана подолго време на наша територија“. „Франција никогаш досега не се соочувала со ваква терористичка закана“, изјави Казнев. „Спречивме...

Continue reading

Започна револуција во фудбалот, за прв пат употребен VAR на средбата Италија-Франција

“Сведоци сме овде на историја, беше време да пробаме вакво нешто…” Пријателската средба помеѓу Италија и Франција, одиграна во четвртокот во Бари, резултатски не беше важна, но ќе биде запишан како многу важен меч во историјата на фудбалот. Имено, во средбата во која Франција славеше со 3-1, за прв пат е користена видео технологија за да помогне на судијата при носењето на одлуки и исправање на пропустите. Видео технологијата официјално се нарекува Video Assistant Referees (VAR) и функционира на начин така што двајца судии ја прегледуваат снимката кои имаат директна врска со...

Continue reading

Нов терористички напад во Франција

Напаѓачите се борци на самопрогласената Исламска држава Двајцата вооружени мажи се убиени од полицијата, откако зедоа заложници во црква во Сент Етјен, во близина на Руен, во Нормандија, околу 10 часот во вторник. Според извештаите, тие влегле во црквата од споредната врата за време на мисата. Свештеник, две калуѓерки и двајца верници беа меѓу заложниците, додека уште една калуѓерка успеала да избега и да ги алармира службите. Специјалната полициска единица беше пратена на местото, која со кордон ја обезбеди црквата. Министерот за внатрешни работи, Бернард Казанев, подоцна соопшти дека двајцата...

Continue reading

Терористички напад во Ница, Франција

Со камион во толпа луѓе, 84 загинати Напаѓач во доцните вечерни часови (14.07) возејќи со товарен камион влетал во толпата луѓе кои од шеталиштето покрај брегот во Ница го гледале штотуку завршениот огномет по повод Националниот празник на Франција, Денот на падот на Бастилја. Камионот неколку стотици метри се движел преку тротоарот, а како што тврдат локални политичари, а притоа возачот и пукал врз насобраните луѓе, пред и самиот да биде убиен од полицијата. Инцидентот се случи на славната Променад де Англе за време на огноменот. Локалните власти ги повикаа луѓето да не излегуваат надвор, а...

Continue reading

Можна е трета титула за Франција повторно преку Португалија

Интересно е тоа дека Франција двете титули ги освои победувајќи ја  Португалија два пати во полуфинале Французите досега имаат 100% учинок – две финалиња, две титули, додека Португалците во своето единствено финале доживеаа пораз. Интересно е тоа што Франција двете титули Европски првак ги освојуваше кога во полуфинале ја победуваше Португалија. Сега можат и до трета титула и повторно преку Португалија, но овој пат во финале. Триколорите својата прва европска круна ја освоија во 1980 година на првенството кое се одржа во нивната земја. Французите до насловот стигнаа на импресивен начин. Во пет...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad