Tag: пол

Авиони од Цирих на Chair Airlines и од Милано на Wizz Air ќе бидат првите кои денес, по три и пол месеци, ќе слетаат на охридскиот аеродором „Св. Апостол Павле“

Пристигнувањето на првите авиони на охридскиот аеродром е планирано за 12:30 односно 17:15 часот. Полетувањето од охридскиот аеродром ќе биде во 13:20 за Цирих односно 17:45 часот за Милано. Пристигнувањето на првите авиони на охридскиот аеродром е планирано за 12:30 односно 17:15 часот. Полетувањето од охридскиот аеродром ќе биде во 13:20 за Цирих односно 17:45 часот за Милано. Според информациите од ТАВ Македонија првиот пак чартер лет на аеродоромот во Охрид ќе слета на 5-ти јули од Варшава на компанијата LOT Polish Airlines, додека пак првите холанѓани ќе пристигнат од Амстердам на 25-ти...

Continue reading

Прекрасен концерт одржа Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“. Играорците одбележаа 3 и пол децении постоење, а за настапот се бараше билет повеќе. Маестрално беа одиграни ора од охридско, но и од останатите краишта на земјава.

Прекрасен концерт одржа  Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“. Играорците одбележаа  3 и пол децении постоење, а за настапот  се бараше билет повеќе. Маестрално беа одиграни  ора од охридско, но и од останатите краишта на земјава.  Јубилејот 35 години постоење на Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“ беше одбележан со прекрасен целовечерен концерт на 4 генерации играорци и 2 музички постави. Сегашните и поранешните членови на ансамблот го прикажаа нашето фолклорно богатство пред преполната сала во Центарот за култура „Григор Прличев“. Љубителите на народниот фолклор ја исполнаа салата до последното место....

Continue reading

После 5 и пол години, вработените на МЈП Проаква ќе имаат здравствено осигурување

После 5 и пол години, вработените на МЈП Проаква ќе имаат здравствено осигурување. Ова е само една од главните заложби на првиот човек на МЈП „Проаква“, Владимир Алексиоски, после седнувањето на директорската фотелја. Редовна плата и придонеси за МЈП Проаква е главен приоритет за 2018 на директорот на ова претпријатие Владимир Алексиоски. Директорот вели дека жалосно е што неколку години имиџот на претпријатието е под потребното ниво. Алексиоски ветува дека со добро менаџирање претпријатието ќе го донесе на здрави нозе а проблемите со кои се соочува претприајтието еднаш засекогаш ќе заминат...

Continue reading

presuda

Две и пол години затвор за Чауш

Основниот суд Скопје 1 донесе пресуда со која обвинетиот Захир Бекири познат во јавноста како Чауш за кривичните дела фалсификување на документи доби казна затвор од 2 и пол години, додека неговиот брат Имер Бекири доби казна од 1 година затвор. Основниот суд Скопје 1 донесе пресуда со која обвинетиот Захир Бекири познат во јавноста како Чауш за кривичните дела фалсификување на документи доби казна затвор од 2 и пол години, додека неговиот брат Имер Бекири доби казна од 1 година затвор. За кривичните дела изработка и набавка на оружје и двајцата добија ослободителна пресуда. Браќата Захир и...

Continue reading

Во Македонија постудено отколку на Северниот пол

Бран на топол воздух над Арктикот предизвика 30 степени повисоки температури од вообичаените Просечната температура на Северниот пол во овој дел на годината е минус 30 степени целзиусови, но вчера е забележана температура од нула степени. Бран на топол воздух над Арктикот предизвика температурите на Северниот пол да се 30 степени целзиусови над вообичаените за овој дел од годината. На Северниот пол температурите во средата беа околу нулата, објавија метеоролошките служби во светот. Бурите над северниот дел на Атлантикот кои предизвикаа поплави во Британија и САД го истуркаа топлиот воздух кон...

Continue reading

Прва пол позиција за Ферари по цели три години

Германецот Себастијан Фетел (Ферари) ќе стартува од првата позиција на трката во Сингапур Себастијан Фетел по врнежливо време на патеката Марина Беј во Сингапур ја донесе првата пол позиција за Ферари по повеќе од три години, односно по трката за Големата награда на Германија во јули 2012 година, а оваа во Сингапур е прва оваа година на која не е прв некој од возачите на Мерцедес. Актуелниот светски првак и водечкиот во пласманот на возачи, Бритенецот Луис Хамилтон отствари само петто време, додека неговиот колега Германецот Нико Розберг беше шести. Од првиот ред, покрај Фетел ќе стартува Австралиецот...

Continue reading

opstina

Општина Охрид: Тунтев да престане да лаже

Општина Охрид, има целосна доверба во органите кои се надлежни за разоткривање на евентуални криминални дејствија  на поранешни функционери во општина Охрид и се оградува од секаков коментар додека трае постапката.   Во однос на делот во кој  се споменува Градоначалникот Никола Бакрачески, Општина Охрид, го замолува првиот човек  на локалниот огранок на СДСМ Томислав Тунтев, да престане да изнесува лаги и манипулации. Господине Тунтев, фактите кажуваат а и охриѓани знаат дека во периодот кога Вие бевте заменик градоначалник на општина Охрид, таа заедно со јавните претпријатија  се стекнаа со...

Continue reading

shockwave therapy

Валео студиото за физиотерапија, успешна приказна со владини проекти за самовработување

Сопственикот, физиотерапевтот, Михаил Шишкоски вели дека почетокот бил тежок, но дека со малку повеќе упорност може да се стигне до зацртаната цел. Добрата бизнис идеја со мала помош од државата може далеку да дотурка. Физиотерапевтот Михаил Шишкоски е доказ дека тоа е возможно. Неговата ординација за физиотерапија, кинезитерапија, медицински масажи „Валео“ веќе три и пол години функционира и успешно работи во нашиот град. Михаил раскажува дека како и секој млад човек по завршувањето со образованието сонува за добра и платена работа. Согледувајќи ги можностите во нашиот град, одлучил дека треба...

Continue reading

Порше на суд поради смртта на Пол Вокер

Механички проблем на автомобилот? Вдовицата на Роџер Родас, кој го возел поршето кога во автомобилот како сувозач загина и актерот Пол Вокер, го обвинила германскиот производител, тврдејќи дека за несреќата е виновен дефектот на споменатото возило. Во обвинението, кое адвокатот на Кристина Родас го поднел во понеделникот во судот во Лос Анѓелес, се наведува дека дошло до дефект на системот за потпирање, поради кој задното тркало се завртело на левата страна. Адвокатот во обвинението тврди дека Карера GT би требало да има подобар систем за безбедност, како што е заштитниот рол-бар кафез и сигурносен...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top