Ознака: подобрување

Интензивни активности за подобрување на патната инфраструктура во Дебрца

Post Views: 0 По повеќекратните барања од советот на Општина дебрца и градоначалникот на општината до Јавното претпријатие за државни патишта, даден е налог за изведба на банкините на Регионалниот пат Р29273 Ботун-Брежани-Железнец, активност потребна за рехабилитацијата на регионалниот пат во 2017 година, со што граѓаните со години се соочуваа со отежнато одвивање на сообраќајот и оштетување на возилата. Деновиве ЈП “Македонија Пат” со помош на општинската механизација на Дебрца, започна со изведба на банкините на делницата Ботун-Белчишта, во должина од 2,5 км и делницата...

Continue reading

Општина Охрид планира подобрување на енергетската ефикасност на три основни училишта

Post Views: 0 Општина Охрид се подготвува за реконструкција на три општински основни училишта. Во втората половина од оваа година ќе се подобрува енергетската ефикасност во основните школи „Христо Узунов“, „Братство Единство“ во населба Лескајца и „Св. Климент Охридски“. Средствата од Светска банка се одобрени за реконструкција на фасади, дренажа и замена на дотраена дограма. За дополнителни зафати кои треба да влезат во проектната апликација се одржа јавна дебата на која беа дадени предлози што да се подобри во училиштата од страна на претставници на школите.Христо Узунов Реконструкција...

Continue reading

Подобрување на услугите за лицата со попреченост

Post Views: 0 Во рамки на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), а со поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка, во Охрид денеска ќе се одржи работилницата за подобрување на услугите за лицата со попреченост, пренесува МИА. На свеченото отворање ќе се обратат Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, Постојаниот координатор на Обединетите Нации и Постојан претставник на УНДП, Луиза Винтон, како и Заменикот раководител на мисија во Амбасадата на Швајцарија Стефан Томагиан. Целта на настанот е размена на искуства и практики помеѓу меѓународните...

Continue reading

Проектот „Подобрување на конзервацијата на приоритетните растенија во меѓу-граничната област – CONSE PP“ во финалната фаза на имплементација

Post Views: 0 Проектот „Подобрување на конзервацијата на приоритетните растенија во меѓу-граничната област – CONSE PP“ влегува во финалната фаза на имплементација. Главната цел на проектот е Заштита и конзервација на загрозени и автохтони видови флора во меѓу-граничната област, која ќе биде постигната преку приоритизација и конзервација на загрозените видови флора, развивање на структури за конзервација вклучувајќи и дигитални апликации и инфраструктури, како и подигнување на свеста со цел пошироко разбирање на важноста на одделните видови флора и нивниот биодиверзитет. Општината...

Continue reading

Nelson Mandela

Здравствената состојба на Мандела, критична

Post Views: 0 Мандела веќе 24 часа се наоѓа во животна опасност, соопшти јужноафриканското претседателство синоќа. Претседателот Јакоб Зума, претседателот на владејачката партија Африкански национален конгрес, Сирил Рамафоса и сопругата на Нелсон Мандела, Граса Махел, се сретнале во болницата за да разговараат за ситуацијата. „Лекарите го прават она што е можно за подобрување на состојбата. Тој е во добри раце“, изјави Зума. Минатата недела Зума и најблиските на Мандела соопштија извесно подобрување на болниот поранешен претседател. Мандела, кого во Јужна Африка го нарекуваат...

Continue reading

ucenje na sveka

Повеќе од една милјарда луѓе во светот живеат без струја

Post Views: 0 Помеѓу во 1990 година и 2010 процент на луѓе без електрична енергија во светот опадна од 24 проценти на 17 проценти, но ова подобрување останува недоволен. Околу 1,2 милијарди луѓе во светот живеат без електрична енергија a уделот на обновливите извори на енергија во глобалната потрошувачка е само малку зголемен во изминатите дваесет години, се вели во извештајот на Светската банка и Меѓународната агенција за енергетика. “Скромен напредок е направен уште од 1990 во пристапот на протокот, зголемување на учеството на обновливите извори на енергија и подобрување...

