Tag: своја

Лекот Дексаметазон може да помогне да се спасат тешко болните пациенти од Covid-19, но никако да не се зема на своја рака!

Светската здравствена организација го оцени како „одлична вест“ резултатот од првото клиничко испитување што покажува дека евтиниот и широко распространет стероид дексаметазон може да помогне да се спасат тешко болните пациенти од коронавирусот. Кај нас нема зголемена побарувачка за овој лек во аптеките велат фармацевтите. Додаваат дека станува збор за сериозен медикамент кој во никој случај не смее да се зема без консултација со лекар. Резултатите од првото клиничко испитување кое покажува дека евтиниот и широко распространет стероид Дексаметазон може да помогне да се спасат тешко болните пациенти...

Continue reading

Во време на пандемија сите биеме своја битка, вели психологот Калина Сотироска Иваноска

Мора во овој тежок период да се насочиме кон позитивните работи и да го одржиме менталното здравје. При соочување со големите предизвици во моментов, но и во периодот кој  доаѓаа Сотироска Иваноска  препорачува барање  помош од психолог или психијатар. Соочени сме пред бројни предизвици во време на пандемијата и секој ја бие својата битка во справување со реалните стравови и грижи, вели психологот Калина Сотироска Иваноска за времето кое го живееме денес. Секоја генерација се бори со специфични препреки со кои коронавирусот не помести од вообичаениот конфор на живеење. Прашање е како да се одржи...

Continue reading

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија отвори своја канцеларија во Охрид

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија отвори канцеларија во Охрид каде граѓаните од третото доба ќе можат да се собираат и да разменуваат мислења за различни теми од општественото живеење. Претседателот на охридскиот огранок, Веле Митаноски порача дека пензионерите не бараат само грижа, туку ги нудат своите сеуште присутни потенцијали за напредок на целокупното општество. Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија отвори своја канцеларија во Охрид. Синоќа на отварањето присуствуваа голем број членови и симпатизери на партијата, граѓани, како и истакнати личности...

Continue reading

Вилата мал Св. Климент направи своја винарија

Вилата мал Св. Климент направи своја винарија во која ќе се прави вино од автохтони сорти на грозје кои се карактеристични за охридскиот регион. Со тоа туристите добиваат нова туристичка понуда. Ова е ретка можност да пробаат вино кое го нема на друго место. Начинот на производство ќе биде како во античкиот период. Виното ќе се чува во амфори. Нова туристичка понуда во градов. Вилата мал Св. Климент направи своја винарија во која ќе се прави вино од автохтони сорти на грозје кои се карактеристични за охридскиот регион. Идејата за ваква винарија произлегла од интересот на гостите  за охридските...

Continue reading

Секое вино си има своја приказна

„Вино Жупа“ од Александровац и „Повардарие“ од Неготино, синоќа пред охридскиот угостителски ешалон, ги презентираа најдобрите вина од своето производство. Целта е доближување на нивните производи до крајните потрошувачи. Виното се смета за најстар производ на човештвото. „Во виното е вистината“, “убавото вино не се гледа од етикетата“, „старото вино и старите пријатели се поскапи од се“, „Девојката се љуби додека е млада, а виното се пие дури и старо“, Бог ја создал водата, виното човекот“. Ова се само дел од многубројните изреки за виното, а синоќа во прекрасниот амбиент на Биљанини извори,...

Continue reading

Видео: Гребаниците на автомобилите се минато

Погледнете го автомобилот на BMW кој паркира сам Автономните автомобили веќе не се никаков новитет, а веројатно оваа технологија ја вклучуваат сите поважни производители на автомобили. На CES во Лас Вегас, BMW го претстави своето електрично возило i3 кое воопшто не изгледа поинаку од останатите возила, освен фактот дека може да паркира самостојно без да седите зад управувачот – и тоа можете да му го наредите со помош на паметен часовник. Паркирањето повеќе нема да биде проблем благодарение на бројните сензори кои производителите ги вклучуваат на своите автомобили. На пример, познат е автомобилот...

Continue reading

Повторно закани кон Каталонците

Дали на повидок е крај на големите дерби натпревари Реал – Барселона Каталонија се спрема за референдум на 14 ноември оваа година и со кампањата ЗА, тргна и кампањата ПРОТИВ. Имено, ова се однесува и за фудбалскиот дел од јавноста, а се заговара исфрлање на Барселона од Примера доколку дојде до отцепување на Каталонија. “Ако Каталонија се осамостои, Барселона и Еспањол нема да можат да играат во шпанската лига. Би морале да го смениме законот за спорт”, рекол првиот човек на шпанската лига Javier Thebes. Со ова фактички им запретил на челниците на Барселона бидејќи познато е дека тој трофеен...

Continue reading

Фрази кои нема да ги чуете од успешните луѓе

Тоа што го говорите има своја тежина Она што го говорите има своја тежина а тоа особено важи во бизнис опкружувањето. Затоа во изразувањето на работното место е потребно посебно внимание. “Постојат зборови и фрази кои можат да наштетат на репутацијата и успехот во работата”, вели Darlene Price директорката на компанијата Well Said Inc. за Business Insider. Еве што не треба да говорите, ниту себеси ниту на другите, ако сакате да тргнете по патот на успехот во корпоративното опкружување. “Немам избор” – Успешните луѓе секогаш гледаат некоја друга опција, без оглед на околностите. “Требаше да…”,...

Continue reading

Супермаркет каде не постои амбалажа

Во овој супермаркет нема картонски кутии, вреќи, тегли… Нашите супермаркети секојдневно стануваат складишта на најразлична амбалажа, а намирниците кои до скоро ги купувавме без амбалажа сега се продаваат спакувани, измерени и покриени со различни слоеви на фолија, картон или пластика. Тим на жени од Берлин одлучиле ова да го сменат и од неодамна ја започнале концептуалната трговија во која едноставно амбалажата не постои. Продавницата под име Original Unverpakt (Оригинално неспакувано) е отворена со идеја за зголемување на свеста на купувачите и избегнување на амбалажата при купување на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top