Ознака: сезона

Државите од Западен Балкан заедно за спас на туристичката сезона

Post Views: 0 Во моментов регионот може да се спаси само доколку сите држави од западен Балкан се држат заедно и настапуваат синхронизирано, се согласија директорот на АППТ Љупчо Јаневски и НЕ Марија Петровиќ, Амбасадор на Република Црна Гора во РСМ. На средбата се актуелизираше идеата за соработка на земјите од т.н мал шенген, каде туристите од западен Балкан би се движеле слободно со полиберални протоколи на влез и излез од државите, но задолжително да се изготви протокол помеѓу државите каде точно ќе биде наведено како ќе се одвива патувањето. За време на средбата се...

Continue reading

Крај на првиот дел од сезона 2021/2022 во Супер лигата

Post Views: 0 ГРК Охрид докажа и покажа дека не се предава во трката за место кое води во плеј-офот. Пред зимскиот одмор, “Гладијаторите“ завршија на 5-то место и се впишаа во плеој-оф фазата.Во месец февруари ќе продолжи натпреварувањето во Супер лигата. Охрид има уште шест натпревари и имаат добар распоред со што главниот конкурент за борба во плеој-офот ќе го пречека на домашен терен во салата Билјанини Извори.  

Continue reading

Фудбалската сезона во Европа завршува вечерва

Post Views: 1 Фудбалската сезона во Европа завршува денес во 20.45 часот на стадионот Сан Сиро во Милано каде за највредниот трофеј ќе се борат Реал и Атлетико од Мадрид. Ова е реприза на финалето од 2014 година и на јорганџиите им носи прилика за реванш врз градскиот ривал и прва титула во Лигата на шампиони во својата историја, додека тренерот на кралскиот клуб, Зинедин Зидан, посакува на трофејот освоен на терен да му го придодаде и овој кој би го освоил во чевли. “Натпреварот ќе има многу тензии, особено на почеток. Мислам дека Каземиро е клучен во средината на Реал,...

Continue reading

Оровничка плажа сосема несредена во пресрет на летната сезона

Post Views: 0 Оровничка плажа е единствена плажа во надлежност на Општина Дебрца. Толку мала и толку несредена. Постојано е со ѓубре и обрасната во коров. Погледнете од следните фотографии…

Continue reading

Додека во Охрид се уриваат објектите на плажите, во Струга угостителите се подготвуваат за летната сезона

Post Views: 0 Пред почетокот на новата туристичка сезона, на десеттината плажи на струшкото крајбрежје угостителите се подготвуваат за гостите. Градоначалникот Рамиз Мерко и натаму на истиот став, треба да се гради за привлекување на што повеќе туристи.  Плажите треба  да бидат  уредени за гостите да може да уживаат во благодетите во крајбрежието , а не запуштени и  преполни со отпад.  Мерко тврди, струшките концесионери плаќаат редовно закупнина. „Ние не мислиме негативно, ние секогаш размислуваме позитивино. секогаш велам дајте да градиме туристички капацитети дека се...

Continue reading

strelci

Успешно завршена натпреварувачка сезона на охридските стрелци

Post Views: 0 Викендов во Скопје, на стрелштето во гимназијата Раде Јовчески Корчагин, се одржа последниот петти Куп во гаѓање со воздушно оружје- меѓународна програма, на кој учество зедоа 11 стрелци од Стрелачкиот клуб „Охрид“, сите во јуниорска категорија. Во категорија на јуниори, Гоџоски Мартин застана на првата позиција со резултат од 371,6 кругови или во севкупен пласман-категорија мажи е третопласиран. Попоски Васко со резултат од 564,6 кругови е третопласиран кај јуниорите, односно петтопласиран во севкупен пласман. Големо изненадување направи Иво Илинчев, кој го...