Continue reading

Д-р Бакраческа: Подобрување на кадровската екипираност и раст на платите во здравството

Post Views: 0 На Охрид и Македонија им е потребно квалитетно и модерно здравство. Затоа ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на подобрување на кадровската екипираност и континуиран раст на платите  во здравството, порача денеска на прес конференција, кандидатот за пратеник од ВМРО ДПМНЕ и Колаициајта Обнова на Македонија, д-р Грација Бакраческа. „Предвидуваме континуиран раст на вредносната капитација кај матичните лекари и стоматолози, како и ревизија на медицинските и стоматолошките пакети; рационализирање на работното време на матичните лекари, зголемување на ефикасноста и ефективноста...

Continue reading

pushenje

Пуши и пиј… За добро на Русија!

Post Views: 0 Рускиот министер за финансии на чуден начин им предложи на граѓаните како да придонесат за подобрување на економијата во земјата. Иако вообичено политичарите им укажуваат на граѓаните да живеат поздрав живот, министерот Алексеи Кудрин смета дека Русите треба да конзумираат повеќе алкохол и цигари. “Ако пушите една кутија цигари дневно тоа значи дека придонесувате повеќе да се решат општествените проблеми. Луѓето треба да сфатат дека оние кои пијат и пушат прават добро за државата”, објаснува политичарот. Оваа бизарна препорака најверојатно ќе биде...

Continue reading

Георгиески: Посветени сме на подобрување на условите за младите

Post Views: 0 Посветени сме на проекти за подобрување на условите за младите охриѓани, напиша кандидатот за Градоначалник на Охрид од СДСМ и Коалицијата Константин Георгиевски.Доделивме вкупно 700 ученички и студентски стипендии за две години. Реализираме вредни инвестиции за подобрување на условите во сите училишта. Даваме голема поддршка за развој на спортот и спортските клубови. Започнавме процедура за отстапување на простор и формирање Младински Центар во поранешната касарна. Во текот на наредниот период изготвуваме: -Младинска програма -Младински буџет -Стратегија...

Continue reading

Ногачески ветува изградба на канализациона мрежа и подобрување на водоснабдувањето во Дебрца

Post Views: 0 Како и во изминатите четири години мандат и во наредните акцентот го ставам на подигнување на квалитетот на живот на граѓаните на Дебрца и токму затоа првенствено ќе инвестираме во капитални проекти, вели независниот кандидат за Градоначалник на Дебрца, Зоран Ногачески.  Би можел да потенцирам неколку проекти како на пример во делот на канализацијата планираме изградба на канализациона мрежа во село Требеништа, во село Лешани за кое е веќе аплицирано со проект и одобрени се средства како и канализациона мрежа за село Велмеј. Подобрување на водоснабдувањето...

Continue reading

Европски проект за нови дијагностички и терапевски апарати и подобрување на услугите во Охрид

Post Views: 0 Од неодамна во Охрид започна со работа проектот „Подобрување на квалитетот и пристапноста на здравствената заштита и социјалните услуги во пограничните региони“ – КВАЛИТЕТНО ЗДРАВСТВО како дел од Интеррег ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Грција и С.Македонија. Носител на проектот е државната болница од Пела, а како партнери, покрај другите, се јавуваат и ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо” – Охрид и Здружението „Мозочен удар“ – Охрид. Целта на проектот „КВАЛИТЕТНО ЗДРАВСТВО“ е подобрување на системот за здравствена...

Continue reading

Ангелоска : Продолжуваме да работиме на подобрување на условите во градинките и училиштата

Post Views: 0 Кандидатката за член на градскиот совет од СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Живка Ангелоска на прес конференција се осврна на грижата за децата од предшколска и школска возраст. Таа потсети на активности реализирани од досегашната локална власт, како реконструктивните зафати во Централниот објект на детската градинка „Јасна Ристеска“ и клоновите „Развигорче“, „Росица“ и „Билјана“, како и изградбата на детските игралишта на патеката кон „Горица“, во ОУ „Григор Прличев“, во населба „Радојца Новичиќ“, во населба „Воска“ и реконструкцијата на...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top