Ознака: светот

Не е вистина дека најсилниот човек на светот е убиен со вакцина

Post Views: 0 Целото тврдење дека вакцината го убила Данецот Џорџ Олесен е манипулација. Да, тој бил вакциниран, но во постот е испуштено да се каже дека се соочувал со други здравствени проблеми повеќе години наназад. Исто така, Олесен не е сегашен, туку поранешен најсилен човек на светот. Кога починал имал 60 години, а дански шампион во супертешка категорија во кревање тегови станал во 1983 година. Објава на Фејсбук објава тврди дека наводно најсилниот човек на светот, Џорџ Олесен од Данска, починал поради примена вакцина. Вака споделена информацијата, на која ѝ недостасува...

Continue reading

Еден од најактивните вулкани на светот повторно еруптира

Post Views: 0 Вулканот Килауа, еден од најактивните на светот, повторно исфрла лава, но засега само од главниот кратер и не е закана за населението, соопштија американските власти.Вулканот исфрла лава до висина на петкатница – објави на Twitter Американскиот геофизички завод.Редовните ерупции на вулканот Килауа привлекуваат туристи уште од 50-тите години на минатиот век. Управата на националниот парк веќе почна да ги мобилизира вработените во очекување на зголемен број гости.Се подготвуваме за поголем број посетители во текот на викендот – изјави Џесика...

Continue reading

ИНТЕГРА : Повторно прво место во светот по загуба на вода

Post Views: 0“Е наша жална Македонијо, вториот и третиот басен за вода во Европа, после Виенскиот се Солунска глава и Галичица. Нема место во Македонија каде што нема подземни води и издашни извори.62% загуба на вода…и повторно на прво место во Европа, апсолутни рекордери во свет, по неуспех се СДС* и ДРПНЕ.Кога ли ќе сфатиме дека тие две грабливи партии се НЕДОМАЌИНИ, а ни ја раководат татковината веќе 30 години. Читајте на линков подолу, колку населени места низ Македонија страдаат за вода во третата декада на 21 век. ЖАЛНО, МИЗЕРНО…ДНО.И замислете,...

Continue reading

На светот му се заканува „темпирана бомба“ поради инфлацијата

Post Views: 0 Можеби некому му се чини дека инфлацијата е проблем кој ќе исчезне, но голема е веројатноста дека ќе доведе до криза во годините кои претстојат, предупредија економистите на Дојче банк. Во прогнозата која е далеку од консензусот на креаторите на политиката и на Вол стрит, Дојче банк издаде предупредување во кое се наведува дека отфрлањето на стравот од инфлацијата ќе се покаже како голема грешка до 2023 година. Анализата особено покажува со прст кон Федералните резерви (ФЕД) и новата рамка со која се толерира поголемата инфлација за целосно и исклучиво заздравување....

Continue reading

20 години од нападот што ги промени Америка и светот

Post Views: 0 И денеска, како на секој 11 септември во изминатите 19 години, Америка повторно за момент ќе запре за да им изрази почит на речиси трите илјади луѓе што загинаа во ужасните терористички напади врз кулите-близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк, врз Пентагон во Вашингтон, како и при уривањето на патничкиот авион во Пенсилванија.Веќе ден потоа, Американците ќе ѝ се вратат на реалноста, која во многу аспекти беше дефинирана токму на 11 септември 2001 година, од засилениот надзор врз граѓаните, па до „вечните војни“. Токму повлекувањето од Авганистан,...

Continue reading

До 2024 година светот го очекува финансиска катастрофа поради Ковид-19

Post Views: 0 Светот може да се соочи со финансиска катастрофа слична како онаа во периодот од 2008 и 2009 година. Причина се насобраните проблеми во последните 18 месеци кои се производ од мерките спроведени од владите ширум светот за борба против Ковид-19. Според извештајот на Централната банка на Русија, светската економија може да влезе во кризно сценарио поради зголемување на глобалниот долг на државите и зголемувањето на бројот на компании со слаби финансиски резултати.Банката развила четири различни сценарија кои можат да се случат во блиската иднина до 2024 година....