Continue reading

Четирите гиганти во Лигата на шампиони прикажани низ бројки

Post Views: 0 Фудбалската лига на шампиони дојде до самата завршница, а во полуфиналето ќе се сретнат Барселона – Баерн Минхен и Јувентус – Реал Мадрид. Фудбалските експерти се сложуваат во една работа, а тоа е дека во моментов во светскиот фудбал ова е најдоброто што се нуди, но и гледано низ бизнис бројките, тоа е врвот. Јувентус е најсиромашен, приходите во минатата сезона биле само 279 милиони евра, а најголем дел од тоа е од продажба на влезници. Приходите на Барселона се 484 милиони евра, од што најмногу од реклами, додека Баерн Минхен заработил 487 милиони евра и...

Continue reading

Навивачите во Англија бесни, Вест Хeм прв попушти

Post Views: 0 Вест Хем го направи првиот чекор за помирување со лутите англиски фудбалски навивачи. Клубовите се сѐ побогати, а цените на билетите поскапи. Затоа мнозинството навивачи се огорчени и разочарани во модерниот англиски фудбал. Причината е големиот прилив на пари од ТВ правата. Sky и BT Sport палатиле преку 5 милијарди фунти за три сезони што на клубовите ќе им донесе неверојатно големи суми на пари. Во источен Лондон, клубот на работничката класа одлучи да го направи единственото логично, а тоа е дека во сезоната 2016/2017 годишните влезници ќе бидат поевтини....

Continue reading

Барселона во лов на историски потфат

Post Views: 0 Четири европски великани оваа сезона можат да дојдат до трите највредни клупски трофеи, таканаречен “treble” – Лигата на шампиони, првенството и националниот куп. Барселона има освоено “treble”, додека на ПСЖ, Јувентус и Баерн тоа би им било по прв пат. Колку е тоа тешко во една сезона говори податокот дека со ова можат да се пофалат само шест клубови: Селтик (1967), Ајакс (1972), ПСВ (1988), Манчестер Јунајтед (1999), Барселона (2009) и Интер (2010). На оваа листа очигледно го нема Реал Мадрид, десеткратниот првак на Европа, официјално најдобриот клуб на 20...

Continue reading

Вечерва седми обид Реал да го победи Атлетико

Post Views: 0 Вечерва се состануваат Атлетико Мадрид – Реал Мадрид и Јувентус – Монако, додека среда ги носи средбите помеѓу ПСЖ – Барселона и Порто – Баерн. Воочи на средбата помеѓу Атлетико и Реал се поставува само едно прашање. Може ли кралскиот клуб конечно да го победи својот градски ривал? Оваа сезона играа веќе шест пати, но Реал нема победа. Атлетико четири пати славеше, а две средби завршија без победник. Интересно е тоа што Атлетико од 1999 до 2103 година, значи 14 години, немаше победа против Реал, а оваа сезона тоа му успеа 4 пати. “Мојата екипа има...

Continue reading

Хамилтон и Розберг стартуваат од првиот ред во новата сезона

Post Views: 0 Актуелниот светски првак во формула 1, Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) ќе стартува од првата позиција во првата трка во новата сезона од Светското првенство за големата награда на Австралија која е на програмата во недела на патеката Алберт парк во Мелбурн. До Хамилтон во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Германецот Нико Розберг (Мерцедес), додека од вториот ред ќе стартуваат Бразилецот Фелипе Маса (Вилијамс-Мерцедес) и Германецот Себастијан Фетел (Ферари). Стартниот ред на првите десет изгледа вака: 1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 2.Нико Розберг (Мерцедес) 3.Фелипе...

Continue reading

Opera

Македонската Опера ја отвора сезоната 2009/2010 со „Бал под маски“ од Верди

Post Views: 0 Со операта „Бал под маски“ од Џузепе Верди, Македонската Опера вечер во 20 часот свечено ќе ја отвори  сезоната 2009/2010. Диригент е маестро Саша Николовски – Ѓумар, а во главните ликови ќе настапат солистичката екипа на МОБ и гостинот од Бугарија Делјан Славов. Ѓорѓи Цуцковски го игра Густав Трети, Сандра Митровска Амелија, во ликот на Ренато ќе се претстави Горан Начевски, Марика Поповиќ ќе ја игра Улрика, а гостинот Славов на сцената ќе ја донесе улогата на Самуел. Претставата е во режија на Урсула Хорнер од Австрија со сценографија на Марија Ветероска....

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top