Tag: филм

ИГРАН ФИЛМ

ПОНЕДЕЛНИК ДО ПЕТОК 22:30   Гледањето филмови е добар начин да се забавувате. Секоj работен ден ТВМ Телевизија ви нуди голема разновидност на играни филмови, од различни жанрови, па затоа не е секогаш лесно да се избере кој сакаме да го видиме. Разновидноста на типовите филмови ја разгорува нашата имагинација. Страшен филм, авантуристички филм или комедија, сите од нив тие прават да чувствуваме различни емоции кои ги збогатуваат нашите животи, но изборот секогаш е ваш. Од понеделник до петок, во 22:30 на ТВМ телевизијА, термин за игран филм.  

Continue reading

Ќе се снима документарен филм за Bella Ciao

Се подготвува документарен филм за познатата италијанска песна Bella ciao, со наслов Bella ciao – A Story Beyond Myth, во режија на Џулија Џапонеси. Станува збор за копродукција на две приватни продуцентски компании, Медијаван Груп и Паломар ДОЦ, кои се занимаваат со документарни филмови и новиот оддел на италијанската телевизија Раи, РАИ Документари, а филмот треба да се емитува на 15 декември 2021 година на РАИ-1. Со над милијарда прегледи на социјалните мрежи, Bella ciao е најслушаната италијанска песна во светот во последните неколку години. Стана симбол на борба и отпор низ целиот...

Continue reading

Првата турска актерка-робот потпиша договор за улога во филм

Првата турска актерка-робот, Ајпера потпиша договор за улога во филм со продуцентот и сценарист Бирол Гувен. Според изјавата на „MinT Production“, Aјпера ќе глуми во неговиот нов филм насловен „Дигитален човек“, а снимањето се очекува да започне во септември, 2022 година.Забележувајќи дека во денешно време сè се менува премногу брзо, продуцентот уверува дека роботите ќе станат неизбежен дел од филмскиот сет. Тој изјави дека нивна цел е да станат пионери на оваа промена во филмската индустрија, додавајќи дека производителите на роботика и сценарија ќе ги здружат силите во овој сектор и во иднина.Актерката-робот,...

Continue reading

Ќе се снима филм за легендарната ШЕР

Вечно младата пејачка Шер денес го прославува 75-от роденден. Таа ги изненади фановите откривајќи дека подготвува биографски филм за нејзиниот живот. Легендарната американска пејачка, актерка и музички продуцент, која денеска го слави 75-от роденден, ги израдува фановите откривајќи дека започнала да работи на биографски филм за нејзиниот живот и кариера. Филмот што ќе го снима „Јуниверзал“, ќе биде под продуцентската палка на тандемот Џуди Крајмер и Гари Гетман, продуцентите на филмот „Мама миа“ и „Мојот драг пријател“. Сценариото на филмот за Шерлин Саркисјан, или мегапопуларната музичка дива...

Continue reading

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА „БИЧ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“

Во просториите на општина Охрид, денес, градоначалникот Константин Георгиески оствари средба со организаторите на Фестивалот на нов европски филм „Бич филм фестивал Охрид 2021“. На средбата организаторите се заблагодарија за поддршката што им ја дава општина Охрид во реализацијата на фестивалот кој веќе прераснува во традиција. Во просториите на општина Охрид, денес, градоначалникот Константин Георгиески оствари средба со организаторите на Фестивалот на нов европски филм „Бич филм фестивал Охрид 2021“. На средбата организаторите се заблагодарија за поддршката што им ја дава општина Охрид во...

Continue reading

„Размислувај поразлично“ – започна Мобил филм фестивал

Деведесет филма од цел свет од денеска до 6 декември ќе се прикажуваат онлајн на 11. издание Мобил филм фестивал. Под мотото „Размислувај поразлично“, филмската програма ќе биде бесплатно достапна на платформата Cinesquare.net. Деведесет филма од цел свет од денеска до 6 декември ќе се прикажуваат онлајн на 11. издание Мобил филм фестивал. Под мотото „Размислувај поразлично“, филмската програма ќе биде бесплатно достапна на платформата Cinesquare.net. Сите филмови на фестивалот се достапни во 13 земји во регионот. Со тоа Мобил филм фестивал од годинава прераснува во регионален филмски фестивал. 22...

Continue reading

Играниот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски со нови три награди

Охридскиот режисер Илија Пиперкоски доби две нови признанија за извонреден придонес во светот на филмот (Outstanding contribution to the world of Cinema) за неговиот најнов филм „Дедо и внук“ од 4-th Dimension Independent Film Festival и на TIFF – Tagore International Film Festival во категоријата за најдобри наративни играни филмови. Охридскиот режисер Илија Пиперкоски доби две нови признанија за извонреден придонес во светот на филмот (Outstanding contribution to the world of Cinema) за неговиот најнов филм „Дедо и внук“ од 4-th Dimension Independent Film Festival и на TIFF – Tagore International...

Continue reading

„Охридски пливачки легенди“ е документарен филм посветен на 4та најдобри пливачки маратонци.

Документарецот содржи факти за Охридскиот пливачки маратон и спорстките достигнувања на Нико Нестор, Климе Савин, Дики и Атина Бојаџи. Љупчо Паункоски е автор  на документарецот кој  премиерно ќе биде прикажан во охридското кино утревечер во 18 часот. „Охридски пливачки легенди“ е насловот на документарниот филм посветен на Нико Нестор, Климе Савин, Дики и Атина Бојаџи, 4 -та најдобри охридски пливачи во дисциплината маратон, вели авторот Љупчо Паункоски. Се надевам дека филмот ќе придонесе младите да се занимаваат со овој спорт и да се врати пливачкиот сјај на градот. Филмот е направен за 4ца...

Continue reading

„Од Белото Езеро до Белата планина“ е документарниот филм посветен на охриѓаните кои се искачија на врвот Мон Блан пред 4 децении

 Експедицијата од 9 мината планинари од ПК Галичица со голем ентузијазам  се искачила на највисокиот врв во Европа. Пред премиерата на филмот, денес неколкумина од нив со многу емоции споделија спомени од искачувањето на врвот  Мон Блан. Снимен документарен филм за првата охридска експедиција планинари кои пред 4 децении го искачиле највисокиот Европски врв Мон Блан. Филмот со наслов „Од Белото Езеро до Белата планина“ е посветен на охридските планинари Љупчо Поп Стефанија, Климе Волкан, Миле Битрак, Људмил Цветаноски, Андон Бојаџи, Владимир Тунтев, Владо Бојаџи, Кире Филев, Миле Бавчанџи. 9...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top