Continue reading

Светот го тресе незапамтена афера со допинзи

Post Views: 0 Германската ТВ станица ARD и британски Sunday Times дошле до резултати на допинг контроли на 5.000 атлетичари и тврдат дека тестовите на дури една третина од освојувачи на медали се во најмала рака сомнителни. Претседателот на меѓународната атлетска федерација порачал дека станува збор за обвинување без докази, но експертите за допинг афери не ги изненадило ова воопшто. Дури 55 златни медали од Светските првенства и Олимписките игри освоиле атлетичари чии резултати од допинг контролите биле позитивни или сомнителни! Ова го тврдат ARD и Sunday Times, кои сеуште...

Continue reading

Македонски кардиолози на најголемиот конгрес за интервентна кардиологија во светот

Post Views: 0 Кардиолози од „ЈЗУ Завод за Кардиоваскуларни заболувања- Охрид“ и универзитетеската Клиника за кардиологија од Скопје престојуваат на најголемиот конгрес од областа на интервентната кардиологија TCT 2018 кој секоја година се одржува во САД , а оваа година домаќин на настанот е градот Сан Диего во Калифорнија. На овој годишен собир Кардиолошкиот Завод од Охрид го преставуваа Д-р Никола Бакрачески, Д-р Дејан Манчески и Д-р Благоја Стефаноски од Охрид, а Д-р Оливер Бушлетиќ ја преставуваше Клиниката за Кардиологија од Скопје. Нивното учество на конгресот беше...

Continue reading

Бил Гејтс нема план масовно да ги убие луѓето во светот со вакцина

Post Views: 0 Монтирaно и извадено од контекст е видеото во кое се споделува лажен наратив дека Бил Гејтс спроведува масовна вакцинација со цел да го намали бројот на живи луѓе во светот. Вакцините, напротив, ги спасуваат животите на луѓето и доколку нечија скриена агенда беше да се намали светската популација, тогаш воопшто немаше да има вакцини, туку коронавирусот ќе беше оставен слободно да циркулира и да одзема животи. Рецензираме пост на Фејсбук, во којшто е споделено видео од Јутјуб, каде што на комплетно манипулативен начин е искомбиниран сет од гостувања и јавни...

Continue reading

„Заборавениот Исус“ на Да Винчи стана најскапото уметничко дело во светот

Post Views: 0 “Салватор Мунди” на Леонардо да Винчи во средата во Њујорк беше продаден на 450,3 милиони долари. Со тоа оваа слика на славниот Фиренчанец ги надмина сите рекорди и стана најскапиот уметнички предмет во светот. “Салватор Мунди” го претставува Исус кој со десната рака благословува а во левата држи кристална топка. Темата беше популаризирана кај северно-европските сликари како Јан Ван Дајк, Ханс Мемлинг или Албрехт Дурер. Продажбата се одвиваше во славната сала за продажба “Кристи’с” а продажбата траеше 19 минути со наддавање помеѓу пет лица од кои едно беше...

Continue reading

Не е точно дека Бил Гејтс планира депопулација на светот преку присилна вакцинација

Post Views: 0 Конспиративната теоријата според која Бил Гејтс има за цел да го збрише населението ширум светот со помош на вакцинацијата против ковид-19, со огромна брзина се шири на социјалните мрежи. Филантропот Бил Гејтс е една од најпогодените личности од дезинформациите кои се шират со разните конспиративни теории. Дезинформациите поврзани со Гејтс најпрво се шират на англиски јазик, а потоа се преведуваат и прилагодуваат на многу други јазици, вклучително и на јазиците од нашиот регион Извор: Snoopes Најновата конспирација тврди дека вакцинацијата ќе го збрише населението...

Continue reading

Светот вечерва ќе биде парализиран

Post Views: 1 Меси и Роналдо уште еднаш ќе понудат одговор на прашањето кој во овој момент е најдобар фудбалер на светот. Аргентинскиот генијалец дефинитивно во оваа средба влегува во подобра форма, но и подобра психичка состојба. Меси во натпреварот влегува по неверојатната партија против Манчестер Сити во Лигата на шампиони, кога ги остави навивачите без здив со својата игра. Меси повторно се врати на неверојатно фудбалско ниво по неодамнешните критики дека неговата кариера ја започна надолната линија. Но, Аргентинецот моментално го игра најдобриот фудбал во својата кариера. Од...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top