Tag: ред

Велгоштанец го нарушил јавниот ред и мир во спортска обложувалница

На 11.09.2021 година околу 19  часот, во СВР Охрид приведен е Н.М.(34) од охридското село Велгошти кој претходно, во спортска обложувалница лоцирана на улицата „Кленоец” во Охрид, го нарушил јавниот ред и мир со агресивно однесување кон вработените, а потоа и кон полициските службеници. Против него ќе биде поднесена соодветна пријава. На 11.09.2021 година во 20,20 часот, во СВР Охрид пријавен е пожар на возило кое се движело по улицата „7 ноември” во Охрид, во кој, нема повредени лица. Од извршениот увид, констатирано е дека, пожарот настанал во патнички автомобил „Фиат Пунто”...

Continue reading

Тепачка во Градиште, нарушен јавен ред во казино-СВР БИЛТЕН

Нарушен јавниот ред и мир во казино во Охрид, тепачка во автокампот „Градиште“, помор на риба во рибник кај месноста Речица. Погледнете го најновиот СВР Билтен. На 11.07.2021 година во 03,10 часот, во казино лоцирано на улицата „Абас Емин” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Т.Р.(30) од Охрид врз Н.М.(41), работник на обезбедување во објектот. Напаѓачот е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава. На  11.07.2021 година во 01,30 часот, во авто кампот „Градиште” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу М.Ј.(20) и неговиот...

Continue reading

Хотелите се пријавија, на ред се граѓаните за ваучер од 200 евра за летен одмор

Заврши јавниот повик за хотелите и туристичките агенции кои претстојнава сезона ќе бидат опфатени во помошта на Владата за справување со последиците од корона пандемијата преку доделување на ваучери за туризам. Право на учество имаа сите категоризирани угостителски објекти за сместување кои се лиценцирани и се во туристичките центри во земјава, како и туристичките агенции со „А“ лиценца. Хотелиерите тријат раце, бидејќи токму во пријавените туристички капацитети ќе завршат средствата од овогодишните ваучери за туризам, кои пак сега ќе бидат во износ од двесте евра. Минатата година се искористија...

Continue reading

Трета година по ред нема вештачки мрест на Охридската пастрмка

Причина административни препреки во програмата за Рибарство и Аквакултура и законот за јавни набавки за ангажирање на рибари. Научните работници од заводот  предлагале  решенија преку ресорното министерство, но тие никако да стигнат до Владата.  Охридската пастрмка е во се поголема опасност од истребување. Се повеќе се влошува нејзиниот и онака загрозен статус, предупредуваат од ЈНУ „Хидробилошки завод“ – Охрид. Три години по ред, од 2019, 2020 и 2021 година нема вештачки мрест на ендемичниот вид риба во Хидробилошкиот завод, информира м-р Зоран Спиркоски од одделението за практично рибарство...

Continue reading

Се чека ред во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ и во овие летни Ковид времиња е фреквентно и посетена од голем број читатели. Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ и во овие летни Ковид времиња е фреквентно и посетена од голем број читатели. Невообичаено за библиотеките, во Охрид се чека ред за враќање и позајмување книги како да сте пред шалтерите на некоја банка , пошта или друга институција. Библиотеката ги спроведува сите здравствени и превентивни протоколи и работните простории се дезинфицираат по два до три пати во денот а вратените книги се третираат под посебен протокол. До почетокот на септември библиотеката...

Continue reading

Поддршка од евроамбасадорот Жбогар за воведување ред на крајбрежјето на Охридско езеро

Статусот на спроведување на препораките на УНЕСКО за зачувување на „Природното и културното наследство на Охридскиот регион“ тема на средбата на  Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар со градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски.   Посетата на евроамбасадорот на Охрид во рамки на кампањата „ЕУ со тебе“   има цел да се потенцира важноста за заштита на Извонредната Универзална Вредност што УНЕСКО му го препишува на охридскиот регион. Амбасадорот Жогар го поддржа охридскиот градоначалник во отстранувањето на нелегалните објекти на плажите. Денес заедно беа во посета на плажата Горица...

Continue reading

Се чекаше во ред за дарување на крв

Охридските крводарители денес во голем број се вклучија во вонредната крводарителна акција која ја организираше општина Охрид. Пандемијата со Ковид 19 кај многу од нив го поттикна најхуманиот гест да даруваат крв за да  спасат нечиј  живот.  Редица охриѓани чекаа да даруваат крв на вонредната крводарителна акција. Матуранти, претставници од јавните претпријатија, општинската администрација, полициски службеници, граѓани беа дел од хуманите луѓе кои даруваа крв. Многу од нив таа одлука ја донесле за прв пат во животот. Меѓу нив беше и охриѓанката Лидија Неданоска која стрпливо го чекаше својот...

Continue reading

Точката за продолжување на мораториумот не беше ставена на дневен ред

Опозиција и позицијата со различни гледишта за реализацијата на буџетот во 2019 година. За позицијата раздолжувањето на општината и деблокирање на жиро сметката на основното училиште Григор Прличев се дел од успешно реализираниот  општински буџет во 2019. Oпозицијата пак,воздржана  по извештаите  за  финансирање на образованите институции под локална самоуправа и работата на јавните претпријатија.  Точката за продолжување на мораториумот за градење како дополнителна точка од сферата на урбанизмот не се најде на денешниот дневен ред на седница на градскиот Совет. Гордана Коњаноска, од опозицијата...

Continue reading

Седма по ред интервенција на планинската спасителна служба

Вчера во 13:11 часот, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид доби повик од страна на група планински велосипедисти од Холандија, кои јавија дека при пад во близина на Трпејчко поле, југо-источно од Пештани, нивниот пријател се здобил со повреда во пределот на десниот колк.  Вчера во 13:11 часот, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид доби повик од страна на група планински велосипедисти од Холандија, кои јавија дека при пад во близина на Трпејчко поле, југо-источно од Пештани, нивниот пријател се здобил со повреда во пределот на десниот колк. Тричлена екипа од ПСС со...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top